Skip to content

Sokol Novy Hradek (053) Multi-cache

Hidden : 5/7/2018
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:




Sokol Nový Hrádek

Tělocvičná jednota Sokol Nový Hrádek byla založena 24. 5. 1896. Cvičební nářadí si cvičenci pořizovali z vlastních prostředků a z výtěžků různých akcí, které pořádali. Jedno takové veřejné cvičení bylo pořádáno v červenci roku 1914. Vyhlášená mobilizace však cvičení překazila. Téměř všichni členové jednoty odešli do války a mnozí se již nevrátili. Činnost Sokola byla po válce obnovena v roce 1918 a příliv nových členů byl ohromný.
Na počátku dvacátých let se rozhodli cvičenci uskutečnit sokolský sen – postavit si vlastní sokolovnu. Starosta městečka a obchodník Josef Fiala koupili ze svých prostředků pozemky pro stavbu sokolovny a hřiště. V říjnu roku 1923 rozhodl výbor jednoty, že se sokolovna postaví svépomocí. Pozemek byl svažitý a veškeré úpravy terénu se prováděly ruční prací. Pracovalo se zdarma denně po večerech, v sobotu odpoledne a o nedělích. Pracovaly ženy i děti. Počátkem srpna 1924, tedy za pouhých deset měsíců byla sokolovna dokončena. Slavnostně byla otevřena 10. srpna 1924. Finance se sháněly během stavby a konečný dluh na konci zlikvidoval tehdejší starosta obce i Sokola a největší místní podnikatel Josef Suchánek.


Historická fota z odhalení pamětní desky na budově sokolovny.

V současnosti je tato deska umístěna ve vstupní hale sokolovny.
Na slavnostní otevření nám poslal pozdravný dopis mistr Alois Jirásek, jehož jméno naše župa nese, cituji: “Vážené tělocvičné jednotě „Sokol“ na Novém Hrádku. Vážení bratři! S radostí jsem četl, že si budujete novou sokolovnu, a to sami, bez pomoci jiných, svou obětavostí, svou prací. Nyní je Vaše záslužné dílo vykonáno, v neděli otevřete svůj dům. Srdečně Vám gratuluji a přeji, aby Vaše sokolovna byla stále sídlem jaré síly, bratrské lásky a vlasteneckého ducha. Srdečně Vám gratuluji a srdečně Vám děkuji za milé pozvání. Rád bych k Vám přijel a zažil s Vámi radostných chvil Vaší památné slavnosti. Než neduh můj, který mne již delší dobu tíží, nedá mně, abych tu cestu podnikl. Nemohl jsem ani do nedalekého Červeného Kostelce, kde minulé neděle kladli základní kámen k novému divadlu. Prosím, abyste mne laskavě omluvili. Všeho zdaru Vaší slavnosti a Vašemu dílu přeje a přátelsky Vás pozdravuje Váš oddaný Alois Jirásek.“ Konec citátu.
Z tělovýchovných slavností se zapsal do historie poslední župní slet na území již okupovaného státu v roce 1940. Za okupace se v sokolovně se scházela odbojová skupina a nacisty byli umučeni místní funkcionáři Sokola starosta župy Vojtěch Koláč, pokladník Josef Světlík a župní náčelník Josef Vondřejc.
 

Umučený starosta župy Vojtěch Koláč.
Od roku 1983 probíhá každoročně Sokolem organizovaný pochod „Hrádouská vařečka“. U zrodu byla parta nadšenců, kterým to vydrželo až dodnes, zakladatelem tohoto pochodu a hlavním organizátorem je vytrvalý sokol a sportovec bratr Pavel Bohadlo. Nejdelší trasa měří 15km a nejkratší 8. Na kontrole dostanete chleba s máslem a vařené vajíčko. V cíli vás odekorují opravdovou dřevěnou vařečkou s vypáleným letopočtem.
I za totality se místní sokolové snažili udržovat sokolovnu v důstojném stavu. V roce 1946 bylo pořízeno ústřední topení. Průběžně byla sice hojně využívaná sokolovna udržována, přesto postupně chátrala. V 70. letech 20. století byly zrušeny suché záchody a nahrazeny splachovacími, následně v letech 80. byla provedena výměna eternitové střešní krytiny za plechovou a rozsáhlá a náročná rekonstrukce osvětlení sálu náchylného k poškození se zabudováním světel do stropu.
Po revoluci se v již dost zchátralé budově vyměnila v roce 1998 shnilá podlaha v akci „Kup si svůj metr“, jednalo se o sbírku mezi místními občany, kteří koupí pomyslného metru podlahy přispěli na její opravu.
Po roce 2000 už byl stav budovy neudržitelný, hrozilo ukončení provozu. V dezolátním stavu byla hlavně elektroinstalace a topení. Výbor požádal vlastního člena br. Jaroslava Vondřejce o projekt na generální rekonstrukci budovy.
 

Stav sokolovny před opravou


Vlastní oprava
Po několika opakovaných žádostech o dotaci se konečně uspělo v roce 2012.
Rekonstrukce se realizovala ve 3 etapách: WC s čističkou odpadních vod, vnitřní prostory a tepelné čerpadlo s kompletním zateplením. Financována byla z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, ze Státního fondu životního prostředí, a z Ministerstva financí a ze Státního zemědělského investičního fondu. Velkou měrou též přispěla Česká obec sokolská, obec Nový Hrádek, župa Podkrkonošská – Jiráskova, okolní obce a příznivci Sokola půjčkami i dary. Odborně stavbu provedla a zabezpečila firma Alkstav z Nového Města nad Metují. Odpracováno bylo mnoho bezplatných brigád členů Sokola, hasičů i ostatních občanů obce.
 


Stav po opravě
Video z rekonstrukce sokolovny je možné shlídnout zde
Provoz v rekonstruované sokolovně byl zahájen Sokolským plesem 10. ledna 2014 a slavnostně byla otevřena 12. dubna 2014.

Nyní k vlastní keši.

Počáteční souřadnice jsou N 50° 21,458 E 16° 14,651
Souřadnice Vás zavedou na místo památníku obětem války. Zde je nutné zjistit počet obětí okupace druhé světové války bez obětí na barikádách A. Také počet obětí na barikádách B.
Pro zjištění druhého místa dosaďte tyto hodnoty do vzorce:
N 50° 21,(A/2)4(A)
E 16° 14,(A+B)92
Na druhém místě z umístěných tabulí zjistěte číslo č. p. CDE a poz. p. č. FGH.
Pro nalezení cílové keše je dosaďte do vzorce:
N 50° 21,(A*32-B)
E 16° 14,(BD+CDE+FGH)





Tato keš je součástí série *100 sokolských keší republice*,
kterou zakládá Česká obec sokolská prostřednictvím svých žup a jednot.
Série vzniká ke stému výročí založení republiky v roce 2018.



Additional Hints (Decrypt)

onenx ceb fbxbyn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)