Skip to content

Autoškola Wherigo Cache

Hidden : 12/23/2018
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Mít v dnešní době řidičák je opravdu nutnost. Hustota provozu ale neustále stoupá, zrovna tak jako agresivita některých jedinců za volantem, kteří si myslí, že se jim nemůže nic stát.

Díky těmto dvěma faktorům se tedy stále pravidla silničního provozu upravují a policie se snaží více dohlížet na jejich dodržování.

Pojďme se ale podívat, jak se tyto pravidla měnily v průběhu času.

Asi první silniční vyhláška byla přijata 5.července 1865 ve Velké Británii, která vešla do podvědomí jako „zákon červeného praporku“ Tento zákon stanovil rychlost na 4 a 2 míle (6,4 km mimo obec a 3,2 km v obci ) a stanovil, že před vozidlem ve vzdálenosti 20 yardů ( asi 18 metrů ) musí kráčet muž s červeným praporkem a varovat tak před jízdou automobilu, aby okolí vědělo, že se blíží nebezpečí.

V polovině 19. stol už v českých zemích dosahovala silniční síť délky přes 4000 km.

V roce 1875 vstoupila v platnost vyhláška „ O jízdě silničními parostroji“. Navazující nařízení z roku 1900 určovalo požadavky na vozidla a jejich označení, jednoduchá pravidla bezpečného řízení a jízdy. Rychlost jízdy v uzavřené obci například nesměla být větší než rychlost koně v čerstvém klusu.

První řidičské oprávnění v českých zemích bylo vystavené baronu Theodoru von Liebiegovi v roce 1893, který vlastnil první automobil Benz Viktoria.

Dále postupně vznikaly i první silniční předpisy :

V roce 1908 byl přijat zákon o povinném ručení

V roce 1909 byla přijata mezinárodní smlouva o jízdě automobily, která se týkala i tehdejšího Rakouska – Uherska. Byla to první smlouva, která sjednotila pravidla silničního provozu na mezinárodní úrovni. Tato smlouva zavedla mj první dopravní značky, kterým se v té době říkalo výstražné tabulky.

V roce 1910 vyšlo v říšském zákoníku „ Nařízení jímž se vydávají bezpečnostní ustanovení policejní pro jízdu jízdních silostrojů“ ( automobilů, motorových vlaků …) Tato byla novelizována v roce 1918, kdy byla například zavedena povinnost před každou křižovatkou troubit.

Od září 1919 začali provoz v Praze na nejrušnějších křižovatkách ( mj na Můstku) řídit strážníci.

V roce 1927 byla v Praze nainstalovaná první světelná křižovatka ( křižovatka ulic Hybernská, Dlážděná a Havlíčkova) u dnešního Masarykova nádraží.

V lednu 1930 byl postaven první světelný semafor bez obsluhy v Praze uprostřed Václavského náměstí mezi ulicemi Vodičkovou a Jindřišskou.

Roku 1935 byla upravena pravidla provozu pro celou Československou republiku (zákon č. 81/1935Sb.) Tento zákon například upravil rychlost v uzavřených osadách na 35km/h. A o tři roky později byl v Československé republice zaveden pravostranný provoz.

Další větší změny přinesl až rok 1951, kdy byl díky prováděcí přihlášce č.328/1951 o způsobilosti vozidel k provozu na veřejných silnicích, o způsobilosti k jejich řízení, zaveden systém sankcí za hrubé přestupky. Součástí řidičského průkazu byla tehdy vložená kartička s deseti útržky. Zasahující policista byl oprávněn odebrat jeden útržek. Poslední odebraný útržek vedl k odebrání řidičského oprávnění na místě. Tento systém ale platil jen do června roku 1953.

V šedesátých letech byla vyhláškou omezena rychlost v obci na 50 km/h a bylo zavedeno blikající světlo na železničním přejezdu.

V polovině sedmdesátých let byla rychlost v obci zvýšena na 60 km/h.

Významnou změnou byla novelizační vyhláška č. 223/1997 Sb, která znovu snížila rychlost v obci na 50 km/h a zvýšila rychlost na dálnici ze 110 km/h na 130 km/h

Od července 2006 je v ČR zaveden bodový systém, který postihuje řidiče, kteří páchají přestupky nebo trestné činy. Po dosažení 12 trestných bodů musí řidič odevzdat řidičské oprávnění na 1 rok. Po této době může požádat o vrácení řidičského oprávnění pokud netrvá jiný trest a nebo sankce a pokud splní ostatní náležitosti k jeho opětovnému získání.

       novodobá učebnice                              učebnice z roku 1989

O keši:

 

Toto wherigo vás tak trochu vyzkouší z pravidel silničního provozu.Je to vlastně taková závěrečná zkouška v autoškole. Skládá se ze dvou částí:

1 část:  je test z předpisů. Jeho délka je omezena na 30 min. A skládá se z 25 náhodně generovaných otázek (tak jako u skutečných zkoušek). Tento test můžete složit kdekoliv. Na konci testu budete dotázáni jestli chcete hned vyrazit na praktickou část a nebo si tuto část necháte na jindy. Pokud zvolíte, že na jindy, ukáže se vám kód při jehož příštím zadání přeskočíte testovou část a přejdete přímo k praktické zkoušce.

2 část:  je praktická část zkoušky. Budete muset myslet jako řidič, ale chovat se jako chodec. Já vám budu říkat kam máte „jet“ a vy budete podle pokynů chodit po městě. Sem tam po vás budu chtít nějaké vysvětlení a nebo odpověď na nějakou tu otázku. Délka této zkouškové trasy je asi 2,5 km a dá se úplně v klidu projít za 1 hodinu.

INFO KE HŘE:

1- postupuj podle instrukcí. Při přiblížení k další zóně je možnost se na ni nechat navigovat ( sleduj display - možnost navigace se objeví individuálně )

2- pokud v první polovině hry odpovíš špatně, budeš muset začít znovu. Ve druhé polovině hry už tomu tak vždycky být nemusí

3- dle informací od zkušených lovců si tato hra nerozumí s GPS Garmin oregon

Z bezpečnostních důvodů je důležité, aby jste tuto trasu zdolávali opravdu pěšky. Pokud se rozhodnete zdolat ji na kole, koloběžce, bruslích nebo dokonce autem, bude zkouška ukončena a budete muset začít znovu. Jde čistě o bezpečnost !!!!

Věřím, že se vám hra bude líbit a vše bude fungovat tak jak má.

Dostanete-li se až přímo ke krabičce, čeká vás ještě malá odměna. Jestli ji budete chtít využít bude záležet čistě na vás.

A konecne to nejdulezitejsi. Cartridge je mozne ziskat ZDE

Additional Hints (Decrypt)

zrmv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)