Skip to content

TKR#9 Mestska plovarna Multi-cache

Hidden : 10/9/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Úvodní souřadnice vás zavedou na Městskou plovárnu v Plzni, což je místo označující bývalou říční plovárnu na řece Radbuze v Doudlevcích, jedná se o krásné historické a zároveň přírodní místo, které si určitě zaslouží zachovat i pro další generace. Plovárna znovu ožívá od roku 2013 díky iniciativě spolků Maják Plzně a Pěstuj prostor, z jejichž iniciativy se plovárna dočkala částečné obnovy a slouží k trávení volného času a pořádání kulturních akcí.

Historie říčních plováren v Plzni se začala psát v polovině 19. století, kdy první z nich měla vzniknout v roce 1847 na řece Mži v prostoru tzv. Jíkalky poblíž Kalikovského mlýna. Tuto plovárnu však v roce 1859 odnesla povodeň...

Nová městská plovárna na řece Radbuze, někdy též zvaná „Grubrovka“, vznikla v roce 1910, kdy byla v červnu otevřena. Tato plovárna nahradila svoji předchůdkyni nacházející se od roku 1870 spolu s krytými lázněmi v prostorách dnešního Wilsonova mostu, jehož stavba proběhla v letech 1912-1913. S přípravou stavby mostu a s ní související postupné regulaci koryta řeky již nemohla oblíbená plovárna v centru města zůstat a musela si najít místo nové. Zároveň měl přesun vyřešit i nedostačující kapacitu tehdejší plovárny. Nakonec byly vybrány pozemky u řeky Radbuzy dále proti proudu od středu města nad vojenskou plovárnou tehdejšího pěšího pluku č. 35 Foligno, situované v prostorách u řeky pod dnešní budovou Fodermayerova pavilonu od roku 1850.

Městská plovárna byla při svém otevření dobře vybavena vším, co bylo ve své době v takovém zařízení potřeba. Dokonce se stala vzorem pro Ženský klub v Chicagu, který plánoval ve svém městě obdobný projekt. Plovárna musela pamatovat také na (o několik let dříve zcela nemyslitelné a nyní moderní) slunění svých návštěvníků a k tomuto účelu nechala zřídit opalovací loučku na protějším (pravém) břehu řeky. Obliba místa i díky tomu výrazně rostla – v dobách své největší slávy zaujímala plovárna plocho přes 6.000 m2 a návštěvnost se o víkendech a svátcích pohybovala přes 4.000 lidí za den.

V době první světové války zažívala městská plovárna těžká léta a zpočátku nebylo ani jasné, zda bude vůbec moci v sezóně otevřít. V důsledku mobilizace nebyl dostatek lidí, kteří by dělali na plovárnách dozor, a proto do řeky směli jen výborní plavci a plavkyně. Výuka plavání však byla pozastavena. Nakonec se podařilo městskou plovárnu otevřít alespoň částečně a lidé si na ni našli cestu i ve válečných dnech. Plovárna dokonce zaznamenala dosud rekordní počet návštěvníků, když na ni v jediný den – 6. července 1917 – dorazilo 4863 osob.

Po mírně prodělečných válečných letech navázala městská plovárna na úspěšné předválečné roky. Neustále se rozšiřovala a jak dokazuje článek z dob 25. výročí plovárny (r. 1935), od svého otevření přivítala už celých 1.100.000 osob. Chlubit se mohla dokonce i věrnými návštěvníky, kteří na ni docházeli denně a za každého počasí. Za první republiky prošla řeka Radbuza postupnou regulací, která její tok zklidnila a značně změnila jeho původní přírodní vzhled.

V dobách druhé světové války byl provoz městské plovárny opět omezen, například dozor nad plovárnou vykonával jen jediný plavčík oproti pěti plavčíkům v předválečném období. Po skončení války se opět začal život vracet do starých kolejí, bylo definitivně ukončeno členění plovárny na pánskou a dámskou část. Plovárna, dříve ve správě městské vodárny, se nově dostává pod správu komunálních služeb. Dozor na plovárnách byl svěřen tzv. plavmistrům. Téměř celá historie plzeňských plováren je spojena s rodinou Maderů. Od roku 1875 zastával místo hlavního plavmistra pan Emilián Mader, otec Jana „Hanuše“ Madera, pozdějšího plavmistra na nové městské plovárně Grubrovka a posléze i v městských lázních. Stejně tak v tradici pokračoval i Karel Mader, který působil na Grubrovce v Doudlevcích, městských lázních i na Ostende. Jednou z hlavních náplní práce plavmistra byla nejen výuka plavání, ale i neméně důležitá záchrana lidských životů před utonutím. Na pomoc měl přiděleny čtyři pomocné plavmistry, kteří byli široko daleko proslulí svojí bodrostí a veselou letorou.

V 50. a 60. letech minulého století však zájem veřejnosti o koupání v řece upadal. Důvodem byla horšící se kvalita vody a ovzduší a milovníci plavání též začali více využívat Bolevecké rybníky. V důsledku těchto skutečností pak byla plovárna ve své původní podobě v roce 1965 uzavřena…

Úvodní souřadnice vás zavedou na městskou plovárnu, keš zde, jak lze očekávat, nenajdete. Pokud se ale rozhlédnete, zjistíte hodnoty prvních tří indicií a kousek dál si můžete prohlédnout fotografie dokumentující minulost i současnost plovárny.

Z místa výchozích souřadnic je vidět tato tabule s telefonním číslem ve tvaru 377 ABC 051, až ceduli objevíte, můžete si prohlédnout zachovalé terasy a přístupy k vodě a potom pokračovat na stage 2:

Na souřadnicích N 49° 43.991 E 013° 22.764 je instalována volně přístupná výstavka , kde najdete mnoho zajímavých informací ke zdejší plovárně. Na panelu vpravo (směrem k řece) najdete nahoře nadpis skládající se ze tří slov napsaných ve dvou řádcích výrazně větším červeným písmem. Počty písmen v těchto slovech jsou bráno dle pořadí v hodnotách D, E a F (POZOR - na fotografii v listingu je původní výstavka, kde byla potřebná slova pod sebou). !!! Výstavka byla odstraněna, použij hodnoty D=3, E=6, F=8!!! Až si výstavku prohlédnete, můžete se vydat na
stage 3 na souřadnice N 49° 44.007 E 013° 22.786, kde najdete nezvyklým způsobem provedené schody k řece, jejich počet je G, kdy se jedná o dvojciferné liché číslo (počítejte jen ty neobvykle provedené) N 49° 44.041 E 013° 22.792, kde je dětské hřiště se čtyřmi cvičebními prvky. Z nedalekého od nich umístěného provozního řádu zjistíme, že hřiště je určeno pro děti od G do1H let.

Nyní již máte zjištěno vše potřebné a můžete se vydat krátkou procházkou na souřadnice N 49° 4G.CBD' E 13° 2B.F(H+B)(E+A)', kde najdete ve výši cca 2,3 metru keš...


NEZAPOMEŇTE SI POZNAMENAT BONUSOVÉ ČÍSLO potřebné pro odlov keše TKR#12 Kolem Radbuzy - BONUS 3, která je součástí připravované série "Toulky kolem řeky"

Další keše této série:
TKR#9 Městská plovárna
TKR#10 MVE Doudlevce
TKR#11 Výhled na Tyršův most
TKR#12 Kolem Radbuzy - BONUS 3

Additional Hints (Decrypt)

qhgvan ppn 2,3 zrgeh ilfbxb, ppn 5 zrgeh anq prfgbh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)