Skip to content

RATUSZ "JACEK" Letterbox Hybrid

Hidden : 6/17/2020
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


O ratuszu:

Ratusz wzniesiono w latach 1763-1773 z inicjatywy ówczesnych właścicieli miasta - książęcej rodziny Czartoryskich herbu „Pogoń". Reprezentuje typ ratusza handlowego charakterystycznego dla miast prywatnych. Jest jednym z piękniejszych przykładów tego typu budownictwa w Polsce a dodatkowo wyróżnia się figurą Atlasa zdobiącą obeliskowy hełm wieży ratuszowej. Budowla stanowi centrum dużego reprezentacyjnego placu miejskiego i jest ważną częścią przemyślanego układu urbanistycznego zrealizowanego w całości w drugiej połowie XVIII wieku. Niestety nie udało się jednoznacznie wskazać projektodawcy tego układu urbanistycznego i architekta ratusza. Wśród hipotetycznych twórców tej budowli wymienia się Jana Zygmunta Deybla (zm. w 1752 r.) i Karola Bogumiła Schütza (1741-1818).

Z całą pewnością, okazały murowany gmach jaki dotrwał do naszych czasów, nie był pierwszym ratuszem miejskim w Siedlcach. Wszystkie wcześniejsze były drewniane i najczęściej padały pastwą ognią. Dopiero Czartoryscy, którzy przejęli dobra siedleckie po Olędzkich w II połowie XVII wieku zaczęli porządkować zabudowę głównego placu miejskiego, na którym handlowano.

W czasach, gdy właścicielką miasta była Aleksandra z Czartoryskich Ogińska (1730-1798) rozbudowana została część handlowa budowli, a na dominującej nad nią wieży założono zegar i jeden z pierwszych w Polsce piorunochronów. Siedlecki Atlas z ratuszowej wieży ma własne imię - „JACEK", które przenoszone jest na cały budynek nazywany przez miejscowych mieszkańców „Ratuszem pod Jackiem".

Legenda o Jacku:

Żył kiedyś na siedleckim przedmieściu młody kowal Jacek, obdarzony niepospolitą siłą. Bez wysiłku kruszył podkowy i potrafił powalić na ziemie byka. Pewnego razu przejeżdżającej starowiejskim traktem księżnej Aleksandrze odpadło koło od karety. Wezwany Jacek naprawił, co trzeba, po czym ująwszy jedną ręką za oś pochylonej karety, podniósł ją bez wysiłku, a drugą ręką założył zreperowane koło. Zachwycona księżna zaproponowała Jackowi służbę w pałacu.

Wkrótce w Siedlcach zaczął powstawać nowy ratusz. Podczas budowy Jacek wdał się w bójkę z jednym z majstrów i zrzucił go z dachu. Miasto zawrzało oburzeniem i zażądało surowej kary. Jednak Jacek, wciąż będący ulubieńcem księżnej, nie zapłacił głową za swą zbrodnię. Został za to wygnany z miasta i odtąd wszelki słuch po nim zaginał...

Tymczasem ratusz wykończono, a księżna rozkazała wykonać figurę przedstawiającą młodego, silnego mężczyznę, którą umieszczono na szczycie wieży. Odtąd "JACEK" miał stać wysoko, między niebem a ziemią i trudzić się przez wieki obarczony ciężarem swojego grzechu...

O muzeum:

Obecnie w ratuszu znajduję się Muzeum Regionalne w Siedlcach którego historia sięga 1928 roku, kiedy to uchwałą Rady Miasta powołano Muzeum Ziemi Podlaskiej. Mieściło się ono w XVIII-wiecznym ratuszu zwieńczonym figurą Atlasa, zwanego przez siedlczan „Jackiem". Miało charakter wielodziałowy. Gromadzono obiekty z dziedziny archeologii, historii, etnografii i sztuki. Zbiory uległy zniszczeniu podczas pożaru ratusza w lipcu 1944 roku.

Po II wojnie światowej, w 1967 roku, reaktywowano muzeum z siedzibą w ratuszu. Funkcjonowało ono pod nazwami: Muzeum Ziemi Podlaskiej do 1975 roku, Muzeum Okręgowe w latach 1975-1999, obecnie Muzeum Regionalne w Siedlcach.

Muzeum zostało powołane jako instytucja oświatowa i naukowo-badawcza. W celu spełnienia tych zadań gromadzone są i udostępniane dobra kultury z zakresu sztuki, etnografii, archeologii i historii. Prowadzone są różnorodne badania naukowe i działalność oświatowa związana z zakresem wymienionych wyżej dyscyplin. Obszar działań obejmuje dawne województwo siedleckie oraz tereny nadbużańskie (pow. łosicki i sokołowski). Stale rozszerzane są i wzbogacane oferty programowe. Odbywają się w muzeum lekcje muzealne dla szkół, koncerty, konferencje i sesje naukowe, wykłady, prelekcje, spotkania z historykami oraz osobami związanymi z miastem i regionem. W działalności wystawienniczej kładziony jest głównie nacisk na historię Siedlec i regionu.

O skrytce:

Skrytka znajduje się w budynku Muzeum, w Sali wystaw czasowych na I piętrze i jest oznaczona logo Geocaching oraz wyposażona w kłódkę szyfrową. W okolicy znajduje się także stolik z kroniką gdzie też można zostawić swój wpis i tam też można śmiało sprawdzić zawartość skrytki. Ewentualnie w innym ustronnym miejscu. Pracownicy Muzeum wiedzą o skrytce więc ich nie musisz się krępować.

