Skip to content

COPka 80 let / 1940 - 2020 / Sezimácká střední Mystery Cache

Hidden : 11/20/2019
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


80 let COPky

Vznik původní Baťovy školy práce (BŠP) v Sezimově Ústí se datuje do roku 1939 souběžně s vybudováním tehdy nového strojírenského podniku MAS (Moravské akciové strojírny) Koncernu Baťa (dnešní Kovosvit MAS) a dalo by se říct, i celého nového města Sezimovo Ústí. 

V roce 1939 firma Baťa, a.s. hledala vhodná místa, kde by mohla vybudovat pobočný závod. V Sezimově Ústí našla potřebné podmínky a proto se ihned započalo se stavbou továrních objektů.  Tato lokalita byla strategicky výhodná především díky dobrému dopravnímu spojení (jak železničnímu tak i silničnímu), dostatku pracovních sil i levným zdrojům pro získání stavebního materiálu. 

Firma MAS dostala ke svému živnostenskému listu od Obchodní a živnostenské komory v Českých Budějovicích doložku – povolení k výchově svých vlastních učňů, což znamenalo, že v Sezimově Ústí vznikla pobočka Baťovy školy práce. BŠP byla čtyřletá s dvoufázovým vzdělávacím režimem. Dopoledne probíhal praktický výcvik v dílnách a odpoledne formou večerní školy probíhala teoretická výuka. Po absolvování třetího ročníku mohl žák školy složit před komisí Komory závěrečnou zkoušku učňovskou a po absolvování školy zkoušku tovaryšskou.

Po založení závodu přišli do SÚ mladí muži ze Zlína a 12.12.1939 bylo zahájeno vyučování. Do tří učeben nastoupilo celkem 57 žáků. Ve třech třídách, dvou pro první a jedné pro druhý ročník, vyučovali hlavně technici ze závodu. Mezi první realizované stavby v roce 1940 patří budova průmyslové školy a internát pro ubytování žáků. To svědčí o tom, že na vyučování a vzdělávání byl kladen v té době velký důraz. 

Školní rok 1940/1941 byl zahájen již v nové školní budově se žáky, kteří byli přímo přijati na tuto školu v SÚ. Žádné školné se zde neplatilo. Veškeré náklady na provoz školy hradil závod MAS, jelikož učni byli vzděláváni přímo pro tento závod.

V roce 1941 byli žáci přijímáni na základě těchto kritérií a podmínek:

- min. věk 14 let,

- ukončené 4 třídy na měšťanské nebo střední škole s alespoň dostatečným prospěchem ve všech povinných předmětech nebo ukončené 3 třídy s prospěchem dobrým (těm žákům, kteří neměli ukončenou měšťanskou školu, bylo nabídnuto dokončení formou večerní výuky),

- psychotechnické zkoušky,

- tělesná způsobilost na základě lékařské prohlídky.

 

V tomto školním roce bylo ve škole 129 žáků ve 2 ročnících po 2 třídách a dalších 22 žáků bylo v 1. ročníku průmyslové školy strojnické. Každý rok bylo na školu přijímáno cca 60 učňů. V září roku 1940 byly z MAS zaslány Ministerstvu školství a národní osvěty doplňky k žádosti o zřízení průmyslové školy téhož směru, která by byla umístěna v budově školy a ve které je též internát. Školní osnovy se doplnily o látku z německého jazyka pro odbornou i mistrovskou školu. 

Odbornou školu absolvovali všichni žáci. Na mistrovskou školu se poté dostal jenom výběr z nich. Ti žáci, kteří neodešli na mistrovskou školu, se dále vzdělávali 2 roky v doplňovacích odborných ročnících. Těm nejnadanějším z nich umožnila firma studovat na vysoké škole. V SÚ se zpočátku končilo na mistrovské škole, žáci ale potom mohli studovat na vysoké škole ve Zlíně.

Na počátku existence závodu MAS se nepočítalo s prací žen ve strojírenském průmyslu, tudíž ženy nebyly ani přijímány ke studiu. Po skončení války, kdy byl mužů nedostatek, se ženy již ve výrobě uplatnily – mohly tedy na škole absolvovat speciální kurzy pro potřeby závodu nebo byly přijímány jako učnice.

