Skip to content

CITO Jedova hora Cache In Trash Out Event

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event! The date of the event has passed. We automatically archive events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived events, log trackables, and share their experiences.

More
Hidden : Sunday, October 14, 2018
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


CS: CITO event s hornickou tématikou okolo štoly Barbora na Jedové hoře u Komárova.

Jedová hora

Spolu se státním podnikem Vojenské lesy a statky ČR vás zveme na neděli 14. října na CITO event na Jedové hoře s hornickou tématikou. Hlavní náplní bude péče o trejb štoly Barbory jako např. vytrhávání a výřezy stromků na jeho tělese, okopávání základu trejbu a jeho oprava, sběr potřebných kamenů v okolí. Bude-li nás dostatek, provedou se i výřezy u portálu hloubení Josef. A aby nás málo nebylo, měli by se k nám připojit i členové spolku Přátelé Komárova.

Program a časový plán

V neděli 14. října:

  • 10.00 Sraz všech na parkovišti v Neřežíně (viz waypoint)
  • 10.05 Odchod ke štole Barbora u vrcholu Jedové hory (nářadí snad bude odvezeno)
  • 10.20 Vydýchání ze stoupání
  • 10.30 Práce aneb začátek konce vegetace.
  • cca 14.00 Konec prací a eventu.
  • cca 14.05 Přednáška RNDr. Martina Langa či Karla Urbana o štole a těžbě na Jedové hoře.

Co si vzít a přibalit

  • dobrou svačinu a teplé pití (budeme bez ohně!)
  • pracovní oblečení a obuv odpovídající počasí
  • pracovní rukavice
  • vlastní nářadí, tj. pilky, velké pákové nůžky, hrábě, krumpáč, motyka
  • má-li někdo možnost vzít motorovou pilu, nejspíše se bude hodit

Bezpečnost

Eventu se účastníte na vlastní nebezpečí a proto dávejte pozor, neriskujte. Nezapomeňte: Největší borci odcházejí z eventu po vlastních a bez nutnosti lékařského ošetření.

Doprava auty z Příbramska

CHKO Brdy je mezi ostatními oblastmi unikátní převážně neobydlenou krajinou a nemožnosti vjezdu automobilů na většinu území. Protože my jedeme na Jedovou horu pracovat a vezeme si nářadí, bude možné získat jednorázovou výjimku ze zákazu vjezdu pro auta jedoucí od Obecnice (neb pro ostatní je zbytečná). Výjimka bude udělena pro jednotlivé registrační značky vozidel, které budou v logu nahlášeny do pondělí 8. října rána. Výjimka bude udělena právě a jen na tuto akci, tj. na den konání a jen na příjezd a odjezd po nejkratší trase z Obecnice. Výjimka neopravňuje k vjezdu kamkoliv jinam či kdykoliv jindy, pomoc na Jedové hoře vás před postihem neuchrání. Text povolení bude před konáním k dispozici pro vytištění.

Historie a současnost

Jedová hora leží severovýchodně od Neřežína na okraji CHKO Brdy. Říká se jí též Dědova hora a dnes už nikdo neví, jaký název je původní a jaký mladší. Její historie je spojena s dobýváním železné rudy, která se začala těžit nejspíše ve 13. století (nejstarší písemná zmínka o těžbě pochází z roku 1463). Ostatně v blízkém Komárově je výroba železa poprvé zmiňována také ve 13. století. Ze 16. století se dochovala první zmínka o těžbě rumělky neboli cinabaritu, hlavní rudy rtuti, kterou v tomto minerálu doplňuje síra. Jedová hora byla jedním ze tří českých historických ložisek těžby cinabaritu. Objevuje se domněnka, že rtuť z Jedové hory byla využívána při padělání mincí v Koněpruských jeskyní a to pro výrobu amalgánu pro "postříbření" mincí. Zdravotní problémy provázející těžbu rtuti jsou dávány do souvislosti s názvem hory. Těžba rumělky byla důležitá především v druhé polovině 18. století, od 19. století je prioritou železná ruda.

Těžba skončila nejpozději v roce 1871, důvodem bylo dosažení hloubek, ve kterých již byly nepřiměřeně silné zdroje důlní vody, a lepší příležitosti na jiných lokalitách. V roce 1900 byly důlní budovy prodány v dražbě, okolí hlavní šachny Barbora bylo osázeno stromy. Po roce 1945 byla většina důlních budov zničena, zbývala pobořená budova šachty Barbora a kužel trejbu. Později byla volné ústí jámy oploceno.

Od roku 2012 se s Újezdním úřadem vojenského újezdu Brdy řešila sanace pozůstatků po těžbě s ohledem na historickou hodnotu i bezpečnost lidí. Nakonec se opustila varianta zasypání a podařilo se velmi pěkně zajistit ústí šachty Barbora. Nového vstupního portálu se dočkal i propad hloubení Josef, současně byly sanovány pinky a propady v okolí. Spolek Přátelé Komárova uspořádal na podzim 2015 otevření Jedové hory, na kterou v současnosti míří naučná stezka Okolím Komárova.

Těžební jáma Barbora (zvané též Trejbschacht, Hauptschacht) byla sice přibližně 72 metrů hluboká, ale v současnosti je přibližně z poloviny zasypána. Kolem ní je patrná část kruhové podezdívky žentouru, poblíž jsou stopy budov s jedním dochovaným sklípkem. U křižovatek lesních cest jsou dochované velké haldy hloubení Pecherz (Pecherzer Schacht) a Kutací (Mittlerer Schacht). Kromě ústí hloubení Josef po jižním úbočí kopce se táhne asi 0,5 km dlouhé pásmo šachtic a hald po staré těžbě na výchozu ložiska. Ústí dědičné štoly je dnes zatopeno Záskalskou nádrží, na břehu nádrže je patrný odval při ústí této štoly.

Detailní informace včetně seznamu nalezených minerálů naleznete např. v článku Jedová hora (Dědova hora) u Neřežína od Dalibora Velebila z Národního muzeum, Praha.

Additional Hints (No hints available.)