Skip to content

Pivovar Kněžínek - Budějovické pivovary LAB bonus Mystery Cache

Hidden : 1/31/2020
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Pivovar Kněžínek - Budějovické pivovary LAB bonus

 

…aneb mysterka udělaná k sérii labek Budějovické pivovary

budvar

 

Začneme tedy nějakou tou historií Budějckého popíjení…

Už od založení Budějovic roku 1265 Přemyslem Otakarem II. získalo město právo várečné, tedy právo vařit pivo, čemuž se věnovali právováreční měšťané a vařili tak pro město veškeré tmavé ječné a světlé pšeničné pivo. K další ochraně Budějovického piva přispívá i právo mílové, které město získává roku 1351, které zakazuje provozovat v okruhu deseti kilometrů od města jakékoliv cizí krčmy a od roku 1410 ani sladovny a pivovary.

Pivo povětšinou vařili zámožní měšťané disponující patřičným vybavením pro výrobu piva, často si na tuto činnost najímali sládka. Zprvu tak mohli pivo vařit ve vlastních domech pro vlastní potřebu i na výčep neomezeně, později pouze dvakrát do roka. V každé čtvrti fungovaly v jeden čas dvě šenkovny, které byly označeny chmelovým věncem. Po vyčerpání piva je pak vystřídaly další.

Obliba piva v Budějcích rostla a z prodeje piva se stal výnosný obchod, čehož si brzy všimli radní a tak se městská rada pustila do složitého vyjednávání s měšťany a v roce 1495 získává rada právo vařit takzvané bílé pivo z pšeničných sladů, které vaří v novém obecním pivovaru. Na měšťany tedy zbylo doma vařit pouze pivo tmavé ze sladů ječných. Pivovar se nacházel v Široké ulici, sladovna pak v zadním traktu staré radnice. Město pak odvádělo daň králi 1 groš za sud tohoto bílého piva. Budějovické pivo se stává oblíbené nejen v Česku a tehdejší císař Ferdinand I. si zve na svůj dvůr místního sládka i s čeledí, aby mu vařil pivo po budějovickém způsobu.

sirky

Velký spor o výrobu a prodej piva svedli Budějovičtí s Rudolfovem. Ten byl v roce 1585 povýšen na svobodné horní město díky stříbru, které se zde těžilo a tak získal i právo na svůj pivovar. Ten si Rudolfovští postavili v roce 1588. Samozřejmě tak zasahoval do mílového práva Budějovic. Brzy však přišla třicetiletá válka a tak Budějovičtí měšťané pivovar vypálili i s celým Rudolfovem. Ferdinand II. pak Rudolfovským sebral privilegium vařit svoje pivo a ještě jim přikázal pivo odebírat pouze z Budějovic. Od té doby se Rudolfovští s Budějovicemi nějak nemusí a nechtějí se k Budějicům připojit. Pro jistotu hranici mezi Rudolfovem a Budějicemi přetne brzy dálnice… K dnešnímu dni není ani zmínky o tom, že by někdo z Rudolfova vařil pivo doma, či se pokoušel založit si vlastní minipivovar. Válka však kromě opětovného získání Budějovického monopolu na výrobu piva přinesla i snížení jeho výroby a kvality. Měšťané tak od roku 1660 mohli vařit pivo pouze od 16. 10. do 24. 4.

Vznikají další spory mezi městskou radou a měšťanskými právovárečníky. Ti usilují o opětovné vrácení práv na vaření veškerého piva v Budějovicích. Roku 1722 nakonec městská rada toto právo měšťanům přiznává, ale pod podmínkou, že pivo se již nebude vařit po domech, ale pouze v pivovaru. Měšťané tak kupují dům sládka Matěje Konvičky (dnešní dům malého pivovaru v ulici Karla IV.) Rada však prohlašuje dům za svůj majetek a dovoluje měšťanům, aby se zde pivo vařilo pouze polovinu roku. Celý spor končí roku 1795, kdy oba pivovary dostává do správy měšťanstvo a vzniká tak měšťanský pivovar Budějovice, dnes pivovar Samson…

…Čerpáno ze stránek encyklopedie Českých Budějovic

...fotky zapůjčeny ze stránek Budvařích i ze stránek pivovaru Kněžínek

Minipivovar Kněžínek

Proč se vlastně bonusová keška věnuje právě tomuto pivovaru? Je to jednoduché. Labky nás provedou po všech ostatních pivovarech i minipivovarech Budějovic, jen na tento vlastně nejstarší Budějovický minipivovar nezbylo.

Minipivovar Kněžínek vzniká rekonstrukcí statku v Nových Dvorech nedaleko Haklových Dvorů mezi Starohaklovským a Starým houženským rybníkem. Jeho vznik se traduje do roku 2012 a tím se stává vlastně prvním Budějovickým minipivovarem. Kromě restaurace se samotným minipivovarem, který si při její návštěvě můžete prohlédnout, tento komplex nabízí i ubytování, welness, bazén, posilovnu, saunu a prý se tu i ukrývá bowlingová dráha. Vzhledem k jeho umístění nedaleko turistické a cyklistické trasy je často navštěvován právě turisty a cyklisty. Nu ale mrkneme se, jaké pivo se zde vaří:

Světlý ležák 11°

Polotmavý ležák 11°

Speciální medová 14°

Dost bylo povídání…jak tedy odlovit tuhle keš?

Pro odlov této bonusové kešky je potřeba projít Budějovickou sérii LABek Budějovické pivovary / Budweiser Breweries, za každou správnou odpověď a tedy za odlovenou labku získáte jednu indicii pro výpočet finálního vzorce této kešky. Vřele doporučuji návštěvu (kromě prvního) pivovarů a degustaci…odlov této finálky si ale pak nechte alespoň na další den.

Co jsou to LABky? 

Labky, neboli LAB keše jsou speciální virtuální kešky, které lze odlovit pouze přes aplikaci Adventure Lab (Android/IOS). Na Geocachingové mapě tak tyto ,,kešky“ neuvidíte a je potřeba zobrazit si je právě v této aplikaci. Většinou se jedná o sérii pěti zastávek, kde pro uznání musíte zjistit odpověď na danou otázku. Více o labkách geowikina J.

 

Zde můžete načíst pomocí QéeRka a vyrazit na labky

QR

 

Zde slibovaný vzorec

N 49° AD.DBB

E 14° CE.(3xE)EE

Přestože se procházka městem bude jevit jednoduchá, odlov této kešky taková sranda nebude. Přesto se ke keši nechá celkem pohodlně dostat i zakrslejším kačerům. U kešky se chovejte nenápadně, nedoporučuji jí lovit po návštěvě všech pivovarů, to si raději nechte až po odlovu – nebudete to mít daleko.

Příjemný odlov jak této kešky, tak celé série LABek přeje

metlák

geojih

 

Additional Hints (Decrypt)

Imuheh cbuyrq hoíerw, qb qbzrpxh cbqíirw. Hiavge arprxá gr cgáx, žr ol xršxn? Wr gb gnx!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)