Skip to content

155 - ZACHRANKA Mystery Cache

Hidden : 5/11/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


ZDRAVOTNICKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA


ZZS poskytuje zejména přednemocniční neodkladnou péči osobám se závažným postižením zdraví nebo osobám v přímém ohrožení života.

Historie a vznik zdravotnické záchranné služby v ČR
Nejstarší ZZS ve střední Evropě vznikla v Praze roku 1857 (o 6 let dříve než vznikl mezinárodní červený kříž) z iniciativy tehdejšího policejního ředitele barona Päumana, který založil dobrovolný sbor ochranný, jenž jako sdružení čítal pouze 36 dobrovolníků.
10. února 1858 byl tento spolek schválen. Od tohoto okamžiku se datuje vznik zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy, první ZZS v ČR vůbec. Po vzoru Prahy byl obdobný sbor založen v Rumburku roku 1858.
K útlumu činnosti sboru dochází po odchodu baron Päumana, kdy byl nahrazen vládním radou Václavem Ullmannem.

Sbor se velmi vyznamenal při povodních v Praze roku 1890. V roce 1891 byly vytvořeny nové stanovy a zavedena nepřetržitá služba. Povodeň byla zlomovou situací pro sbor, byla zřízena i první stanice záchranná sídlící ve spodní části Václavského náměstí. Sbor již nezajišťoval pouze první pomoc, ale také dopravu raněných do zdravotnických zařízení ve dne i v noci. Velkou změnou procházel systém zdravotnictví a přednemocniční neodkladné péče v ČR po druhé světové válce budováním sítě zdravotnických zařízení.
Tato sanita Laurin & Klement 4G (1911) vystřídala první sanitu v ČSR Laurin & Klement C (1906)

Samotné vytváření zdravotnické záchranné služby tak, jak ji můžeme znát dnes, započalo v roce 1974 metodickým opatřením Ministerstva zdravotnictví. Počátek činnosti ZZS je spojen s činností anesteziologicko-resuscitačních oddělení (ARO), kdy službu na ZZS vykonávali právě lékaři a sestry z těchto pracovišť.

Po Praze vznikají první zdravotnické záchranné služby v Rokycanech (1966), v Plzni (1974) a dalších městech.
Významnou změnou byl rok 2003, kdy vzniklo 14 krajských středisek záchranné služby.
Ve zbořené vrátnici nemocnice ve FM měly sanitky dispečink, u ní sanitky Škoda Tudor 1101 (od r.1946)


Zdravotnická záchranná služba prošla dlouhou cestu, několika reorganizacemi a v dnešní době, pokud si někdo zavolá ZZS dorazí k němu kvalitně vyškolený zdravotnický personál, který zahajuje léčbu ihned po příjezdu k pacientovi (neslouží pouze k převozu pacienta do zdravotnického zařízení).

Dnešní sanitní vozy jsou vybaveny nejmodernějším vybavením srovnatelné s JIP ve zdravotnickém zařízení. Neméně důležitou součástí ZZS v dnešní době je i samotné operační středisko, které již neslouží pouze jako příjem tísňových výzev, ale dispečeři jsou rovněž odborníci ve zdravotnictví a mimo zpracování tísňové výzvy a vyslání výjezdové skupiny k pacientovi také poskytují rady volajícím, jak se o postiženého starat než dorazí posádka ZZS.
N 49° 41.515, E 018° 21.155 - nedaleko starého heliportu najdi strom poblíž cesty

Počátky Letecké záchranné služby

První zmínky o využití vrtulníku při záchranných operacích se datuje na 23. 4. 1944, kdy byl použit k záchraně pilota a tří zraněných členů posádky při válečných operacích USA v Japonskem ovládané Barmě. Plošné nasazení k evakuaci zraněných bylo v obdobích 1950 – 1953 ve válce v Koreji z bojiště do mobilních armádních nemocnic (tzv. M.A.S.H) za pomoci vrtulníku Sikorsky HO3S-1 a následně nejznámějších vrtulníků Bell H-13H.

Počátky Letecké záchranné služby v Československu
sahají do třicátých let dvacátého století, kdy na našem území působily Četnické letecké hlídky mající za úkol provádět monitorování pohraničí, zasahování proti narušitelům vzdušného prostoru a především pomoc a záchranu osob při živelných pohromách. S nadcházející mobilizací bylo Četnické letectvo zrušeno a svou podobu převzalo až po druhé světové válce jako Letectvo sboru národní bezpečnosti. Důležitým mezníkem je rok 1975, kdy byla uskutečněna první technická záchranná akce na území tehdejšího Československa. Jednalo se o záchranu zraněného horolezce ve Vysokých Tatrách prostřednictvím vrtulníku Mil Mi-2.
Vrtulník Mi-4 převáží těžce nemocného pacienta z frýdecké nemocnice na kliniku v Olomouci - r. 1963

1. dubna 1987 došlo k zahájení zkušebního provozu prvního střediska letecké záchranné služby v Praze pod označením Kryštof 01. Vše proběhlo díky dohodě mezi Federálním ministerstvem vnitra, Ministerstvem zdravotnictví a Ministerstvem dopravy a spojů. Vzhledem k úspěšnosti zkušebního provozu, došlo k rozšiřování středisek LZS v České a Slovenské republice. Celkový počet středisek LZS v ČSSR byl 18.
Od rozdělení republiky v roce 1993 se v ČSR nachází celkem deset středisek letecké záchranné služby: Praha (Kryštof 01), Brno (Kryštof 04), Ostrava (Kryštof 05), Hradec Králové (Kryštof 06), Plzeň (Kryštof 07), Olomouc (Kryštof 09), Jihlava (Kryštof 12), České Budějovice (Kryštof 13), Ústí nad Labem (Kryštof 15) a Liberec (Kryštof 18).

Patron letecké záchranné služby
je svatý Kryštof, stejně jako vykonávajících práci související s dopravou, proto jej uctívají řidiči, námořníci a letci. Je patronem a ochráncem proti bolesti, náhlé smrti, nákazám a živelním pohromám.
Už z prvního pohledu je jasné, že toto propojení tohoto jména s leteckou záchrannou službou není náhodné. Sv. Kryštof je ztvárňován jako obr, který na ramenou nese malé dítě a v ruce drží mohutnou hůl.

Ostrava (Kryštof 05)
Letecká záchranná služba MSK zahájila provoz 1. srpna 1989 v areálu Fakultní nemocnice Ostrava. Během roku 1999 došlo k přesunu základny z prostorů Fakultní nemocnice do nově vybudovaného areálu integrovaného záchranného sboru v Ostravě – Zábřehu.
V současné době je provoz nepřetržitý včetně nočních letů a společně s leteckou záchrannou službou Jihomoravského kraje zajišťuje také pokrytí Zlínského kraje.
Od
Dnešní technika ZZS MSK: vrtulník (Eurocopter EC 135) a sanitka (VW Touareg RV = Rendez-Vous)


Zdroj informací: Lukáš Zechel

Additional Hints (Decrypt)

i yvfgvath

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)