Skip to content

Uzkorozchodne tramvaje v Bohumine Virtual Cache

Hidden : 12/21/2019
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


S tramvajemi byla v minulosti spojená nejen Ostrava. Soupravy, koleje, vozovny, to vše měl také Bohumín. První tramvaj projela ulicemi města v prosinci 1902, ta poslední o 71 let později. Jezdila úzkorozchodnou tratí, která byla nejstarší v těšínském Slezsku vůbec a unikátní. Prošla vývojem od tramvaje tažené koňmi až po elektrické vozy. Poslední tramvaj vyjela 30. září 1973.


22.12.1902 - zahájení provozu tzv. koňky, koněm tažené tramvaje, spojila dnešní Nový a Starý Bohumín


13.10.1903 - zahájení provozu parních tramvají (Nový Bohumín - Starý Bohumín)


10.12.1913 - zahájení dopravy mezi Novým Bohumínem a Dolní Lutyní

02.07.1914 - zahájení dopravy mezi Novým Bohumínem a Hrušovem


23.09.1916 - zahájena elektrifikace tramvajové osobní dopravy


r. 1949 - bohumínské tramvaje součástí Dopravního podniku města Ostravy


r. 1964 - zkrácení tratě Bohumín - Ostrava pouze do Hrušova

r. 1966 - zastaven provoz na lince Bohumín - Karviná

21.10.1968 - zrušen úsek nemocnice - náměstí Starý Bohumín

leden 1971 - zastaven provoz na zbývající časti linky Bohumín - Dolní Lutyně


01.08.1973 - ukončení provozu mezi Novým a Starým Bohumínem


30.09.1973 - definitivní konec


r. 2001 - instalace pamětní kolejnice na pěší zóně třídy Dr. Edvarda Beneše


01.08.2005 - vyhořela bývalá vozovna Nový Bohumín


Tramvaje měli svou duši. Byli to řidiči, řidičky, průvodčí a další zástupci profesí, bez kterých by se motorové a vlečné vozy nerozjely. Milan Garba z Dolní Lutyně patřil do tramvajácké rodiny, vzpomínal třeba na to, jak musel celou směnu stát, protože ve starších vozech řidiči sedadla neměli. Až někdy koncem čtyřicátých let se postavily k řídícím pákam tramvají také ženy. Veronika Kupková ze Starého Bohumína s nimi jezdila v letech 1957 až 1963. Nejprve byla průvodčí, potom řidičkou. V tramvaji si našla i manžela.

Na historických záběrech tramvaj působí romanticky, v zimě a v mrazech tomu ovšem podle pamětníků bylo jinak. Mrzli cestující, řidiči i průvodčí, ale i přesto po letech na tramvaje vzpomínali s nostalgií. Největší nápor cestujících tramvaje zažily s rozvojem průmyslu. Například v roce 1958 úzkorozchodky přepravily v regionu přes 15 milionů pasažérů a přesto právě už v 50 letech se začalo mluvit o rušení linek.

Třeba v roce 1966 zanikl přímý tramvajový spoj mezi Bohumínem a Karvinou a další úseky časem následovaly. Hlavní důvod byl, že vlivem poddolováním trati došlo k velkému poklesu půdy, místy až 10 metrů. Údržba byla velmi složitá, určitá místa trati bylo třeba hlídat ve dne v noci a provoz byl obecně čím dál dražší. V neděli 30. září 1973 se obyvatelé Bohumína přišli s úzkorozchodnou tratí ve městě rozloučit. Bohumínské tramvaje vyjely naposledy za sychravého počasí a lidé říkali, že dokonce pláče samo nebe.

Jaroslav Šipula prožil s bohumínskými tramvajemi poslední tři týdny jejich slávy. Místní úzkorozchodné trati vydržely v provozu nejdéle v celém regionu. Definitivně poslední jízda byla mezi Bohumínem a Hrušovem. Tramvaje v ten den zdarma svezli mnoho lidí, včetně hostů z Brna a NDR. Provoz oficiálně skončil 1. října 1973. Vozový park ale zmizel až o několik týdnů později. Koleje, trakční vedení a příslušenství mizely postupně, ale nostalgie zůstala. Povolání se u Šipulových předávala z generace na generaci, dědeček, otec a nakonec i pan Jaroslav byli tramvajáky. Stejně tak jako jeho žena Olga, ta pracovala jako průvodčí.

Poslední spoj číslo 18. dorazil do vozovny u gymnázia v noci na 1. října 1973. Legenda skončila, ale nezmizela úplně, i po letech se mnozí vydávají po jejich stopách. Větší část vozového parku skončila ve šrotu, tramvaje byly rozebrány ještě v Bohumíně. Ani koleje dlouho nevydržely. Například z dnešní ulice ČSA proběhla jejich demontáž záhy po zrušení provozu, ne všechno ale skončilo v nenávratnu. V roce 2002 se do Ostravy vrátil podvozek jednoho z vozů a stejně tak původní sněhový pluh. Pár stop po tramvajích přece jen zůstalo, třeba v sousední Dolní Lutyni v Borku dodnes stojí původní čekárna. V Bohumíně jsou zase k vidění úchyty trolejového vedení. Nejstarší úzkorozchodnou trať v těšínském Slezsku připomíná od roku 2001 odkaz na třídě Dr. Edvarda Beneše v Novém Bohumíně. Jde o 7 metrů dlouhé kolejové pole, které pochází ze čtyřicátých let minulého století a bylo přeneseno od bývalého mostu přes Olši v Karviné.


CZ

Pro uznání logu musí být splněny tyto podmínky:

Ke svému logu přidej fotografie celkem sedmi míst sebe nebo své GPS s výhledem na místa, kde kdysi projížděly úzkorozchodné tramvaje. Všechny místa najdeš v trasových bodech. Doporučuji místa navštívit postupně. Podmínku musí splnit každý, logy bez fotografií budou smazány!!! 

 

EN

The following conditions must be met for the recognition of the logo:

Add photos of a total of seven places to your logo or your GPS with views of where narrow-gauge trams used to pass. All places can be found at waypoints. I recommend to visit places gradually. Everybody must fulfill the condition, logos without a photos will be deleted !!!

 


Virtual Rewards 2.0 - 2019/2020

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between June 4, 2019 and June 4, 2020. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 2.0 on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)