Chcąc ją otworzyć musisz zdobyć 5 cyfrowy kod do kłódki zdobywając poniższe dane.

  1. Na współrzędnych początkowych z lewej strony budynku od wejścia do Muzeum znajduje się DUŻY napis. Ile ma liter
  2. W Sali rotundowej znajdują się monidła do robienia zdjęć. Ile jest monideł? Zachęcam do robienia sobie zdjęć i umieszczania ich w logach. W Sali Rotundowej po prawej stronie (tuż przed schodami na górę) znajdują się drzwi z numerem. Od numeru na drzwiach odejmij 8.
  3. Znajdź salę nr 12 (numer na drzwiach)  w której znajduje się ekspozycja stała muzeum. Policz schody idące w dół do tej Sali.
  4. Znajdź salę nr 14 (numer na drzwiach). W tej Sali znajdują się piękne rośliny, zabytkowa komoda i jest też stół z krzesłami. Ile jest krzeseł przy stole? Ekspozycja czasem może znikać lub się zmniejszać więc ewentualnie możesz policzyć tam filary na których stoją kwiaty i do wyniku dodaj 1.
  5. Wchodząc na I piętro po lewej stronie znajdują się duże, podwójne drzwi z trzycyfrowym numerem (sala wystaw czasowych).  Zsumuj wszystkie cyfry gdzie 0=5.

Suma kontrolna wszystkich cyfr kodu to 23.

W razie problemów z interpretacją zadań, czy otwarciem kłódki obsługa Muzeum powinna pomóc.

Na wyposażeniu skrytki znajduje się kilka opisanych pojemników. W największym jest logbook, pieczęć pamiątkowa które nie są na wymianę oraz mogą znajdować się tam przedmioty podróżne. W innym przedmioty na wymianę czy drewniaki. W oddzielnym pojemniku dla każdego zarejestrowanego uczestnika Geocaching są pamiątkowe dedykowane drewniaki z figurą JACKA, a dla pierwszych trzech osób są specjalne certyfikaty PWG.

FTF:bombel1981

STF: Aleksandra25, kabuab

TTF: Kopytkooo

 

Na wyposażeniu skrytki jest pojemnik tzw. kantor wymiany xWG czyli popularnych drewniaków. Na początek 25szt moich PWG (sześć wzorów), ale myślę, że dzięki Wam z czasem będzie ich więcej. Wymieniaj uczciwie, czyli ile zabierasz tyle zostawiasz. Oczywiście będzie miło jak zostawisz coś więcej. Fajnie jak w logu zostawisz jakąś informacje o wymianie.

Informacje organizacyjne:

Do zwiedzania są udostępnione wszystkie ekspozycje.

Muzeum czynne jest:

w okresie od kwietnia do września:
wtorek, piątek: 10:00-18:00
poniedziałek, środa, czwartek, niedziela: 10:00-16:00

w okresie od października do marca:
codziennie oprócz sobót 10:00-16:00

sobota - nieczynne

 

 

Do zwiedzenia muzeum może być wymagany zakup biletów: normalny 8 zł, ulgowy 4zł. W niedziele zwiedzanie bezpłatne.

Dla posiadaczy „Karty Dużej Rodziny” przewidziano następujące zniżki i ulgi:

 • dla rodziców: ulgowy bilet wstępu na ekspozycje stałe i czasowe,

• dla dzieci do 18 roku życia lub 25 roku życia jeśli się uczą: wstęp bezpłatny do muzeum

Z tego miejsca pragnę podziękować Hipogrysowi za projekt pierwszej wersji drewniaka (w planach są następne wersję drewniaków) i pieczątki oraz dyrekcji i pracownikom Muzeum za umożliwienie umieszczenia skrytki Geocaching w murach tego Ratusza, dziękuję za pomoc i wszelką współpracę. Niech JACEK czuwa nad skarbem.

Źródło wiedzy: Muzeum Regionalne w Siedlcach

 

ENG.

About the hiding place:

The hiding place is located in the Museum building, in the temporary exhibitions room on the first floor and is marked with the Geocaching logo and equipped with a combination padlock. In the area there is also a table with a chronicle where you can also leave your entry and there you can also check the contents of the hiding place. Possibly in another secluded place. Museum staff know about the hiding place, so don't be embarrassed by them.

To open it, you need to get a 5-digit padlock code by obtaining the following data.

    There is a LARGE inscription on the initial coordinates on the left side of the building from the entrance to the Museum. How many letters is there?
    There are monitors for taking photos in the rotunda hall. How many monitors are there? I encourage you to take pictures of yourself and put them in your logs.
    Find room 12 (the number on the door) where the museum's permanent exhibition is located. Count the stairs going down to this Hall.
    Find room 14 (the number on the door). This Room has beautiful plants, an antique chest of drawers and there is also a table with chairs. How many chairs are there at the table?
    Entering the first floor, on the left, there is a large, double door with a three-digit number (temporary exhibitions room). Sum all the digits where 0 = 5.

The checksum of all code digits is 23.

There are a few of the containers described above. The largest is a logbook, a souvenir seal that is not exchangeable and may contain travel items. In other items, exchange items or clogs. In a separate container for each registered Geocaching participant there are dedicated commemorative clogs with a figure of JACK, and for the first three people there are special PWG certificates.

Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

Fxemlavn fxneoój. Xbq qb xyóqxv m boyvpmra. / Gernfher purfg. Gur pbqr sbe gur cnqybpx sebz gur pnyphyngvba.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)