Skip to content

Naučná stezka Totalita rozděluje Multi-cache

Hidden : 10/20/2019
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Naučná stezka Totalita rozděluje

 

řopík

Dovoluji si Vás pozvat na pěknou procházku okolo Borovan, kterou nás provede tato naučná stezka. Texty naučných cedulí jsou sice pochmurně situovány do prostředí před a během druhé světové války, o to jsou ale více zajímavé a musím uznat, že jsem je zhltal jako nic a rád jsem se něco přiučil...a raději jsem se zamyslel nad osudy lidí v pohraničí, než rozjímal nad kdejakou kytkou, no je to pěkně napsáno, to se musí uznat. Zaujme jistě také krajina, kterou stezka prochází. Nalezneme zde opravený řopík, dále se projdeme kolem řeky Stropnice, která nás provede místy chatových osad u řeky, prohlédneme si i rybník Pražan a nakonec naše putování zakončíme opět v Borovanech. Nenechte si proto ujít ani kešky, které potkáte buď přímo na trase, tak na vás budou vykukovat na mapě v nedalekém okolí. Povšimněte si na trase mimo několika bunkrů i pěkného kamenného mostu. Rád bych Vás také upozornil na skanzen, který se nacházel na konci stezky, ale po úmrtí majitele byl přesunut do Nových Hradů, nedaleko bývalé celnice. Celá trasa měří přibližně devět kilometrů (i když jisté zdroje uvádí méně) a začít i skončit se nechá u vlakového nádraží. Za odměnu se můžete cestou, či po odlovu zastavit na náměstí v místním zámečku ve výborné kavárně s parádními zákusky. Tak teď už tedy nezbývá než popřát pěknou procházku plnou zážitků...jdeme na to...

1. zastavení: Borovany koncem 30.let (N 48° 53.496' E 14° 38.603')

Zastavení první nás zavede nedaleko vlakového nádraží. Zde se dozvídáme o dění v Borovanech právě před válkou. Zjistěte z tabule kolik objektů lehkého opevnění (objekt starého typu - panel č.2) bylo již vystavěno na jaře 1938 a zapište jako A.

 Dále pokračujte po k hlavní silnici a po ní až pod viadukt, kde odbočíme doleva k dalšímu zastavení u pěkně opraveného řopíku.

2. zastavení: Lehké opevnění z roku 1936 (N 48° 53.431' E 14° 38.884')

Nacházíme se před pěkně opraveným řopíkem a kromě něj a Pe_Bíkovo krabky nás určitě zaujme i další cedule. Zde se dále dozvídáme o stavbě těchto objektů na území naší republiky, ale hlavně na Českobudějovicku a v okolí Borovan. Zde nás bude zajímat nejvíce opět tento objekt a to jeho číslo. V textu hledejte ,, přímo tento objekt č. B byl vybetonován před polovinou října 1936". Tedy číslo tohoto objektu zapište jako B.

Dále se vrátíme na hlavní cestu a vyrazíme z kopce dolů až před kamenný most....

3. zastavení: Obrana Borovan v roce 1938 (N 48° 53.222' E 14° 38.715')

Stojíme před kamenným mostem z roku 1867, jehož rekonstrukce proběhla v roce 2006. Z cedule se dovídáme o dalším pokračování výstavby obranné linie tedy hlavního obranného postavení, tedy HOP a využití celé obranné linie během začátku války. Mimo to se cedule zaměřuje i na řeku Stropnici a právě na tento most jako na strategicvký bod pro přechod této řeky. Jaký kód dostal tento most v destrukčních plánech? Zapište si pouze dvojčíslí jako C.  

Od cedule se vydáme přes most (slušelo by se doplnit, že tento most je jak technickou, tak i kulturní památkou ČR), za kterým uhneme doprava a vydáme se kolem řeky až na konec chatové oblasti.

4. zastavení: Padlý obránce Martin Macht (N 48° 53.003' E 14° 38.095')

Tato cedule popisuje vznikající vnitřní boje mezi Německými obyvateli Sudet a státní obranou státu (SOS), kdy při těchto bojích přišlo o život několik českých vojáků a mezi nimi i Borovanský Martin Macht. Jako písmeno D si zapište den jeho narození, tedy D. května 1910.

Poté se vydáme do mírného kopce a na další křižovatce uhneme doprava kolem řeky, kde na nás čeká další cedule.