Původní BŠP vznikla tedy spolu se stavbou nového závodu MAS v SÚ, aby pokračovala v myšlenkách jejího zakladatele Tomáše Bati a vychovávala pro závod MAS kvalitní pracovní síly. V současné době je tomu v mnoha ohledech stejně, i když škola a strojírenský závod nesou již jiné názvy.

Výuka, vzdělávání a výchova probíhají ve škole (teoretická výuka), školních dílnách nebo laboratořích. I dnes je ve škole kladen důraz hlavně na propojení teorie s praxí. Dříve byla škola zaměřena jenom na vzdělávání v oborech potřebných pro uplatnění ve firmě MAS, v současné době nabízí mnohem širší spektrum oborů. Škola v současné době spolupracuje s desítkami podniků, které si z řad žáků a studentů na praxích vybírají své budoucí zaměstnance. 

 

Stručná historie školy

1939 - zahájení činnosti pobočky zlínské Baťovy školy práce

1940 -  založení státní Průmyslové školy, jejímž pokračováním byla Mistrovská škola. Tyto školy poskytovaly společně s Baťovou školou práce celoživotní vzdělávání.

1949 -  zahájení činností odborného učiliště nazývaného Středisko pracujícího dorostu

1952 - zřízení Státních pracovních záloh jako státní školy pro odborné vzdělávání

1954 - zrušeny Statní pracovní zálohy a výuka pokračovala v Odborném učilišti a Průmyslové škole pro pracující

1973 - zahájena výuka elektrotechnických oborů a čtyřletých oborů zakončených maturitní zkouškou. Zároveň byla zahájena výuka oborů zaměřených na průmyslovou automatizaci.

1976 - Průmyslová škola přestěhována do Tábora

1979 - zřízení Středního odborného učiliště strojírenského, které vydávalo výuční listy a maturitní vysvědčení. Zřizovatelem školy byl Kovosvit s.p. Sezimovo Ústí. 

1991 - Střední odborné učiliště strojírenské se stává samostatnou příspěvkovou organizací. Jejím zřizovatelem bylo Ministerstvo strojírenství a elektrotechniky.

1992 - škola přejmenována na Integrovanou střední školu a zřizovatelem se stalo Ministerstvo hospodářství

1994 - změna názvu na Integrovaná střední škola - Centrum odborné přípravy. Škola získala statut vzdělávacího centra pro realizaci celoživotního vzdělávání - návrat k původnímu záměru zakladatele instituce.

1996 - škola přechází pod správu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy

1999 - škola sloučena s ISŠ Lipová 499, Sezimovo Ústí a změna názvu na Střední odborná škola a Střední odborné učiliště – Centrum odborné přípravy, Sezimovo Ústí, Budějovická 421

2002 - zřizovatelem školy se stává Jihočeský kraj

2006 - zahájena výuka na VOŠ a název byl změněn na Vyšší odborná škola, Střední škola - Centrum odborné přípravy, Sezimovo Ústí, Budějovická 421

 

 

Ke keši samotné:

Pro odlov finálky je nejprve nutné zjistit souřadnice Stage 1, která vás dovede pro krabičku J

Veškeré odpovědi naleznete v listingu a na internetových stránkách COP www.copsu.cz

Stage 1 je na souřadnicích: N 49°22’ABC           E 014°42’DEF

A – Zjistěte telefonní číslo na spojovatelku COPky. Ciferace toho telefonního čísla vám dá hodnotu A.

B – V kolik hodin ráno většinou začíná výuka na školách? Hodina = hodnota B.

C – COPka má dokonce i svojí meteostanici. Na její stránce najdete hodnotu C.

D – Kolik žen bylo přijato v prvním ročníku Baťovy školy práce? Počet žen = hodnota D.

E – V jakém roce se Střední odborné učiliště strojírenské stalo samostatnou příspěvkovou organizací a jejím zřizovatelem bylo Ministerstvo strojírenství a elektroniky? Poslední číslice letopočtu je hodnota E.

F – Tak jako každá škola má i COPka své REDIZO. Vaším úkolem je ho zjistit a provést jeho ciferaci. Výsledná hodnota je hodnota F. 

(Kontrolní součet A+B+C+D+E+F = 26)

Na vypočtených souřadnicích najdete plánek. Zkušené oko kačera jistě ihned uvidí, kde se skrývá finální krabička. Pokud ne, na bočních sloupkách najde nakopnutí wink

Additional Hints (Decrypt)

Fg.1 – flzoby trbpnpuvath / Svany:  ceiaí uenangý

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)