Skip to content

Radiolarit - kamen doby kamennej EarthCache

Hidden : 11/17/2018
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Radiolarit - kameň doby kamennej


Naši predkovia boli okrem lepšej fyzickej kondície asi aj lepší geológovia ako my. Žili v prírode v súlade s jej zákonitosťami, a vedomosti nutné na prežitie si odovzdávali v priebehu generácii.



Prvým nástrojom, ktorý predchodcovia človeka použili pred 2,3 či aj viac miliónmi rokmi, bol obyčajný kameň, ktorý sa dobre držal v ruke a dal sa využiť pri zaobstaraní potravy. Pre účely lovu a opracovania zvere bol ale vhodnejší kameň, ktorý mal ostré hrany. Neskôr, človek z doby kamennej si už vyberal spomedzi rôznych kameňov, ten s lepšou štiepateľnosťou. Želanú podobu mu postupne dodával kamenným otĺkovačom.



Tak vznikol nástroj v tvare mandle, obsekaný zo všetkých strán- pästný klin. Získal tak univerzálne náčinie na udieranie, rozbíjanie, škrabanie, rezanie. Vložením pästného klina do drevenej násady dostal účinnú zbraň- sekeru, oštep.


Nadobudnutými skúsenosťami naši predkovia spoznali ďalšie charakteristiky hornín, ako je tvrdosť, lom a zistili, ktoré suroviny sa štiepu lepšie a sú teda na výrobu nástrojov vhodnejšie. Najviac by vyhovoval pazúrik, ale ten sa našom prostredí nenachádza. Kvalitnou a najčastejšie u nás používanou surovinou boli radiolarity, limnosilicity a obsidián, alebo aj menej kvalitné rohovce, a v časoch núdze postačili i kremene.

Úlomky radiolaritu z náleziska Keblie pri Púchove (menšie kúsky nájdete na fináli- 3m od trigon. bodu)

Radiolarit, odroda kremeňa, je tvrdá sedimentárna hornina, s lastúrovitým lomom a sklenným leskom. Jej tmavosivé až čierne sfarbenie spôsobuje množstvo organického uhlíka, hnedý až červený odtieň obsah hematitu, zelený odtieň chlorit. Na našom území pochádzajú radiorality najmä z bradlového pásma a splavené kusy sa nachádzajú v celom riečisku Váhu. Archeológovia našli na Považí nielen miesta ťažby radiolaritu, ale aj celé dielne, kde ľudia v dobe ľadovej z neho vyrábali štiepanú kamennú industriu.

Vzorka radiolaritu z náleziska na Chmeľovej (3cm) _ Kamenná štiepaná industria- nástroje, zbrane

Radiolarity vznikli hlavne z mrežovcov- vedecky radiolarií, čo boli mikroskopické jednobunkové organizmy, žijúce v hlbokých moriach takmer pred dvoma miliardami rokov. Schránky uhynutých mrežovcov klesli na morské dno, kde vytvorili hrubé vrstvy ílovitej usadeniny. Vytvorili hrubé vrstvy sedimentov, ktoré sa rekryštalizáciou zmenili na tvrdú horninu. Pri neskorších vrásneniach sa dostali na povrch zeme.

Radiolariá- jednobunkové organizmy _ Vypreparovaná radiolaria zo vzorky z Chmeľovej pod mikroskopom- 400x zväčšené


Obrázky zo stránky pinterestu (upravené) a z literatúry:
https://is.muni.cz/th/dfdes/diplomova_prace.doc
http://www.archeologiask.sk/slovenska-archeologia/chronologia-a-kultury/paleolit-mezolit.html



Vzhľadom na to, že ide o skrýšu typu EarthCache, nehľadajte krabičku. Odpovede na otázky pošlite na moju e-mailovou adresu, potom sa zalogujte, a ak bude niečo nesprávne, ozvem sa.


Vaším cieľom bude kopec Chmeľová, kde je známe nálezisko radiolaritu. Keďže vrch je v chránenom území, nebudeme ho tu hľadať. Ale aby ste si radiolarit mohli pozrieť, umiestnil som tu malé úlomky a úštepy z blízkeho okolia. Nájdete ich asi 3 m od finálu - trigonometrického bodu, uložené v jame medzi skalkami. V prípade záujmu si môžete jeden, dva kúsky radiolaritu zobrať. Väčšie kusy tohto nerastu použil človek doby kamennej na výrobu zbraní a menšie úlomky na porcovanie mäsa, spracovanie kožušín.

Úloha č. 1- Stage 1:
V sedle Chmeľovej je pred vami osamotené veľké vápencové bralo, odhadnite jeho výšku.
Úloha č. 2- Finál:
Na vrchole Chmeľovej kam sa dostanete žlto značeným turistickým chodníkom je trigonometrický bod. Na ktorú svetovú stranu pokračuje odtiaľto krátky vrcholový hrebienok?
Úloha č. 3-4. Odpovede nájdete v listingu:
Ktoré ďalšie nerasty sa u nás využívali na výrobu zbraní a nástrojov?
Čo sú rádiolariá?

Additional Hints (No hints available.)