Skip to content

Karel Řepa Event Cache

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event! The date of the event has passed. We automatically archive events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived events, log trackables, and share their experiences.

More
Hidden : Wednesday, October 23, 2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

23 October 2019, 17:00 - 17:30

Sejdeme se v 17:00 hodin na úvodních souřadnicích, skončíme ho v 17:30 taktéž na úvodních souřadnicích, vyměníme nějaká ta TB, GC a CWG. Eventová CWG bohužel nebudou, omluvte mi když by bylo něco špatného, je to můj první event pořádaný, Pohovoříme o keškách, těším se na vaši přízeň na eventu. 

23. října 1895 se v Novém Plesu narodil český architekt Karel Řepa. K připomenutí jeho narozenin se sejdeme u pardubického nádraží, jeho velmi významné, i když zdaleka ne jediné pardubické stavby.
Karel Řepa studoval od roku 1918 pražskou UMPRUM a byl žákem Josipa Plečnika, jehož práce zprvu formovala i jeho vlastní styl. Plečnika následoval až do slovinské Lublaně, kde svá studia dokončil (s Plečnikem si dopisoval ještě v 50. letech). Později pracoval krátce v Praze v ateliéru významného architekta Františka Krásného, prvního českého žáka proslulého profesora vídeňské umělecké akademie Otty Wagnera.
Později se Karel Řepa vrátil do svého rodného kraje ve Východních Čechách a založil vlastní projekční ateliér v Pardubicích. Navrhl několik vil, které nezapřou Plečnikův vliv, mezi nimiž vyniká dům Viktora Kříže v Bulharské ulici s unikátně zachovaným interiérem.
Řepa byl také projektantem několika činžovních domů ve funkcionalistickém stylu (například dům Rolnického družstva na pardubické třídě Míru s velkou luxferovou stěnou přisvětlující schodiště). Jeho známou realizací je i kino Jas s motivy organické architektury.
Velkou příležitostí se pro něj stala významná regionální Výstava tělesné výchovy a sportu, která se konala v Pardubicích v letech 1930 a 1931. Řepa pro ni navrhl sportovní stadion a také řadu menších tematicky zaměřených pavilonů, které patřily ke špičkovým příkladům funkcionalistické architektury, později však byly naneštěstí zbořeny.
Dnes se zachovaly jen staré černobílé snímky, ale i na nich je patrné, že každá z těch dočasných staveb měla originální tvar, společné byly ovšem atributy funkcionalismu – tedy bílá průčelí nebo rovné střechy. Vedle stadionu vznikla v rámci této akce i nová dominanta pardubického náměstí Republiky – rozlehlá budova Průmyslového muzea (dnes Střední průmyslová škola potravinářství a služeb), která rovněž nezapře Plečnikův vliv, když architekt pokryl průčelí do náměstí útlými pilastry.
Největší realizací Karla Řepy je však až poválečná stavba hlavního vlakového nádraží, na jehož projektu spolupracoval s pražským specialistou na toto téma Josefem Dandou a pardubickým architektem Karlem Kalvodou. Projekt vznikl těsně po válce, ale dokončen byl až v padesátých letech, takže se stal jednou z posledních funkcionalistických staveb před nástupem stalinské sorely. Rozlehlá budova má průčelí z červených lícovek. Tvoří ji protáhlá horizontální hmota s velkou dvoranou a řadou pěkných detailů, k ní autoři přistavěli kontrastní vertikální kubus, v němž byl původně hotel.
Pardubický architekt tedy patřil k těm osobnostem naší meziválečné scény, které dokázaly, že nejen v tradičních centrech avantgardy, jako byly Praha, Brno, Zlín nebo Hradec Králové, mohou vznikat invenční díla na špičkové úrovni. 
O odkaz Karla Řepy, který zemřel v roce 1963, dnes pečuje jeho syn, rovněž významný český architekt Miroslav Řepa.

Additional Hints (No hints available.)