Skip to content

Pisecny vrch v Teplicich EarthCache

Hidden : 5/5/2019
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Zvu vás k návštěvě geologicky zajímavého místa, kde skály nejsou jen šedé, ale krásně barevné a zároveň k nahlédnutí do doby dávno minulé a zároveň tehdy velmi horké neb zde probíhala poměrně rozsáhlá vulkanická činnost.

/EN/

I invite you to visit a geologically interesting place, where the rocks are not only gray, but beautifully colored and at the same time to look into the times long past and at the same time very hot because there was a relatively extensive volcanic activity.

Písečný vrch je tradiční výletní místo, na jehož vrcholu najdete hvězdárnu pro veřejnost, na úpatí pro změnu botanickou zahradu. Nachází se na východním okraji Teplic. Mezi botanickou zahradou a vrcholem leží bývalý písečný lom a jižní i severní svahy jsou porostlé ovocnými sady. Kolem vrcholu je několik zajímavých skalních stěn a také vyhlídka s překrásným výhledem na Teplice. Písečný vrch je zajímavý i z geologického hlediska (nasedání křídových slepenců na tzv. teplický ryolit).

/EN/

The Sandy hill is a traditional excursion place, at the top of which you will find an observatory for the public, at the foot of a botanical garden for a change. It is located on the eastern outskirts of Teplice. Between the botanical garden and the peak lies a former sand quarry and the southern and northern slopes are overgrown with orchards. Around the top are several interesting rock walls and also a lookout with a beautiful view of Teplice. The Sandy hill is also interesting from a geological point of view (ascent of the Cretaceous conglomerates to the so-called Teplice rhyolite).

l

Písečný vrch, vysoký 273 metrů, klame svým názvem: výrazná skála na východním okraji města není z pískovce, ale z křemenného porfyru. Geologové tak označují vyvřelé horniny s velkými krystaly živce nebo křemene; porfyr má přitom charakteristickou červenou barvu. „Písečák“ spolu s Doubravskou horou tvoří severní výběžek Českého středohoří, kdysi aktivní vulkanické oblasti. Vrch je dnes chráněn jako přírodní památka a s přiléhajícím zplanělým sadem tvoří příjemné místo k procházkám s řadou výhledů na Teplice.

Charakter krajiny

Krajinu kolem Teplic v minulosti ovlivňovala sopečná činnost dokonce několikrát. Ohromné sopečné erupce na konci karbonu vytvořily obří kráter – kalderu. Tato kaldera má 35km od severu na jih a 18km od východu na západ. Na výplni tohoto kráteru dnes stojí Teplice, Dubí i německý Altenberg. Samotný kráter již dnes není v krajině patrný, ale sopečné horniny, které ho vyplňují, vystupují v Teplicích i na Pramenáči v Krušných horách. Původní tvary vytvořené touto sopkou však byly dávno přetištěny dalšími geologickými procesy: erozí, tektonickou a vulkanickou aktivitou ve třetihorách. Ve třetihorách totiž zemská kůra v severních Čechách praskla, blok kolem Teplic poklesl, zatímco Krušné hory byly vyzdviženy podél krušnohorského zlomu. Výrazný svah tohoto zlomu je dodnes v krajině dobře patrný. Ve třetihorách také soptila řada menších sopek a pozůstatkem tehdejší sopečné činnosti je například nedaleká Doubravka. V zakleslém příkopu pod Krušnými horami se pak během třetihor po ukončení sopečné činnosti usazovaly sedimenty mostecké pánve včetně uhelné soje.

/EN/

The sandy hill, 273 meters high, deceives with its name: the distinctive rock on the eastern edge of the town is not made of sandstone, but of quartz porphyry. Geologists refer to igneous rocks with large feldspar or quartz crystals; the porphyry has a characteristic red color. "Písečák" together with Doubravská hora form the northern outcrop of the Bohemian Central Mountains, once an active volcanic area. Today, the hill is protected as a natural monument and with the adjoining flat orchard it forms a pleasant place for walks with a number of views of Teplice.

Landscape character

In the past, the landscape around Teplice was affected by volcanic activity even several times. Huge volcanic eruptions at the end of the Carboniferous created a giant crater - the caldera. This caldera is 35km from north to south and 18km from east to west. Today, Teplice, Dubí and the German Altenberg stand on the filling of this crater. The crater itself is no longer visible in the landscape, but the volcanic rocks that fill it rise in Teplice and at Pramenáč in the Ore Mountains. However, the original shapes created by this volcano have long been reprinted by other geological processes: erosion, tectonic and volcanic activity in the Tertiary. In the Tertiary, the earth's crust in northern Bohemia broke, the block around Teplice fell, while the Ore Mountains were lifted along the Ore Mountains fault. The significant slope of this fault is still clearly visible in the landscape. In the Tertiary, a number of smaller volcanoes also captured, and the remnants of the then volcanic activity are, for example, the nearby Doubravka. During the Tertiary after the end of volcanic activity, sediments of the Most basin, including coal soybeans, settled in a sunken ditch below the Ore Mountains.

