Skip to content

Reporyjske divadlo a DiAJ Traditional Geocache

This cache has been archived.

MiroslavRouta: V souboru již v současnosti nepůsobím ani jako host (byť to budoucna znovu nevylučuji), navíc zde soubor funguje poslední sezónu, o prázdninách se bude stěhovat. Značka Řeporyjské divadlo pravděpodobně zanikne a pokud ne, tak bude mít úplně jiný formát. Keš tak brzy pozbyde smysl. Z toho důvodu byla právě demontována (takže již nemá smysl zde cokoliv hledat) a posílám ji k věčnému spánku.
Děkuji všem za návštěvy nejen keše, ale těch co byli, i divadla, a 51 FP.

More
Hidden : 10/25/2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Ahoj, vítejte na mé další keši! Ta je tentokrát věnována nejlepšímu divadlu v celých Řeporyjích a nese i název této městské části. Proč zakládám tuto keš, je nasnadě - kačeři, kteří mě znají, to ví, těm kteří to neví, sem napíšu, že jsem členem domácího divadelního souboru.
O Řeporyjském divadlu:
V Řeporyjích v minulosti působilo již několik divadleních soborů, první zmínky o ochotnickém divadle na území Řeporyj pocházejí z roku 1899. Na historii mnoha ochotnických souborů, které se v obci vystřídaly zkouší navázat dnešní Řeporyjské divadlo. Divadlo oficiálně zahájilo svou činnost 1.12.2018, kdy zde domácí soubor DiAj odehrál své představení Velká doktorská pohádka. Pod hlavičkou divadla se v současnosti konají různorodé kulturní akce, nejčastěji divadelní představení domácího i hostujících souborů, koncerty, ale i plesy apod. K vidění zde byly už i takové osobnosti jako Václav Neckář nebo Laco Deczi.
O domácím souboru DiAj:
Historie souboru Divadlo A jiné se začíná psát v létě roku 2009, kdy se v pražském parku Podviní sešla skupina přátel s vizí divadelního souboru, který, ač s neprofesionální produkcí, nabídne řemeslnou kvalitu a repertoár pro široké spektrum diváků. Iniciátorem byl Ondřej Suchý, jmenovec známějšího spisovatele a textaře, toho času po studiích na Fakultě humanitních studií. Prvním režisérem souboru se stal Vladimír Šebek, který ovšem na jaře příštího roku soubor opustil a zodpovědnost za směřování souboru plně přešla na Suchého. Ještě předtím stihl soubor odehrát vůbec první veřejné vystoupení - původní velikonoční hru pro nejmenší O kuřátku.
Pod novou režijní a dramaturgickou taktovkou pokračovala učednická léta novopečených divadelníků a nezbytná konsolidace souboru. Od února roku 2011 se datuje pravidelné veřejné vystupování. Ochotníci z DiAj si troufli i na takového autora, jako je A. P. Čechov, jehož jednoaktovka Medvěd se v repertoáru souboru objevuje dodnes a to s nemalými úspěchy. Poněkud modernější notu si DiAj zkusilo v satirickém pásmu Love is a Bič věnovaném mezilidským a zejména partnerským vztahům ve všech podobách.
Do kalendářního roku 2012 vstupoval soubor už jako oficiální občanské sdružení premiérou hry Lucerna aneb Boj o lípu na prknech KS Kaštan. S touto bláznivou parodií, hranou s laskavým svolením autorů P. Fialy a Dvořáka, DiAj vystupovalo v následujících dvou sezónách na přehlídkách po celé ČR, například ve Strakonicích, v Miletíně nebo v Otrokovicích, v hlavním městě pak hru viděl například KS Průhon, Literární akademie, Malé Vinohradské divadlo (dnes D21) a tradiční KS Kaštan. Ještě do konce divadelní sezóny 2011/2012 proběhlo na deset veřejných vystoupení DiAj, včetně účasti na populárním bohnickém festivalu Mezi ploty.
Ročník 2012/2013 přinesl první úspěch souboru před odborným publikem: na přehlídce Karlínské jeviště získal O. Suchý ocenění poroty za herecký výkon ve hře Medvěd. Na repertoáru se objevila hra Bílá paní na Tolštejně. V ní si soubor vyzkoušel ve větší míře zkombinovat klasickou činohru s pěveckými výstupy. Rozrůstající se soubor umožnil nastudovat hru i pro větší počet herců. Na tradičním letním festivalu Hradní hrátky v severočeském Úštěku DiAj premiérově uvedlo Werichovu pohádku Královna Koloběžka První.
