Skip to content

Horka - Sefoga (068) Traditional Geocache

Hidden : 4/13/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


logo

HORKA - SEFOGA

 

 

Historie oddílu Pobytu v přírodě - SEFOGA

 

   Náš oddíl vznikl v roce 1979 jako turistický oddíl Šipka při pionýrské skupině Bzenec. Mezi jeho zakladatele a zároveň první vedoucí patřili učitelé Jaroslava Goliášová a Miloslav Janík.

 

   Tenkrát se oddíl kromě turistiky zabýval takovou činností jako je sběr šípků, kaštanů, starého papíru. Pořádal jednodenní výlety do okolí Bzence a účastnil se tehdy vyhledávaných turistických soutěží jako byl Partyzánský samopal nebo  Po stopách Marušky Kudeříkové. Tato náplň se změnila s příchodem nové generace vedoucích v roce 1982.

 

   Z nich zmíníme především Richarda Bělohoubka (vedoucí v letech 1982-1992). Už se nejezdilo na výlety, ale na jednodenní i vícedenní výpravy.  Více než pionýrským zákonem se vedoucí inspirovali knihami a pracemi Jaroslava Foglara, E.T. Setona nebo Galena – Jan Šimáně. Členové oddílu se dvakrát zúčastnili besedy s Jestřábem – Jaroslavem Foglarem a získali od něho do oddílové kroniky podpis i s malou kresbou.

   V roce 1887 přibyla do oddílu další oddílová osobnost – Aladin – Ladislav Opravil,  který patřil k oddílovým odchovancům (vedoucí do roku 1998).

 

   V roce 1988  oddíl dostal nový název -  SEFOGA (Seton, Foglar, Galén).

 

   V roce 1989 se do Bzence přistěhoval z Ostravy další důležitý člen Macek – Marcela Zábelková a v roce 1993 se přidala neméně důležitá  Rilwen - Míša Kochová (Šimečková).  Rilwen s Mackem fungují jako vedoucí dodnes.

 

Během své existence oddíl vystřídal několik kluboven a prošlo jim mnoho dětí, z některých se stali instruktoři a posléze i vedoucí. 

 

   V roce 1992 jsme se uchýlili pod ochranná křídla Sokola, dostali jsme krásnou klubovnu na půdě sokolovny  a stali se součastí T.J. Sokol Bzenec, odboru všestrannosti jako oddíl Pobytu v přírodě – SEFOGA. Současně jsme se stali také součástí sdružení DUHA, jejímž spoluzakladatelem byl Galén.

 

   V roce 2010 byla činnost oddílu přerušena z důvodu rodičovských povinností hlavních vedoucích Rilwen a Macka a odchodu většiny starších členů na vysokou školu nebo za prací.

 

Sraz

Sraz a závody turistických oddílů 1993

Znak oddíluZ kroniky

Znak oddílu                                                                                   Z kroniky oddílu (1988)

 

 

Současnost

 

   V roce 2014 byla činnost oddílu obnovena. Dohromady máme cca 40 členů.  Náplň činnosti se od roku 1982 změnila jen nepatrně.

 

   Vzhledem k věku dětí jsou hlavní náplní hry podporující rozvoj tělesné obratnosti, logického myšlení, postřehu, paměti, sociální integrace, týmové spolupráce atd.. Děti postupně seznamujeme se základy turistiky a tábornictví, získané dovednosti a vědomosti procvičujeme prostřednictvím her.

 

   Pořádáme „noclehy na klubovně“, jednodenní a vícedenní výpravy zaměřené na poznávání zajímavých turistických a kulturních míst v našem kraji.  Nechybí mikulášká a vánoční besídka a vyvrcholením naší celoroční činnosti je letní tábor v podsadových stanech.

 

   V rámci sokolské všestranosti se každoročně s velkým úspěchem účastníme přeborů v atletice, plavání, šplhu, švihadlovém víceboji a závodů zálesácké zdatnosti, pořádáme Noc sokoloven.