 Na Písečném vrchu je řada skalek, které tvoří žíla žulového porfyru. Jde vlastně o žulovou taveninu, která však neutuhla v podobě velkého plutonu (ohromného bochníkovitého tělesa), ale jako relativně úzká žíla. Tato žíla prorazila v pozdní etapě vulkanické aktivity výplň kaldery. V žulovém porfyru jsou nápadně velké vyrostlice draselného živce. Ty jsou odolnější než okolní hornina, a tak vyvětrávají. Ostatní minerály nestihly, kvůli rychlému ochlazení, vytvořit srovnatelně velké krystaly, jak  tomu bývá v žulách. Hornina, na které stojí i samotná hvězdárna, je takzvaný ignimbrit, tedy hornina vzniklá ukládáním žhavých sopečných produktů. Při ohromných sopečných erupcích může být naráz vyvrženo až několik krychlových kilometrů materiálu. Tyto žhavé laviny se pak rychlostí několika set kilometrů v hodině řítí po povrchu a ničí vše, co jim stojí v cestě.

/EN/

On Sandy hill there are a number of rocks that form a vein of granite porphyry. It is actually a granite melt, which, however, did not solidify in the form of a large pluton (a huge loaf-shaped body), but as a relatively narrow vein. This vein pierced the caldera filling in the late stage of volcanic activity. There are noticeably large growths of potassium feldspar in the granite porphyry. They are more resistant than the surrounding rock, so they ventilate. Other minerals did not have time to form comparatively large crystals, as is the case in granite, due to the rapid cooling. The rock on which the observatory itself stands stands is the so-called ignimbrit, ie rock formed by the deposition of hot volcanic products. During huge volcanic eruptions, up to several cubic kilometers of material can be ejected at once. These hot avalanches then rush to the surface at several hundred kilometers an hour, destroying everything in their path.

Prorostlice tabulkovitých krystalů barytu, z nichž největší má rozměry 5 x 4 x 1 cm.

Krystaly kaonilizovaného draselného živce ortoklasu z žulového porfyru. Největší krystal má rozměry 4 x 3 x 1,5 cm.

/EN/

Prophets of tabular barite crystals, the largest of which measures 5 x 4 x 1 cm.

Granite porphyry orthoclase potassium feldspar crystals. The largest crystal measures 4 x 3 x 1.5 cm.

Písečný vrch byl v křídě, kdy velkou část Čech zalilo moře, po dlouhou dobu ostrovem. Tento ostrov byl vystavován příboji, a na skaliscích čnících z moře se proto držely různé ústřice a další živočichové příbojové zóny. Jejich zkamenělé ulity je možné na Písečném vrchu nalézt dodnes.

/EN/

The Sandy hill was in the Cretaceous, when a large part of Bohemia was flooded by the sea, for a long time an island. This island was exposed to the surf, and various oysters and other surf zone animals kept on the rocks jutting out of the sea. Their fossilized shells can be found on the Sandy hill to this day.

Zrohovatělé schránky vymřelých mořských mlžů rudistů druhu Plagioptychus haueri (TELLER). Největší exemplář dosahuje rozměrů 7 x 5 x 3 cm.

/EN/

Horned shells of extinct sea bivalves of Plagioptychus haueri (TELLER). The largest specimen reaches the dimensions of 7 x 5 x 3 cm.

Dnes už si jen těžko dokážeme představit, že procházíme bývalým lomem, odkud se po několik staletí dobýval kámen na stavbu Teplic. Pozůstatkem tohoto lomu je i jezírko pod vyhlídkou. Na příkladu Písečného vrchu tak vidíme, že těžba může být v některých případech pro krajinu přínosem, neboť ji obohacuje o nové prvky a biotopy.

/EN/

Today, we can hardly imagine that we are walking through a former quarry, from where a stone was mined for several centuries for the construction of Teplice. The remnant of this quarry is the lake under the lookout. On the example of Písečný vrch, we see that mining can be beneficial for the landscape in some cases, as it enriches it with new elements and habitats.

Pro uznání logu je nutné správně odpovědět na tyto otázky:

  1. Před kolika miliony let vybuchl obří vulkán, označovaný jako altenbersko-teplická kaldera?
  2. Před kolika miliony let vyčníval Písečný vrch v podobě ostrůvků nad hladinou moře, které tehdy pokrývalo velkou část Českého masívu?
  3. Na puklinách teplického ryolitu bývají nacházeny vzorky jednoho minerálu. Kterého?
  4. Pod geologickými infocedulemi je velká skála (viz foto). Odhadněte její délku na úpatí v metrech.
  5. K logu připojte vaše foto (bez infocedule) z návštěvy tohoto místa.

 

Odpovědi naleznete na třech geologických infocedulích. První je na počátečních souřadnicích a další dvě o několik desítek metrů po cestě výše.

 

Odpovědi zašlete přes profil a poté se zalogujte, pokud bude něco špatně, ozvu se.

 

Informační zdroj: Regionální muzeum v Teplicích (vřele doporučuji navštívit) a Česká geologická služba Praha.

/EN/

To recognize the log, you need to answer the following questions correctly:

  1. How many millions of years ago did a giant volcano, known as the Altenberg-Teplice Caldera, explode?
  2. How many millions of years ago did Písečný vrch stand out in the form of islands above sea level, which then covered a large part of the Bohemian Massif?
  3. Samples of one mineral are usually found on the cracks of the Teplice rhyolite. Which one?
  4. There is a large rock under the geological info signs (see photo). Estimate its length at the foot in meters.
  5. Attach your photo (without the info sign) from the visit to this place to the logo.

You can find the answers on three geological info signs. The first is at the initial coordinates and the other two a few tens of meters down the road.

Send answers via profile and then log in. If something goes wrong, I'll get back to you.

Information source: Regional Museum in Teplice (I highly recommend visiting) and the Czech Geological Survey Prague.

  Odeslat zpětnou vazbu Historie Uloženo Komunita

 

Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)