Skip to content

Brno - hlavni nadrazi Mystery Cache

This cache has been archived.

IOM-CZ: Ex nihilo nihil fit.

More
Hidden : 10/28/2018
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

179 let vlakove dopravy v Brně

Brno je první významné město na území České republiky, kam dorazil parní vlak. Stalo se tak v roce 1839, kdy byl dokončen úsek Severní dráhy císaře Ferdinanda (KFNB) z Břeclavi do Brna, odbočná větev z hlavní tratě Wien - Krakow. Nádraží v Brně bylo vybudováno v místě dnešního hlavního nádraží.

O 10 let později, v roce 1849, byl Severní státní dráhou (NStB; od roku 1855 Rakouská společnost státní dráhy - StEG) otevřen úsek Brno - Česká Třebová, který napojil Brno na tzv. Olomoucko-pražskou dráhu z roku 1845 (taktéž NStB). Jako výchozí bod tratě do České Třebové bylo využito nádraží KFNB, které ale muselo být přestavěno, neboť jeho původní nádražní budova byla kolmo ke kolejišti a překážela tak pro pokračování kolejí. NStB si v Brně postavila ještě vlastní nákladní nádraží podél dnešní Benešovy ulice.

Vlaky s uhlím z Božího Požehnání (dnešní Zastávka u Brna) začaly jezdit do Brna po Brněnsko-rosické dráze (BRE) v roce 1856. BRE překračovala KFNB v Horních Heršpicích a končila na svém vlastním tzv. Rosickém nádraží (dnešní Brno dolní nádraží).

V roce 1869 byl uveden do provozu první úsek tratě Brno - Sokolnice - Nezamyslice - Olomouc - Šternberk s odbočkou do Přerova Moravsko-slezské severní dráhy (MSNB), která byla dceřinou společností KFNB, díky čemuž i vycházela z brněnského nádraží KFNB (dnešního hlavního nádraží).

V roce 1870 StEG zprovoznila spojovací trať z Rosického (dolního) nádraží na dnešní hlavní nádraží vedenou podél ulic Plotní a Dornych. StEG si totiž BRE pronajala (v roce 1879 následně i koupila) a v roce 1872 zprovoznila trať Wien - Hrušovany nad Jevišovkou - Střelice, čímž vytvořila konkurenci v trase Wien - Brno pro KFNB, se kterou měla velmi napjaté vztahy, a v trase Wien - Praha i pro Rakouskou severozápadní dráhu (ÖNWB) a Dráhu císaře Františka Josefa (KFJB). Pro StEG tak vznikla její hlavní trať Wien - Střelice - Brno - Česká Třebová - Praha - Děčín. (Pro zajímavost: kilometrická poloha stanice Praha Masarykovo nádraží 410,0 je právě vzdálenost z Vídně, ale po trase StEG, tedy přes Střelice.)

Krachem na vídeňské burze v roce 1873 následoval útlum v budování železnic a další železnice v Brně proto vznikly až v 80. letech. V roce 1885 StEG otevřela místní dráhu do Tišnova, která vedla až do roku 1962 přes Zábrdovice a Husovice. V roce 1887 otevřela StEG tzv. Vlárskou dráhu, která byla součástí tzv. Českomoravské transverzální dráhy Domažlice - Klatovy - Horažďovice - Písek - Tábor - Jihlava - Třebíč - Brno - Veselí nad Moravou - Vlárský průsmyk - Trenčín, která se stavěla převážně podle zákonných úlev pro technické parametry místních drah. Vlárská dráha byla zapojena do brněnské základny StEG na Rosickém (dolním) nádraží, ale zároveň byla vybudována i tzv. Židenická spojka z Rosického (dolního) nádraží do Židenic. V roce 1890 byla ještě vybudována tzv. Svitavská pobřežní (nebo také Posvitavská) dráha, která spojovala přímo Rosické (dolní) nádraží s tratí do Tišnova mimo spojku přes dnešní hlavní nádraží a sloužila pro nákladní dopravu vč. přilehlých vleček.

Konkurenční prostředí na rakouské železnici v 19. století předurčilo podobu železniční sítě (nejen) v Brně na více než 100 let dopředu. Ostré vztahy KFNB a StEG vyústily do podoby dvou centrálních nádraží v Brně - dnešní hlavní (dříve horní) nádraží KFNB s menší částí StEG a dolní (dříve Rosické) nádraží StEG. Na 2 přelomu 19. a 20. století rakouský stát začal připravovat zestátnění velkých soukromých železničních společností (KFNB v roce 1906, StEG v roce 1909) a začal intenzivněji řešit koncepci své železniční sítě.

V Brně bylo koncem 90. let 19. století určeno za jedno centrální nádraží dnešní hlavní nádraží, a proto měly být všechny dráhy do něj postupně zapojeny. V roce 1904 byla přestavěna výpravní budova hlavního nádraží a vybudována nástupiště s podchodem a zároveň byla vybudována tzv. střelická spojka po pravém břehu Svratky z tratě od Střelic do hlavního nádraží, aby byla umožněna přímá jízda osobních vlaků mimo dolní nádraží a úvrať na severním zhlaví hlavního nádraží. V roce 1945 byla vybudována spojka Státní silnice - Horní Heršpice, která střelickou spojku nahradila.

 V roce 1905 byla ještě zprovozněna místní dráha Černovice - Líšeň, která ale nebyla zapojena do centrální části uzlu a v roce 1944 byla v souvislosti s rozvojem zbrojovky (dnešní Zetor) částečně přestavěna na tramvaj. Zároveň s tím byla postavena i krátká spojka (triangl) mezi odbočkami Slatinská a Táborská, tj. pro přímé jízdy vlaků mezi Slatinou a Židenicemi.

Po vzniku Československa přestává dostačovat kapacita brněnského hlavního nádraží, dostavělo se 5. a 6. nástupiště, v roce 1927 se zprovoznila tzv. Komárovská spojka pro přímé vedení vlaků z Vlárské dráhy na hlavní nádraží a začínají úvahy o komplexní přestavbě železničního uzlu Brno. V roce 1939 začíná stavba tratě Brno - Havlíčkův Brod, která je vyvolána záborem Sudet a tím i části tratě Brno - Česká Třebová - Praha. V úseku Brno - Tišnov jde nová trať částečně po stávající místní dráze. V Maloměřicích se začíná budovat nové seřaďovací nádraží. Válka práce postupně přerušila a dokončení tratě do Havlíčkova Brodu i nádraží v Maloměřicích se datuje k roku 1953. V roce 1962 byl pak zrušen i poslední úsek tzv. staré tišnovky ze Zábrdovic do Králova Pole. 3 V roce 1970 byl zprovozněn tzv. nákladní průtah z Horních Heršpic přes dolní nádraží a Černovice do Židenic vyžívající stávající traťové úseky. Mohla být tak zrušena spojka z dolního na hlavní nádraží. V roce 2010 byl nákladní průtah přeložen mimo původní stanici Horní Heršpice jižním směrem a byla vybudována 1. část nového odstavného nádraží. Tato investice již souvisí s celkovou přestavbou železničního uzlu Brno.

Zdrojem pro výše uvedený text se mi stal drahý přítel Marek Binko

Svaceenchdtttrtjseaeeerncdsokieetaarnirnjyarid
etctcescttejtnpettseecsekataesrnsvsmyaedtstto

 

Additional Hints (No hints available.)