 

V roce 2018 se účastníme XVI. všesokolského sletu se skladbou Děti, to je věc. smiley

 

Současnými vedoucími jsou Skipin – Ondra  Miškar, Jarka  Miškarová (člen oddílu od roku 1990) a Rilwen (Míša Šimečková).

 

ZÁVODY

Župní přebor ve šplhu a švihadlovém víceboji 2016


tábor  klubovna

Letní tábor Markrabka 2015                                    Oddílová schůzka na klubovně 

 

https://s3.amazonaws.com/gs-geo-images/04f8d88a-6cdc-4665-bfb4-225b97423207_l.jpgandrácká 50

"Vandrácká 50" Nivnice 2016 - přechod přes Bílé Karpaty (20km)

 

 

HORKA – SLUNEČNÍ SKÁLA 

 

„.....Počasí se probralo, sluneční paprsky se derou přes mraky a teplem hladí přírodu. Zdá se to být až neskutečně neuvěřitelné, dnes je totiž 13.12. a my sedíme na skále vystavujíce se slunci. Od toho okamžiku zveme tuto skálu Sluneční...“

 

                                                                     Úryvek  z oddílové kroniky ze 13.12. 1987

 

Horka - historie

Horka - sněmovní místo "Sluneční skála"   1988

   Lesík Horka leží v katastru obce Ořechov.  Před skálou byly nalezeny pazourkovité nástroje z doby kamené, které svědčí o prehistorickém osídlení v těchto místech

 

Na Horku se pořádaly pravidelné výpravy, cesta ze Bzence vedla přes Starý hrad, vinohrady a přes pole směrem k Domanínu. Zde se hrály nejrůznější hry a bojovky.

   V roce 1988 zde tehdejší vedoucí a členové vybudovali oddílové sněmovní místo u „Sluneční skály“, bylo zde ohniště s táborovým kruhem, stožár na vlajku a oddílový totem.  Mnoho z nás zde skládalo oddílový slib a zavázalo se, že budou řádnými členy Sefogy a budou se řídit lesní moudrostí – woodcraftem.

 

Bohužel na začátku devadesátých let bylo sněmovní místo zničeno vandaly, stožár i totem pokácen a ukraden (totem se nám později podařilo najít a převézt na klubovnu).  Po několikaleté oddílové pauze sněmovní místo zpustlo...stále však má pro nás své kouzlo a opět se sem s oddílem začínáme vracet....

 

oddíl na Horce

 

"Boj o pevnost" na Horce - Sefoga versus Ontario Ratiškovice (listopad 1993)

 

Skála dnes

Sluneční skála dnes

 

Rady k odlovu: pro keš se vypravte nejlépe od parkoviště u mostku po levém břehu Újezdeckého potoka. U soutoku s potokem ořechovským je třeba vodní tok přebrodit či přejít po spadlém kmeni. Cyklistům doporučujeme nechat kolo u před soutokem a jít dál pěšky nebo je možný přístup ze směru od Ořechova podél lesa Horka. Nezaručujeme bezproblémový průjezd či průchod. 

   V kešce naleznete razítko a samolepky. Ty jsou potřebné pro hru, kterou Sokol v rámci projektu připravil. Zájemci si mohou vzít samolepku (1 kus na hráče) nebo si otisknou razítko do hrací karty. Jako ve všech keškách sokolské série, jsou i zde větší dřevěné placky, které si můžete brát bez výměny. Pro každého pochopitelně zase jenom jeden kus. Razítko prosím neberte, je součástí kešky.
Dále jsou zde tematická CWG ke keši a k sokolskému projektu. Ta jsou určena k výměně kus za kus.

 

Tato keš je součástí série *100 sokolských keší republice*,
kterou zakládá Česká obec sokolská prostřednictvím svých žup a jednot.
Série vzniká ke stému výročí založení republiky v roce 2018.

 


Sokolská hra je prodloužena do 28.10.2018

Additional Hints (Decrypt)

Obebivpr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)