Skip to content

František Nušl - 151 Event Cache

This cache has been archived.

ptakopysk1: Je na čase poslat i tento event do archivu :-(

More
Hidden : Saturday, November 24, 2018
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Setkání ke 151. výročí narození Františka Nušla


Termín: 24. 11. 2018 - trvání eventu cca 10-16 hodin na souřadnicích logbooku, dále pak slavnostní odhalení pamětní desky 11.45 na souřadnicích eventu

Místo konání: Muzeum Jindřichohradecka (klášter Jindřichův Hradec)

Kapacita: max. 100 osob

Vstupné: zdarma

Co za to?: eventové CWG, možnost celodenní účasti


Součástí eventu bude několik přednášek:

  • Stoletá ČAS (Z jadérka strom vyrůstá) - RNDr. Jiří Grygar, CSc.
  • František Nušl v historických archívech - Štěpán Kovář, Petr Bartoš
  • František Nušl a cirkumzenitál - Ing. Jan Vondrák, DrSc., dr.h.c.
  • Hvězdárna Františka Nušla - minulost a budoucnost - Štěpán Kovář, Jana Jirků
  • František Nušl v dokumentech a archivech

František Nušl

 
 

3.12.1867 - 17.9.1951 

Prof. PhDr. František Nušl byl český astronom, spoluzakladatel ondřejovské hvězdárny a od roku 1922 předseda České astronomické společnosti. V této funkci se podílel na vybudování Štefánikovy hvězdárny v Praze na Petříně.

Po gymnáziu v Jindřichově Hradci studoval matematiku, fyziku a astronomii na české části Karlovy univerzity v Praze u profesorů Strouhala a Seydlera. Jeho prostřednictvím se setkal s T. G. Masarykem, Janem Gebauerem a Jaroslavem Gollem, s nimiž pak také spolupracoval na Ottově slovníku naučném.
Od roku 1893 učil matematiku na reálce v Hradci Králové a v Praze-Karlíně. Seznámil se s továrníkem Josefem Janem Fričem a spolu od roku 1898 budovali hvězdárnu v Ondřejově, jíž se stal posléze prvním ředitelem. Roku 1904 se habilitoval v astronomii na Karlově univerzitě, od roku 1908 byl profesorem matematiky na ČVUT. V roce 1922 nastoupil na místo ředitele Státní hvězdárny v Praze. Od roku 1928 byl také profesorem astronomie na Univerzitě Karlově a pravidelně přednášel v rozhlase.
Zabýval se hlavně měřením Země, času a geometrickou optikou. Vynalezl řadu zajímavých mechanismů a přístrojů. V roce 1903 sestrojil cirkumzenitál - přístroj pro určování zeměpisných souřadnic, který využíval vlastností rtuťového zrcadla. Tento přístroj byl postupně zdokonalován, až za něj dostal spolu s Fričem zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži v roce 1937. Cirkumzenitál byl až do objevu radarového a družicového zaměřování nejpřesnějším mobilním přístrojem na určování zeměpisné délky. Bylo s ním možné určit souřadnice s přesností až 30 m.
Mezi jeho žáky patřily dvě generace českých astronomů. Na jeho památku je pojmenována planetka (3424) Nušl, kráter na odvrácené straně Měsíce, hvězdárna v Jindřichově Hradci, ulice v Praze a cena, kterou uděluje ČAS za zásluhy o rozvoj astronomie v ČR. 


Additional Hints (No hints available.)