Skip to content

CITO: Veľkolélsky ostrov III Cache In Trash Out Event

This cache has been archived.

SimonCooper.sk: Ďakujem ešte raz všetkým, ktorí prišli pomôcť. Vážim si to.

More
Hidden : Sunday, October 18, 2020
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

18 October 2020, 10:00 - 12:00

Nachádzaš sa na jednom z najkrajších dunajských ostrovov. Očarujúca mozaika lúk, pasienkov, mokradí a prirodzených lužných lesov, ktoré sú v okolí Dunaja sú už veľmi vzácne. Citlivá starostlivosť o územie vytvára útočisko pre mnohé vzácne rastliny a živočíchy.

Miláššik, prevediem ťa bažinou...
A ty mi pomožešš:
- vyrúbať
- vysekať
- preniesť
- odstrániť
nálety, korene a všetko nepotrebné, LEBO
kolmé riečne brehy a štrkové pláže sú typickým znakom zdravých riek.
Cieleným odstránením brehového opevnenia obnovíme prirodzenú riečnu dynamiku.
Tým vznikajú aj kolmé riečne brehy

- dôležité hniezdisko BREHULE HNEDEJ A RYBÁRIKA RIEČNEHO.

Práve úprava brehu pre hniezdiska bude našou prioritou. Iná práca na ostrove po dohode na mieste.

Cooper ti zabezpečí:
- mačety, rýle, lopaty, hrable, sekerky, pracovné rukavice a pracujúcim eventové SWG zdarma.br>
Ty si zabezpeč:
- pevnú obuv, dlhé nohavice, jedlo, plavky (ak sa chceš osviežiť v Dunaji), hodia sa aj gumáky (práca z vody)

Makať začíname v NEDEĽU,
18.10.2019 od 09:59 minimálne do 12:02, a to aj v prípade slabého dažďa s výnimkou silného vetra a búrky. Cieľ je dokončiť stanovený úsek.

Event na Veľkolélskom ostrove sa koná vďaka spolupráci: Simon Cooper za OZ Permoníci a BROZ - Bratislavské regionálne ochranárske združenie.

Brehuľa hnedá (Riparia riparia)
Lastovičkovitý vták menší ako vrabec. Obýva Severnú Ameriku a Euráziu. V Európe obýva nepravidelne celý kontinent. Hniezdna populácia brehulí na Slovensku bola v roku 2002 odhadovaná na 10 000-20 000 párov. Obýva väčšiu časť Slovenska od nížin až po širšie údolia Karpát (do 700 m nadmorskej výšky).
Jej rozšírenie je však ostrovčekovité, viazané na otvorenú krajinu s výskytom vhodných miest na hniezdenie – strmých hlinitopiesočných stien.

Rybárik riečny:

Veľkolésky ostrov
Súčasťou ostrova je náučný chodník s infopanelmi - trasu je možné prejsť pešo, na loďke, na bicykli. V lokalite je možné člnkovanie, rybárčenie, birdwatching. Je možné pozorovať vodné živočíchy, vtáctvo, okúpať sa v Dunaji. Dominantami ostrova sú majestátne 300-400 ročné duby.

Miestni tu chovali kravy, kone, ovce, pestovali obilie a kukuricu. Samotný ostrov bol prístupný len cez brod, preto bol vhodným a bezpečným pasienkom pre domáce zvieratá. V čase povodní, keď sa ostrov neraz ocitol takmer celý pod vodou, poskytovali štvornohým obyvateľom útočiská lúky na pevnine v okolí dediny. Vlhké lúky a pasienky, ktoré sa u nás dali v minulosti nájsť na nížinách v okolí všetkých väčších riek, boli veľmi rozšírené, pretože svojou úrodnosťou dokázali uživiť stáda domácich zvierat po celý rok. Neustály prísun úrodného bahna z Dunaja zabezpečoval rýchly rast trávy a širokolistých bylín.

Pravidelné spásanie a kosenie sa zároveň postarali o malebný trávnatý ráz krajiny so vzácnou faunou a flórou. Veľkolélsky ostrov dnes predstavuje unikátnu mozaiku lesných, mokraďných a trávnatých biotopov. Lužný les – tvrdý, jaseňovo-brestovo-dubový ale aj mäkký, vŕbovo-topoľový, pokrýva takmer polovicu ostrova. Pre svoju dnes už ojedinelú zachovalosť bola časť veľkolélskych lesov s pralesným charakterom vyhlásená v roku 1974 za prírodnú rezerváciu.

Typickou črtou ostrova sú tzv. hlavové vŕby. Po mnohých rokoch zanedbávania sa znovu začali systematicky obnovovať a ošetrovať. Pravidelné orezávanie konárov v niekoľkoročných intervaloch za účelom získania paliva tak vytvára typické „bútľavé vŕby pri potoku“. Ich narušená kôra a práchnivejúce dutiny sú domovom mnohých druhov vzácnych chrobákov a vtákov. Po zanechaní pravidelnej starostlivosti sa však pod váhou konárov lámu a rozpadajú. Krajinársku hodnotu ostrovu pridávajú aj staré solitérne duby uprostred lúk. Okrem toho, že sú sami osebe biotopom pre viacero druhov hmyzu, a hniezdiace vtáky, sú takisto bohatým zdrojom žaluďov, ktoré sa využívajú pre výsadbu nových sadeníc na ďalšiu obnovu lužných lesov v Podunajsku.
V spolupráci s miestnymi farmármi sa vďaka projektu LIFE nasťahovalo na ostrov stádo dobytka. Títo, oddávna prirodzení obyvatelia dunajských mokrých lúk a pasienkov, dostali za úlohu zabezpečiť postupné vypásanie plôch zarastených bodľačím, nepôvodnou zlatobyľou a náletom inváznych drevín. Menej prístupné plochy a pichľavé kroviny sú zasa starosťou početného stáda oviec a kôz. Medzi bežnými hospodárskymi plemenami nechýbajú ani tradičné fajty z maďarskej pusty, sivé rohaté kravy (szürke marha), čierne racka ovečky s dlhými zakrútenými rohami a pôvodné slovenské plemeno koní – huculy.
Zdroj: broz.sk


Použité zdroje: broz.sk, vtaky.sk, Simon Cooper

PS: Upozorňujem, že T4,5 je na niektorých miestach oprávnený terén. Si v strmom kamenistom a piesočnatom svahu nad Dunajom a dobrovoľníci aj v Dunaji. Pevná, ideálne nepremokavá obuv nutná!

Additional Hints (No hints available.)