Skip to content

VÁŇŮV KÁMEN Virtual Cache

Hidden : 6/4/2019
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Váňův kámen

vanuv kamen

„Když hloubení Vítkovy šachty zastaveno býti musilo, povolal pan Novotný Jana Váňu do Kladna, aby co důlní jeho kutiště spravoval. První pokus učiněn tam, kde nyní tak zvaný Váňův pomník stojí, kdež ale uhlí se nenašlo.

Asi 500 metrů západně od místa tohoto kutal také na půdě kročehlavské na základě svolení ze dne 30. dubna roku 1846 Jan Jirátko, sadař a zedník z Buštěhradu. ... Pan Novotný ovšem rekuroval a mezi tím, než rekurs byl vy­řízen, nalezl Jan Váňa v tomto Jirátkovu kutišti bud ke konci října aneb na počátku listopadu roku 1846. uhlí.

Místo, kde Jan Váňa poprvé na Kladně uhlí hledal, bylo mu vždy památné a hleděl také při vhodné příležitosti je oslavit. Dne 24. dubna roku 1854 slavil náš nejmilostivější zeměpán, Jeho cis. král. apoštolské Veličenstvo František Josef I, svůj sňatek s nejjasnější princeznou ba­vorskou Alžbětou. Tento památný den hleděl každý Rakušan oslaviti a zvěčniti. Tak též usmyslil si Jan Váňa.

Místo, kde prvně kutil, urovnal, zazdil, přichystal pískový kvádr, v němž bylo místo pro plechové pouzdro vydlabáno. Když vše připraveno, přivalen sem byl velký buližníkový kámen, který před hostincem Dvořákovým pod  Kročehlavy ležel, a tam jej tak postavili, jak jej Pán Bůh stvořil, beze všeho tesání„

Velký buližníkový kámen byl nejprve osazen 24. dubna 1854 na místo již zasypané jámy Kateřina-Josefa, kde Váňa učinil svůj nález. Kvůli rozšiřujícímu provozu železáren se ale kámen musel stěhovat o kus dále. Později byl umístěn na rozcestí silnice do Dubí a Dříně, před bývalým okresním úřadem či na bývalém kladenském hřbitově. Jeho posledním stanovištěm je park u kladenského gymnázia na náměstí Edvarda Beneše, kde je součástí bronzového Sousoší Hornictví od akademického sochaře Ladislava Nováka z roku 1954. (zdroj wikipedie)

hornici

TĚŽBA UHLÍ NA KLADNĚ

Rokem 1846 začíná na Kladně těžba uhlí (dá se namítnout, že  v bezprostředním okolí Kladna se, ovšem těžilo už dříve, ale Vrapice té doby nejsou Kladno wink ). A jak šel čas, doly přibývaly, množství vytěženého uhlí stoupalo a stoupalo  – např. v roce 1915 to s doly v okolí vypadalo takto:

mapa

(zdroj: http://hornictvi.kladnominule.cz)

A tak to všechno fungovalo až do okamžiku, kdy se to ekonomicky začalo nevyplácet a proto dne 29. 6. 2002 byla ukončena těžba na posledním funkčním kladenském dole Libušín (Schoeller).  A tím skončila dlouhá hornická historie Kladna a my můžeme už jen na tuto – pro Kladno - slavnou dobu vzpomínat…..

(pokud Vás tato tématika zaujala, je možno si prostudovat třeba následující odkazy:

http://www.omk.cz/dyn/doc/historie_hornictvi?print=1

http://hornictvi.kladnominule.cz/mapa.html

http://podzemi.solvayovylomy.cz/histhor/lokality/kladno/KLADNO.htm    )

 

A KEŠ MÁ ZA CÍL UKÁZAT ALESPOŇ PÁR VĚCÍ ,  CO NÁM TU Z HORNICKÉ MINULOSTI ZBYLO…..

 

1) HORNICKÝ SKANZEN MAYRAU VE VINAŘICÍCH

Hornický skanzen Mayrau, pobočka Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně, kde si v prostorách bývalého dolu připomenete historii těžby černého uhlí na Kladensku. Historicky vzácný areál se snaží zachovat program posledního pracovního dne. Návštěva tady doopravdy stojí za to.

2) TĚŽNÍ VĚŽE

Zachovaly se nám tři – jedna ve skanzenu Mayrau,

mayrau

druhá u dolu Schoeller (Libušín),

schoeller

a třetí v Brandýsku – důl Michael.

michael

3) "POMNÍČKY"

Místa některých dolů můžeme dnes identifikovat i podle „pomníčku“, ze kterého se dají vyčíst údaje o dole, který připomíná.

pomnik 1

pomnik2

No, takže co je tedy třeba pro zalogování keše?

 

Zalogovat návštěvu a k tomu dodat pár fotografií:

FOTO 1 – S důlním vozíkem (huntem) a bránou skanzenu Mayrau

FOTO 2 -  S těžní věží – buď dolu Schoeller nebo Michael (věž na Majrovce se nepočítá!)

FOTO 3 – S některým pomníčkem (kde nějaký najít si určitě poradíte wink….)

FOTO 4 – S Váňovým kamenem

 

Pro uznání logu udělejte fotografie sebe, svého GPS zařízení, svého CWG, nebo třeba papíru s nickem na čtyřech požadovaných místech a nahrajte je k logu. Logy bez fotografie budou smazány!

 

příklad logu:

log

Pokud se chcete o hornictví na Kladensku dozvědět víc i z "kačerského hlediska", tak si při putování za fotografiemi můžete odlovit některou z místních keší  věnovaných hornictví:

Bookmark - kladenské důlní keše

(děkuji Jirkovi a Martinovi za prostudování listingu a pár podnětných návrhů ke zlepšení)

 

Virtual Rewards 2.0 - 2019/2020 

Virtuals created between June 4, 2019 and June 4, 2020. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. 

Additional Hints (No hints available.)