Skip to content

Štipacie CITO VI Cache In Trash Out Event

This cache has been archived.

SimonCooper.sk: upratanie mapy

More
Hidden : Saturday, February 22, 2020
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

22 February 2020, 13:00 - 17:00

KONČÍME - šieste Štipacie CITO.

Na počiatku bol nápad

Jedného krasného dňa napadlo pár hláv, pár myšlienok. Nápad dostal vznešený názov "lesnícke uzlové pletivo" .
Jeho zmyslom je využiť oplotenie lesných porastov a škôlok, pasienkov, poľnohospodárskych, lesných a poľovníckych objektov. Znemožňuje prechod medzi oploteniami vysokej i drobnej zveri.
Úmysel bol dobrý.
Ale roky plynuli, stromčeky vyrástli a požadovaný lesný porast je už dávno v štádiu ako bol naplánovaný. Výborne. Malé i veľké zvieratá si zvykli na umelé oplotenie, ale pletivo sa časom stalo prekážkou. Už nie tou požadovanou. Na mnohých miestach ho pohltili kríky a stromy, na mnohých miestach ho zvalcovali diviaky.
Prepicháva laby zvierat, ale aj ľudské chodidla (zažil som), bráni v napájaní kvôli obmedzeniu prístupu k Biskupickému ramenu a na niektorých miestach je vysoko nebezpečné nielen pre zver, ale aj pre ľudí.

Prečo likvidujeme?

Veeeeeľa vody pretieklo v Dunaji, no a niekde medzi molekulami sa zmenil aj správca. Ten pôvodny, ktorého zastupovali páni v zelených uniformách sa na oplotenie trošku vykašlal, tak makáme na likvidácií dedičstva. Poslúžiť malo len na čas ochrany mladých stromov. Aktuálne majú v správe lokalitu naši priatelia z Bratislavského ochranárskeho združenia a za partičku ochotných dobrých ľudí zo sveta geocachingu im pomôžeme svojou troškou.
Odvďačí sa nám predovšetkým zver a tiež výrazne zabránime stretom človeka s diviakmi. Totiž akonáhle sa dostanú do uličky s pletivom nemajú možnosť úniku a už je to len o tom kto z koho.
V týchto miestach človek stretne vysokú zver, bobrie rodinky (bobor je faaakt veľké zvieratko - je najväčší európsky hlodavec), ale svoje teritórium tu majú hlavne prasiatka. Malé, veľké, bojazlivé, ale od marca aj agresívne. Preto trošku časovo "tlačim" na pílu, teda kliešte, tak, aby sme novú rodinnú sezónu spríjemnili nielen im, ale aj ľuďom a vyhli sa tak stretom a úrazom, ktoré na oplotení pravidelne vznikajú.
Cieľom je plot definitívne odstrániť a práce ukončiť najneskôr v prvej polovici februára, tak, aby sme sa vzájomne nerušili.

Nie, nie, ja nemusím, ja už ho vidím.

<
Pohybujeme sa v skupinkách! Kedy zakričať "ja už ho vidím"? Na webe horou.sk som našiel pekné infošky, tak sa podelím, aby ti to bolo jasnejšie.
Diviak lesný má zavalité telo s dĺžkou približne od 140 do 180 cm. Výška v kohútiku môže dosahovať aj 100 cm. Hmotnosť je medzi 80 – 250 kg, diviačice vážia menej, 60 – 150 kg. Kance sú vyššie v pleciach, zadok majú zrazený a v chrupe majú mohutné špiciaky – kly, ktoré celý život dorastajú a vzájomne sa obrusujú. Diviačice majú tieto špiciaky kratšie a nazývame ich háky. Diviaky sa pohybujú na silných a krátkych nohách. V stope diviaka vidno odtlačky paratičiek.

Srsť diviaka je v lete kratšia ako v zime a má popolavú farbu. V zime sú štetiny husté a dlhé tmavohnedej až čiernej farby. Kanec má pozdĺž chrbta ešte dlhšie štetiny tzv. hrebeň, pri rozčúlení sa vztýčia - dooosť dobré si včas všimnúť.

