Skip to content

Gorlice " Miasto światła" Virtual Cache

Hidden : 6/7/2019
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Gorlice to miasto związane już od bardzo dawna z przemysłem rafineryjnym i wydobyciem ropy naftowej, w okolicy istniało kilka ogromnych kopalni i rafinerii.

Ignacy Łukasiewicz  to farmaceuta i wynalazca, a każde dziecko w szkole uczy się, że Łukasiewicz to twórca lampy naftowej.

Kiedy Ignacy Łukasiewicz przybył do Gorlic, był już wynalazcą i człowiekiem sukcesu, który oświetlił szpital lwowski lampami naftowymi swojej konstrukcji. Pojawienie się w Gorlicach  znanego już farmaceuty wykorzystała Ludwika Bartkowa - właścicielka apteki mieszczącej się na parterze dzisiejszego gmachu urzędu miejskiego. To ona zaproponowała Łukasiewiczowi pracę w charakterze prowizora. Jego wynagrodzenie musiało być jednak bardzo skromne, bo starał się w magistracie o stanowisko kasjera miejskiego.

Łukasiewicz zamieszkał w Gorlicach przy ulicy Wąskiej w domu Wojciecha Staroniewicza, ojca Ludwiki Bartkowej. Sytuacja materialna farmaceuty poprawiła się dopiero w ostatnim kwartale 1854 r., kiedy wziął w dzierżawę aptekę w Gorlicach i prowadził ją pod swoim nazwiskiem. Nie była to jedyna praca, którą prowadził w naszym mieście. Zaangażował się w prace analityczne i toksykologiczne, badając wnętrzności ludzi zmarłych w gorlickim szpitalu. Pracował też dorywczo w Komisji Lasów Państwowych, jako zoolog i botanik.

Najwięcej czasu poza obowiązkowymi pracami farmaceutycznymi poświęcał Łukasiewicz pracy nad destylacją ropy naftowej, której dostarczał mu Jan Szymonowicz z Sękowej z Pustego Lasu, gdzie znajdują się najstarsze na świecie szyby ropy naftowej.

Szczegóły znamy z relacji przyjaciela i współpracownika Łukasiewicza Walerego Rogawskiego, który opisał jego laboratorium i prace destylacyjne oraz wybuch i pożar, który przydarzył się Łukasiewiczowi w Gorlicach w pewną niedzielę, gdy ludzie szli do kościoła na ranne nabożeństwo. Po tym wydarzeniu Łukasiewicz przeniósł swój destylacyjny kociołek z pomieszczeń apteki do piwnicy. Wybuch ten potwierdzają znaleziska z lat 1948-1852 z okresu przebudowy gorlickiego ratusza, kiedy wydobyto odpady ropne i kolorowy fresk oraz znaleziono różne potłuczone słoiki apteczne i odważniki. Mimo tych początkowych niepowodzeń sprzyjało mu szczęście, a efekty doświadczeń przyszły dość szybko. Wiosną 1854 r. udało mu się usunąć z destylatu łatwopalną benzynę, o czym informował listem swego dawnego profesora Radtenbachera w Wiedniu, przesyłając mu próbkę udoskonalonego destylatu.

 Równolegle pracował nad udoskonaleniem lampy naftowej. W tym celu sprowadził od berlińskiego przemysłowca Stobwasera lampę do spalania hydrocarburu i fotogenu, do której skonstruował nowy palnik. Tak przystosowana spalała wszystkie gazy, nie pozostawiając kopciu, sadzy i swądu. Uradowany tym osiągnięciem Łukasiewicz miał powiedzieć do swojego przyjaciela i współpracownika Jakuba Kozika z Sokoła pamiętne słowa ,,mamy ziemne światło”.

.

Pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa zapłonęła w 1854 r. w Gorlicach

 Umieszczono ją na oryginalnej kapliczce o beczkowatym kształcie cokołu, z Chrystusem Frasobliwym pod baldachimem. Kapliczka Chrystusa Frasobliwego pochodzi z około 1850 r., sama zaś figura długo skrywała tajemnicę – blisko półtora wieku. Dopiero prace konserwatorskie u progu lat 90. ubiegłego stulecia ujawniły datę 1593 r. Oryginał figury można obejrzeć w Muzeum Regionalnym PTTK.

