Skip to content

Meandry Chejlavy EarthCache

Hidden : 3/24/2019
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


INFORMACE PRO ZAČÁTEČNÍKY: TOTO NENÍ FYZICKÁ KEŠ, TAKŽE KRABIČKU ZDE NEHLEDEJTE. PRO UZNÁNÍ LOGU JE TŘEBA ODESLAT MI PŘES PROFIL ODPOVĚDI NA NÍŽE UVEDENÉ OTÁZKY.



Ahoj kačeři, vítám vás u mé další keše. Tentokrát vám má ukázat meandrující Chejlavu mezi Holoubkovem a Svojkovicemi.
Co je to vlastně ten meandr?
Meandr je zákrut řeky způsobený boční erozí – vymíláním břehů na jedné straně a usazováním na straně druhé. Na tvar říčních meandrů má vliv i Coriolisova síla. Rozdíl mezi prostým říčním zákrutem a meandrem bývá stanoven normativně, obvykle se udává, že středový úhel oblouku musí být větší než 180°. Břehy meandrů se nazývají jesepní (vnitřní břeh) a výsepní (vnější břeh). Někdy může dojít k protnutí šíje meandru a vzniku okrouhlíku. Následným zahloubením říčního koryta se může meandr zcela oddělit od říčního toku a vznikne mrtvé rameno řeky, meandrové jezero. Průběh procesu, který se děje u meandrujících řek je znázorněn na následujících obrázcích:


Meandry se dělí na dva typy a sice volné a zakleslé. Zakleslé meandry vznikají v místech, kde řeka vytváří hluboké údolí v tvrdých horninách. V takových místech nemůže řeka snadno své koryto přemístit a zařezává se stále hlouběji. Při jejich vzniku se uplatňuje hloubková i boční eroze. Jako příklady lze uvést střední tok Vltavy či Dyje. Volné meandry se vytváří v náplavových rovinách středních a dolních toků řek. V těchto místech dochází ke zpomalení rychlosti vodního toku a dochází k usazování unášeného materiálu. Volné meandry jsou charakteristické svou proměnlivostí - řeka neustále zvolna přemisťuje svůj tok a z opuštěných meandrů se stávají slepá ramena. Typickými příklady jsou dolní tok Moravy či Labe v Polabské nížině.
Co po vás budu chtít pro uznání logu? Zodpovědět následující otázky a úkoly:
Ještě upozorňuji, že vhledem k nutnosti udělat fotku a posléze na ni něco popisovat není vhodné jít na keš za tmy, pokud nemáte dobrý foťák. Teď už k úkolům:
1) Vlivem čeho vlastně takový meandr vznikne?
2) Na úvodkách, popř. v okolí pozorujte meandrující řeku. Zamyslete se o jaký typ meandrů jde (netřeba nikde složitě hledat, stačí si je prohlédnout a přečíst si listing).
3) Vyberte si meandr na úvodkách nebo nějaký v blízkosti. Vyfoťte jej a do fotky zakreslete, kudy vede proudnice a kudy řeka pravděpodobně v budoucnu poteče. Pokud vám zakreslování čehokoliv do fotek dělá problém, zkuste mi tento proces vysvětlit slovně bez popisu ve fotce. Zakreslení do ní však bude lepší, protože je názornější. Poslání fotky, od níž se při popisu procesu odpichujete, je však NUTNÉ.
Nepovinně můžete vyfotit i sami sebe. Jestli se nejdřív zalogujete a pak mi pošlete odpovědi nebo obráceně, je mi jedno, každopádně prosím učiňte obojí dohromady v co nejkratším časovém rozmezí. Odpovědi mi prosím posílejte na adresu miroslavrouta@seznam.cz a do předmětu vyplňte Earthcache (doslova, beze změn). Další cestou je message centrum, radši však budu mít odpovědi přímo v mailu. Přes profil bohužel nelze poslat fotku.

Additional Hints (No hints available.)