5. zastavení: Využití přírodních překážek a německé plány (N 48° 52.916' E 14° 37.459')

Z této cedule se dočítáme, že obranná linie byla stavěna na místech k tomu terénně vhodných, tedy tam, kde okolí napomáhalo právě obraně hranic. A to tedy nemuselo být přímo v prostoru hranic, ale tam, kde to bylo terénně výhodné. Zde k tomu kromě několika dalších rybníků napomáhala právě říčka Stropnice. Kolik mlýnů a jejich stavidel napomáhalo zvýšení hladiny této říčky? počet mlýnů zapište jako E.

Dále se budeme držet raději mapy, cesta je tu špatně značená...já jsem u lávky odbočil po kraji louky a špatně uhnul ke skautskému táboru, odkud jsem se opět vrátil na stezku kolem řeky. Ale postup k další ceduli nechám na vás. Hlavní je se někudy dostat až k osadě u Šírků. Zde se napojíme na modrou turistickou trasu a po přechodu mostu pokračujeme po cestě směrem k silnici, kde na konci osady narazíme na další ceduli.

6. zastavení: Lehké opevnění z roku 1938 (N 48° 52.770' E 14° 36.701')

U další cedule se můžeme dozvědět o jednotlivých typech řopíků, o jejich rozměrech a možnostech využití. Krom toho cedule popisuje obranné využití těchto objektů. Jaký byl průměrný rozestup mezi těmito objekty v terénu? Menší číslo si zapiště jako F (tedy F - 300 metrů).

Dále budeme pokračovat po cestě až k silnici, kde se řádně u levého kraje vozovky vydáme až k další ceduli. Hned naproti ceduli přes cestu v lese se nechá vidět právě jeden z rozbořených řopíků.

7. zastavení: Destrukce opevnění na Biorovansku (N 48° 53.055' E 14° 36.966')

Tato cedule nás seznamuje se skutečností, že po Mnichovské dohodě opustili vojáci tyto objekty  se ctí na novou demarkační čáru. Dále cedule popisuje jejich likvidaci. Materiál vytěžený z likvidace těchto bunkrů se schromaždoval na sběrném místě. Na jihu Čech fungovalo také takové sběrné místo a mě by zajímalo jeho číslo. Bylo to tedy Sammeistelle G.

Dále se budeme držet na silnici a u hřbitova uhneme doprava. Cedule soukromého pozemku si nevšímejte a hned na kraji lesíka zahněte cestou přes louku k rybníku Pražan, kde na kraji hráze máme další ceduli.

8. zastavení: Pozůstatky opevnění dnes (N 48° 53.204' E 14° 36.664')

Zde se dozvídáme, že objekty byly roděleny do třech stavebních úseků. Mimo to si můžete prohlédnout i dobovou mapku s umístěním bunkrů a přečíst si osud jednotlivých řopíků. Poslední úsek na ceduli se týká červenobílé linie. Kolik se zde povedlo dokončit objektů z plénovaných 96ti? Zapište jako H.

Po nastudování cedule se můžeme vidat přes hráz a po cestě zpět k silnici, kde se vydáme směrem k Borovanům. Čeká nás tu poslední cedule.

9. zastavení: Nacistická okupace v Borovanech (N 48° 53.523' E 14° 37.772')

poslední zastavení nás seznamuje se smutnými osudy borovanských v době druhé světové války. Mimo to popisuje cedule i jak přišla socha Jana Žižky na náměstí v Borovanech k úhoně. Dnes je však socha již zrekonstruována. Nás ale bude zajímat osud pana Josefa Kopeckého, který byl zatčen a uvržen do koncentračního tábora, kde nakonec 11.9. zahynul. V jakém domě tento pán bydlel? Zapište si číslo popisné (č.p.) jako I.

...No a jsme na konci....pěkně jsme se prošli a dozvěděli se něco o chmurné historii Borovan před a během druhé světové války. Nyní stačí odlovit krabici...no a jak na ní? Tady je vzorec...

 

N 48° 53.A+B+C+D+E+482

E 014° 37.F+G+H+I+519

Doufám, že Vás keš s procházkou zaujala, na místě finálky se chovejte jako kačeři a neprozrazujte úkryt.

Děkuji za návštěvu

metlák

gj

Additional Hints (Decrypt)

wnxb frqzvuyniý qeáprx fié xexl wfrz x fyhapv cahy išnx arqbpxniý cnaqhyáprx zbgbebsxbh qb zr gahy n gnx fr gh fgáyr fxyáaíz cbhmr f pglezv uyninzv ghuyr xršxh fgáyr pueáaí gbemb zbwí cbfgnil ...arob gnxl ieon ibyr :-C

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)