Lokalna legenda mówi, że rzeźba ta została przyniesiona na Zawodzie wraz ze wzburzonymi wodami szeroko rozlanej w czasie powodzi rzeki Ropy. Pamiątki związane z przemysłem naftowym w dzielnicy Zawodzie doskonale uzupełnia wykonany w roku 2016 mural na ścianie budynku położonego bezpośrednio za Kapliczką z Chrystusem Frasobliwym.

Pomnik Ignacego Łukasiewicza

Popiersie Ignacego Łukasiewicza – wynalazcy, pioniera i twórcy przemysłu naftowego zostało ustawione na małym skwerku obok skrzyżowania przy ulicy Kościuszki, naprzeciw kapliczki Jezusa Frasobliwego.

„Ławeczka Łukasiewicza” przy Ratuszu

Uroczyste odsłonięcie „Ławeczki Łukasiewicza” projektu Zdzisława Tohla miało miejsce 7 kwietnia 2013 r. na gorlickim rynku podczas Pikniku Cyfryzacyjnego.

W holu głównym ratusza znajduje się okolicznościowy portal, a na czołowej ścianie budynku tablica pamiątkowa oraz rekonstrukcja pierwszej na świecie ulicznej lampy naftowej autorstwa Łukasiewicza. Do dziś na ścianie w holu ratusza zachował się fresk z apteki przedstawiający boginię zdrowia Hygieię. 

Inne pamiątki przemysłu można zobaczyć w Muzeum Regionalnego PTTK im. Ignacego Łukasiewicza oraz w  Skansenie Przemysłu Naftowego “Magdalena”. Odtworzono tutaj krok po kroku historię przemysłu naftowego, od wylewów oleju skalnego, przez prymitywne kopalnie i nowocześniejsze urządzenia do przedstawienia efektu finalnego. Na ekspozycji w pomieszczeniu muzealnym zostały wystawione oleje i ropa pochodząca z różnych ujęć, prezentując ich różnorodną jakość: kolor czy gęstość. Są także liczne wzory pierwszych lamp: małe, duże, klasyczne i bardziej fikuśne.

źródło: www.gorlice.pl, www.plus.gazetakrakowska.pl, www.erazgorlice.pl, www.radosc.gorlice.pl,  


 

Zadanie:

Udaj się pod podane vpointy  i zrób sobie zdjęcia :

1. W miejscu zapalenia pierwszej lampy naftowej – przy kapliczce

2. Przy pomniku Ignacego Łukasiewicza

3. Na ławeczce z Ignacym :)

 Jeżeli wolisz - zamiast Twojej twarzy - na zdjęciu może być umieszczony GPS, telefon, wood geocoin bądź cokolwiek innego, co potwierdzi Twoją obecność w tym miejscu. Zdjęcia dołącz do swojego loga. Jeśli zdjęcia przedstawia grupę keszerów, proszę o dodanie go do każdego z logów. Proszę nie wklejaj zdjęć wykonanych przed datą publikacji tego kesza.

 Zdjęcia samego pomnika, kapliczki lub ławeczki nie kwalifikują się do loga!

Dodanie zdjęć jest absolutnie niezbędne do zalogowania kesza!

Nie trzeba czekać na moją odpowiedź - jeśli coś będzie nie tak - skontaktuję się z Tobą. Logi nie spełniające wymagań mogą zostać usunięte bez ostrzeżenia.


 

 

Task:

Go to the given vpointy and take pictures:

  1. In the place of igniting the first oil lamp - at the chapel
  1. At the monument to Ignacy Łukasiewicz
  1. On the bench with Ignacy :)

If you do not want to show yourself, take a picture preferably with your GPS, with GPS readout, your hand, leg, piece of clothing, anything what is yours to proove you have been there - use your imagination - switch on the creativity mode.

Pictures that show the monument, chapel, bench only, do not qualify for logging!

If your picture is attached to another cachers log (group photo etc..) please be sure to put that in your log as well when logging the find.

You do not have to wait for a response, just post your log and photo immediately. Logs that do not meet the criteria will be deleted without notice.


Virtual Rewards 2.0 - 2019/2020

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between June 4, 2019 and June 4, 2020. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 2.0 on the Geocaching Blog.

 

Additional Hints (No hints available.)