V sezóně 2013/2014 soubor DiAj čítal třináct členů. Ještě před divadelními prázdninami stačil soubor uvést premiéru vlastní adaptace pohádky Čertův švagr, výpravné hry s dobovými kostýmy a původní hudbou, okořeněné navíc šermířskými souboji. Následující sezónu byla pohádka vlajkovou lodí DiAj a na přehlídce Dospělí dětem v Havlíčkově brodě získala cenu za dramaturgicko-režijní přístup. Sezóna 2014/2015 přinesla také začátek výrazné obměny souboru. Na scénu pomalu, ale jistě vchází nová generace DiAj. Kromě zakladatele O. Suchého zůstali věrni souboru pouze Ladislav Dalmady a technický specialista Ondřej Karaffa. Poslední stopou odcházející generace bylo pásmo tří Čechovových aktovek, hraných pod názvem Směšné maličkost aneb Tři ve při. Představení, těžící z laskavě ironického humoru ruského dramatika, sklidilo výrazný úspěch na přehlídce Divadelní osmička v pražských Divadle Karla Hackera a v divácké soutěži obsadilo v početné konkurenci třetí místo.
Spolu s příchodem sezóny 2016/2017 zaznamenalo DiAj posun k repertoáru těžšímu jak co do objemu textu, tak co do tématu. Tu první kategorii představuje konverzační komedie Miroslava Horníčka Dva muži v šachu. Druhou pak tragikomická alegorie Druhá smrt Johanky z Arku. Dílem současného bulharského dramatika Stefana Caneva se DiAj zařadilo po bok souborům, které cíli i na náročnějšího diváka a vedle primárně zábavných představení nabízí také prostor k hledání odpovědí na palčivé otázky současnosti. Svérázná rekonstrukce posledních hodin známé hrdinky zabodovala u kritiky. Odborná porota Pražské oblastní přehlídky amatérských divadel ocenila výběr hry a představitelce titulní role Janě Bergerové udělila čestné uznání za herecký výkon.
Výrazný mezník souboru bylo navázání kontaktů s Divadlem Na Manoušce v pražských Řeporyjích. Sezónu 2017/2018 zahájil poprvé v historii s domovskou scénou. V Divadle Na Manoušce soubor působil do půlky roku 2018, kdy musel tuto scénu opustit.
Sezona 2018/2019 byla zahájena až v lednu. Po různých peripetiích se souboru podařilo získat novou scénu na prknech řeporyjské sokolovny. S pomocí a podporou místních ochotných lidí zde začal vznikat krásný kulturní prostor pod hlavičkou zbrusu nového Řeporyjského divadla.
Během sezony 2019/2020 nasadil soubor do repertoáru opět Královnu Koloběžku první, obnovenou premiéru sehrál 14. prosince. Sezona pak byla přerušena koronakrizí, během níž spustil soubor akci Herci dětem, kdy třikrát týdně vysílala na svém facebookovém profilu živé čtení pohádek.
V říjnu 2022 soubor nasadil svoji první vlastní hru Ztratili jsme Sputina, kterou napsal principiál, režisér a vedoucí v jedné osobě Ondřej Suchý. Hra se s humorem trefuje do dění spojeného s ruskou invazí na Ukrajinu. Mezi diváky zaznamenala velký úspěch.
V těchto letech také soubor prošel několika personálními změnami, zejména v roce 2023, kdy krom jiného soubor opustil owner. Keš se ale rozhodl zatím udržovat nadále.

Ownera bylo možné spatřit ve Velké doktorské pohádce a Královně Koloběžce první, následně Směšných maličkostech a ve hře Ztratili jsme Sputina. 13. 5. 2023 soubor opustil.

PROSÍM NEDÁVEJTE DO KEŠE TB A GC! BOHUŽEL SE ODTUD INTENZIVNĚ ZTRÁCEJÍ.

Informace o krabičce:
Místo: 1.
Logbook: 3.
Úkryt: 1.
Počet zmizení: 0
Poslední kontrola: 5. 5. 2023

Additional Hints (Decrypt)

Xyvprx ivfv an cebinmxh hiavge Cebfvz arqnirwgr qb xrfr GO n TP, obuhmry fr mgenprwv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)