Skip to content

Medzinárodný deň mlieka (kefír) Event Cache

This cache has been archived.

XB3: Dovidenia.

More
A cache by XB3 Message this owner
Hidden : Tuesday, May 21, 2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

21 May 2019, 17:00 - 17:30

Medzinárodný deň mlieka - kefír

Aj keď je tohoročný 21. máj venovaný mlieku, budeme sa na tomto evente prednostne venovať asi najzdravšiemu mliečnemu výrobku - kefíru.
Tento zaujímavý nápoj je plný vitamínov, minerálov, či esenciálnych aminokyselín a má silné antibakteriálne a antifungálne účinky. Kefír je dobre stráviteľný aj pre tých, čo sú relatívne citliví na laktózu - dokonca zlepšuje schopnosť tráviť ju, pretože upravuje črevnú mikroflóru. Ide o jednu z top probiotických potravín, ktorú do seba človek môže dať. Je plný prospešných baktérií, ktoré keď sa v tráviacom trakte udomácnia, majú veľmi pozitívny efekt na celkové zdravie a dokonca aj na náladu.
Na internete je množstvo stránok, ktoré popisujú túto zaujímavú potravinu a tiež návody na jeho domácu výrobu. Ak to niekto zaujíma, nech si pozrie odkazy v referenciách, na konci listingu.

V nasledujúcich riadkoch popíšem jednoduchú výrobu kefíru v domácich podmienkach.

Výroba domáceho kefíru:
Na výrobu kefíru sú potrebné dve zložky: kefírové zrná a mlieko

Kefírové zrná
Je to karfiolu podobná "hmota" (viď. obrázok), ktorá je zložená z približne 30-tich druhov baktérií a kvasiniek. Tieto potrebujú na svoju existenciu a rozmnožovanie laktózu a tá sa nachádza práve v mlieku.
Ak ich práve nepoužívame na výrobu kefíru, tak ich môžeme skladovať v chladničke, v sklenenom pohári, zaliate mliekom. Takto vydržia aj niekoľko dní, dokonca aj 2 týždne. Najlepšie však je, ak sú neustále v obehu a "vyrábajú" kefír. Vtedy sú najčerstvejšie a najkvalitnejšie.


Kefírové zrná

Mlieko
Na kefír sa môže použiť kravské, kozie alebo ovčie mlieko. Teoreticky, každé mlieko je vhodné na výrobu kefíru. Ja používam kvalitné, nepasterizované mlieko z automatu, prípadne, keď ho nemám, tak aj kúpené pasterizované plnotučné. V prípade núdze sa dá využiť aj polotučné mlieko.
Čím je mlieko čerstvejšie a "tučnejšie", tým je kefír kvalitnejší, hustejší a chutnejší. Staršie mlieko, ktoré je už v domácnosti nepoužiteľné a gazdinky ho vylievajú (tzv. nabrzlé), aj takéto sa dá využiť na výrobu kefíru. Kefír z neho je síce použiteľný, no "fajnšmeker" hneď zistí, že je chuťovo trochu iný, ako by bol z čerstvého mlieka.
Pasterizované mlieko je, ľudovo povedané, neživé. Je zbavené živých kultúr, ktoré sa prirodzene v čerstvom mlieku nachádzajú. Kefírové zrná však dokážu prinavrátiť "život" aj takémuto mlieku.

Príprava
Kefírové zrná (resp. huba) sa zalejú potrebným množstvom mlieka a v sklenenej nádobe sa pri izbovej teplote nechajú v kľude kvasiť prikryté tak, aby mohol z nádoby unikať plynný kysličník uhličitý a aby sa do nádoby nedostal hmyz.
Na 1,5 až 3 litre mlieka treba dať cca 90 gramov huby. Je to množstvo ako na ilustračnom obrázku. Po minimálne 24 hodinách je kefír hotový. Ak ponecháme mlieko kvasiť dlhšie ako 24 hodín, bude kefír kyslejší a hustejší, no stále lahodný. Viac ako 48 hodín ale neodporúčam nechať hubu v mlieku. Kefír potom začne byť veľmi hustý a veľmi kyslý.
Ešte je potrebné pripomenúť, že vyššia teplota urýchľuje kvasenie, taktiež viac kefírových zŕn skráti čas výroby kefíru. Naopak, v chladničke sa kvasenie utlmí a je len veľmi pozvoľné.

Keď je kefír hotový, precedíme ho cez riedke sitko tak, aby sa zachytili kefírové zrná. Tieto potom buď použijeme na výrobu ďalšej "várky" alebo uskladníme tak, že ich zalejeme mliekom a odložíme do chladničky. Z času na čas môžeme kefírové zrná aj opláchnuť studenou vodou a po odkvapkaní vody ich použijeme alebo uskladníme.

Kefírové zrná sa kvasením neustále rozmnožujú a pribúdajú, takže po čase, sa môžeme stať aj "dodávateľmi" zŕn pre priateľov alebo známych.

Event:
Stretneme sa v utorok, 21. mája 2019 o 17:00 hod. na súradniciach eventu.
Aby stretnutie nebolo len o tom, čo to kefír je a ako sa vyrába, tak všetci tí, čo sa do 18. mája 23:59 hod. prihlásia formou Will Attend budú mať zabezpečené 1 deci čerstvého kefíru na okoštovanie . Možno vám zachutí a začnete si ho doma sami vyrábať .

Rozídeme sa po dopití všetkého kefíru, prípadne až po 30 minútach. Potom môžeme ísť všetci svorne na pivo a tam zistíme, kto má aké trávenie !

Upozornenie:
Prinesený kefír bude zdravotne neškodný - za to ručím.
Niektoré osoby sú však citlivé na potraviny (nápoje) tohto typu a ich tráviaci trakt podobné potraviny neznáša. Tak pozor na to! Vy sami najlepšie viete, čo si môžete dovoliť a čo nie.0


Spoločná fotografia a logbook
(obrázky zväčšíš kliknutím na ne)


Referencie:
Kefír
Prečo piť a ako vyrobiť domáci kefír
Mliečny kefír a tibetské kefírové zrná
7 úžasných benefitov kefírového mlieka pre vaše zdravie
... atď.

História listingu:
22.04.2019 - verzia 1 (založenie)
22.05.2019 - verzia 2 (doplnenie spoločnej fotografie a logbooku)

Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)