Diviaky žijú v početných rodinných čriedach (niekedy aj 30 kusov). Čriedu tvoria viaceré vodiace diviačice (sú navzájom príbuzné), ich diviačatá (tohoročné) a lanštiaky (staršie ako 1 rok). Čriedu vedie najstaršia diviačica. Kance po dovŕšení 18 mesiacoch túto čriedu opúšťajú a spájajú sa do menších skupiniek. Tie sa počas ruje rozpadajú a mladé kance už potom žijú samotársky. Diviaky sa cez deň sa ukrývajú v húštinách. Navečer ich opúšťajú a vydávajú sa na pašu, aby sa ráno opäť vrátili do ležovísk. Črieda sa pohybuje v zástupe po svojich chodníkoch. Pokiaľ sa cítia bezpečne, sú na paši hlučné. V prípade nebezpečia počuť krátke zagrúlenie a dlhé zafučanie – to je varovný signál. Cestou z paše sa zastavujú na bahniskách, kde sa váľajú v riedkom bahne, ktoré pôsobí ako ochrana pred parazitmi. Po bahennom kúpeli sa otierajú o okolité stromy, čo je neklamným znakom navštevovania bahniska - v našom pracovnom okolí ich je dostatok.

Diviak lesný má výborne vyvinutý sluch a čuch, no zrak je slabší. Ak diviak vetrí, tak hlasito fučí. Čuch mu slúži ako na vyhľadávanie potravy, tak aj na zisťovanie nebezpečenstva. Jeho strava je prevažne rastlinná, tráva, byliny, na poliach obilniny, strukoviny aj okopaniny. Diviaky si tiež pochutia na žaluďoch a bukviciach, zo zeme vyrývajú korienky, cibule a hľuzy rastlín. Na jedálnom lístku nechýbajú larvy hmyzu, dážďovky, slimáky a drobné hlodavce. Škodia požieraním mláďat pernatej a srnčej zveri, na základe čoho nie sú vítanými návštevníkmi bažantníc. Svojimi rypákmi ryjú v zemi, čím ju prevzdušňujú a ničia zemné škodce.

Diviak lesný sa pári od konca októbra až do januára. Postupnosť párenia je od starších diviačíc, tie sa pária prvé, neskôr lanštiaky, nakoniec 8-9 mesačné diviačice z jarného vrhu (to v prípade hojnosti potravy). Kance, ktoré žili samotársky, v čase ruje vyhľadávajú čriedy diviačíc a zvádzajú súboje o rujné diviačice, pritom zlostne grúlia a sekajú zubami. Párenie trvá asi minútu a opakuje sa raz, či dvakrát po sebe. Hmmm.

Dĺžka gravidity zvykne trvať približne 3 mesiace, 3 týždne a 3 dni. Samica pripraví zo suchej trávy a vetvičiek povrchové kotlíkové ležisko, kde v MARCI až máji kladie 3 až 10 diviačat o hmotnosti asi 1 kilogram. Mláďatá sú slabo osrstené, hnedé a pozdĺžne bledo pásikované. Sú veľmi citlivé na chlad a tak ležia pohromade a zahrievajú sa navzájom. Starostlivá matka ich pri odchode z ležoviska pozakrýva. Mláďatá ho opúšťajú v teplých dňoch po 4 dňoch, za chladných dní po 2-3 týždňoch. Dojčenie trvá asi 2 mesiace, no už po 14 dňoch konzumujú pevnú stravu. Pruhy sa strácajú po 3 mesiacoch, v 6. mesiaci majú hnedočervenú farbu, ktoré sa postupne mení na normálnu. V prvom roku hmotnosť dosahuje 40 až 50 kg.
Pekné, že?

Kedy, kde, ako?

Stretneme sa na súradniciach v sobotu od 13:03, práce ukončíme do 17:07.
Odporúčam si vziať teplý čaj do termosky.
SWG budú v cene 0,5 € za jeden drevený kúsok.
Ochranné okuliare, pracovné rukavice, mačety a štipacie kliešte mám. Tvoje vlastné, obľúbené neuškodia.
Týmto eventom v tejto lokalite končíme a necháme dámy diviačice sa starať o svojich krpcov. Množstvo práce bude spočívať aj v nosení pletiva z miest, kde sme ho dočasne uložili a v dočisťovaní pozostatkov.
Ďalšie inštrukcie na mieste.

Additional Hints (No hints available.)