Skip to content

Česká mše vánoční "Hej mistře" Virtual Cache

Hidden : 12/24/2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Česká mše vánoční


Česká mše vánoční, také uváděná jako mše „Hej mistře“ nebo lidově „Rybovka“, je česky psaná církevní skladba Jakuba Jana Ryby, který je též autor jejího textu. Má český text, protože Ryba byl toho názoru, že „z latinsky zpívaných žalmů nemá náboženský užitek ani zpívající ani poslouchající“. I další svá díla psal s českým textem. Přestože je stavěná stejně jako latinská hudební mše (části Kyrie, Gloria etc.), jedná se o pastorální hru aplikovanou na liturgii tradiční mše; příběh vypráví o zvěstování Kristova narození a příchodu pastýřů k jesličkám. Česká mše vánoční má ryze pastorální ráz, je zasazená do českého prostředí, pro svou prostotu i radostnou a svěží atmosféru byla a stále je srozumitelná a přístupná širokému obecenstvu.

Vznikla v roce 1796, prostřednictvím opisů se brzy rozšířila do celých českých zemí. Již od počátku vznikalo mnoho úprav, spočívajících ve změnách instrumentace, textu, melodie, popř. transpozicích do jiných tónin. Jelikož se do dnešních dnů nedochovala originální partitura, v současnosti hrané verze jsou sestaveny na základě kritických rozborů opisů.

Pamětní deska
Pamětní deska na zdi kostela Povýšení sv. Kříže Starý Rožmitál

Poprvé zazněla pod klenbou venkovského kostelíka Povýšení sv. Kříže Česká mše vánoční při půlnoční mši z 24. na 25. prosince roku 1796. Na varhany hrál sám její autor a v promrzlém kostelíku zpívali místní lidé. Její provedení ve zdejším chrámovém prostoru je i dnes neobyčejným zážitkem. Nejpůsobivější je zcela jistě právě zase na Štědrý večer, když zpěv současných místních doprovázejí stejné varhany jako kdysi.


Kostel Povýšení sv. Kříže
Kostel Povýšení sv. Kříže Starý Rožmitál

Varhany byly postaveny v letech 1750 až 1751 varhaníkem Martinem Palečkem. V roce 1933 varhany poničil požár, následná oprava se však příliš nepovedla. Původní cínové píšťaly byly nahrazeny zinkovými a byly vyměněny historické barokní rejstříky. Teprve v roce 1996 byla varhanám vrácena jejich původní podoba a zvuk. Podle jedné zachované píšťaly byly zhotoveny věrné kopie a varhany dnes mají stejný zvuk jako v době, kdy na ně Ryba pravidelně hrával.

O virtuálních keších

Virtuální keše nemají žádnou krabičku. To, že jste místo navštívili, musíte dokázat jiným způsobem, než zápisem do fyzického logbooku. Musíte splnit předem stanovený úkol, kterým dokazujete svoji přítomnost na místě keše, aby mohl být Váš log uznán.

Jak odlovit keš

Váš úkol pro uznání logu - vyfoťte sebe nebo svoji GPS tak aby na fotografii v pozadí byla vidět pamětní deska České mše umístěná na zdi kostela Povýšení sv. Kříže na úvodních souřadnicích.

Logy bez fotografie budou smazány.Pokud se fotíte v partě či dvojici, musí být u každého logu foto byť bude stejné.


Příklad fotografie pro uznání logu

Příklad fotografiePříklad fotografie


Virtual Rewards 2.0 - 2019/2020

Tato virtuální keš je součástí omezeného vydání virtuálek vytvořených mezi 4. červnem 2019 a 4. červnem 2020. Pouze 4 000 ownerů keší získalo možnost skrýt virtuální keš. Další informace o Virtual Rewards 2.0 na Geocaching Blog.

Virtual Rewards 2.0 - 2019/2020

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between June 4, 2019 and June 4, 2020. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 2.0 on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)