Skip to content

Tulave topanky XLI - Prales Boksov Event Cache

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event! The date of the event has passed. We automatically archive events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived events, log trackables, and share their experiences.

More
Hidden : Saturday, April 13, 2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

13 April 2019, 11:30 - 12:30

Ahojte turistiky chtiví kešeri,

prehupli sme sa do nového roka a je čas niečo naplánovať, zapísať do kalendára, zažiť, stretnúť sa na ďalšom zaujímavom mieste našej domoviny. Chcem Vás pozvať do Čiernej hory. Nebojte sa pas Vám netreba ani víza, dokonca sa stihnete vrátiť v ten istý deň domov ku rodinnému kozubu. Čierna hora je pohorie neďaleko Košíc, s kopou miest, ktoré si na chvíľu zaslúžia naše kešerské oko a aj nejakú tú kvapku potu. A vlastne čo je to tá košická Čierna hora ? Krátky výklad o pohorí, alebo čo sa píše na nete:

 

Čierna hora

Pohorie Čierna hora sa delí na 4 podcelky a to Hornádske predhorie, Bujanovské vrchy, Sopotnické vrchy a Pokryvy. Medzi najdôležitejšie chránené oblasti Čiernej hory v blízkosti Veľkej Lodiny patria národné prírodné rezervácie Bokšov - 74,6 ha (Pokryvy); Bujanov 88,2 ha (Bujanovské vrchy); Humenec 76 ha (Sopotnické vrchy); Sivec 105 ha (Pokryvy), Vozárska 76,6 ha (Pokryvy) a Vysoký vrch 36,5 ha (Pokryvy) v ktorých sa vyskytujú vzácne rastliny ako zvonček karpatský, prilbica jedhoj, poniklec slovenský, marinka farbiarská, skopólia kranská, scila dvojlistá pri Kysaku, škumpa vlasatá pri Veľkej Lodine a ďalšie druhy.

Za zmienku stojí NPR Bujanov, ktorá je najvýznamnejšou lokalitou duba zimného, Spálený vrch budovaného jurskými vápencami je ukážkou typického drevinového zloženia s prevahou buka, prímesou jedle, cenných listnáčov a chráneného tisa obyčajného. Vysoký vrch zase zahrňuje pralesovité pôvodné spoločenstvá jedľobučín a fragmentárne lipových javorín.

Čierna hora patrí k jadrovým pohoriam, má podobný stavebný štýl ako Branisko. Budujú ju hlavne granity, diority, svory a ďalšie paleozoické horniny. Pohorím preteká niekoľko vodných tokov, pričom os pohoria tvorí rieka Hornád. Od ústia Hnilca po ústie Torysy do Hornádu vteká približne 77 či už menších alebo väčších prítokov, napr. Svinka, Bystrá, Sopotnica, Uhrinče, Črmeľ ... . Na území pohoria sa dajú sledovať dve klimatické oblasti: teplá a mierne teplá. Avšak prevažná časť patrí do územia mierne teplej oblasti, do mierne teplého, mierne vlhkého vrchovinného okrsku.

 

Ružínsky kras

Ružínský kras leží v oblasti lokalite Čiernej hory - Pokryvy medzi Sivcom a Vysokým Vrchom. Zo severu ho ohraničujú obce Kysak, Veľká Lodina a Malá Lodina. Zo západu zase Ružínska priehrada a južne, obec Košická Belá. Jedná se o niekoľko krasových ostrovov a pruhov o celkovej ploche 48km štvorcových, čo je rozloha približne strednej časti Moravského krasu. Kras je tvorený jednak triasovými dolomitami a vápencami, jednak jurskými svetlými až narúžovelými slabo metamorfovanými vápencami.

Územie dosahuje výšky až 888 m (vrchol Pokrivy). Má hornatý, ťažko schodný a dosť divoký ráz. Kras je navštevovaný prevažne košickými a prešovskými trampmi, a napriek svojej kráse a panenskej prírode patrí medzi ešte neobjavené lokality turistického ruchu.

 

 

Jaskyne v Ružínskom krase

Podľa zoznamu jaskýň na Slovensku je v pohorí Čierna hora 59 jaskýň. Jaskyne sa vyskytujú predovšetkým v dolomitoch. V Ružínskom krase možno nájsť nasledujúce: Veľká Ružínska jaskyňa, Medvedia jaskyňa, Antonova jaskyňa (Malá ružínska jaskyňa), Sivecká galéria (Štefanová jaskyňa), všetky v údolí Malého Ružinka v blízkosti modrej turistickej značky.

Zdroj: http://www.velkalodina.atknet.sk

 

Stačilo písmen, ktoré ste aj tak preskočili, stretneme sa na súradniciach eventu, zo série Túlavých topánok, bookmark je na profile Rizmani-ho, prípadne https://sites.google.com/site/georikitan/home/12-tulave-topanky

dňa 13.apríla 2019 od 11:30 do 12:30

Cestou sú staré kešky, na odlov ktorých budete mať dostatok času a nebudete sa musieť plašiť, či nohy lámať.

Z Veľkej Lodiny vyrazíme po príchode vlaku z Margecian, o 8:40, trasa eventu je na priloženej mapke. Prejdeme približne 11,5 km, Veľká Lodina – Prielohy – Bokšov 810 m.n.m. – Napoleonov klobúk – Malá Lodina.

Naše topánky prejdú pralesom Bokšova, pôjdeme popri národnej prírodnej rezervácii, ktorá bola vyhlásená v roku 1954 za chránenú oblasť, podlieha 5. stupňu ochrany. Predmetom ochrany sú vzácne lesné spoločenstvá - bučiny a skalné biocenózy, ktoré sa vyskytujú na vápencových skalách Čiernej hory.

Túra nie je zokruhovaná, ale každé dve hodiny jazdí osobák z Malej do Veľkej Lodiny, prípadne ukecáte niekoho z partie, aby skočil po auto, kým budete popíjať pivo v miestnej krčme. Celkom prívetivé je aj vlakové spojenie do Margecian a ďalej smerom na západ.

Additional Hints (No hints available.)