Skip to content

PM #28 Znak Stare Plzne Mystery Cache

Hidden : 4/22/2018
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítáme vás na sérii Pilsen_Matrix. Nápad na její vznik se zrodil v hlavě kačera zdehaje, který svou vytrvalostí a důsledností donutil nás ostatní, abychom mu ji založili. 😊 Ale teď vážně. Série začala vznikat od počátku roku 2017. Proběhlo několik pořadatelských eventů a vznikla závazná pravidla pro jednotlivé keše. Během následujících týdnů byly rozděleny jednotlivé D/T kombinace a mohlo se začít zakládat. Každý z ownerů dostal na starost tři keše, které luštěním odpovídají matrixovému D/T a zároveň mají svá vlastní témata. Přece jen se mezi námi ještě najdou tací, kteří si rádi přečtou pár řádek o místě, které navštívili. Takže se máte jistě na co těšit...

Všechny kešky v sérii mají některé společné vlastnosti. Jedná se o keše typu mystery a každá z nich má v listingu možnost ověření výsledku luštění. Výchozí souřadnice hledejte na řekách Mže, Radbuza, Úhlava, Úslava a Berounka. Nebo si můžete stáhnout tento bookmark. Keše nejsou nahuštěny na jednom místě, ale jsou rozmístěny v širším okolí Plzně. Proto bude lepší si na odlov celé série vyhradit více dní. Podrobnější informace k odlovu jednotlivých keší najdete vždy na konci konkrétního listingu. A pokud si nebudete vědět rady s luštěním, nebojte se kontaktovat ownera.

Spoluautoři série:
2vkjmch, bobrlinek, Bobryne, cichalm, Dennyšák_a_Baty, DULÍK & VOJTÍK, Fille.n15, Honomichlojc, foxcpg, Hrádci11, Jan Rais, JPAgeo, Kaštani Plzeň, Kometa, leguan82, lukyhonzik, M13JP, Mi-Lu-Ji, Mira83, Parisee, Petr%S, redymount & Kožich, RicTEP, Ritchier, Subajan & Ateliv, Tholy & Eve, Tomasook, TSEARTH, V_clav11 CZ, vytrvalec, zdehaj

Přejeme příjemný lov a mnoho zážitků při návštěvě série Pilsen_Matrix.

Stará Plzeň


Starobylé sídlo rozprostírající se v údolí řeky Úslavy mezi bývalým přemyslovským hradištěm na vrchu Hůrka a známou zříceninou hradu Karlskrone na vrchu Radyně.



Trocha historie

Nejstarší nálezy svědčí o osídlení přibližně od pátého tisíciletí př.n.l. Od osmého století se jednalo o osídlení slovanské, kdy bylo nejpozději v desátém století na vrchu Hůrka vybudováno přemyslovské knížecí hradiště. Poté nastává nejslavnější doba Staré Plzně, která byla nějakých čtyři sta let hlavním správním a obchodním centrem celého západu Čech. Po založení nové Plzně přišla zákonitě staletí úpadku a z královského města se stala pouhá obec. Ta ale postupně znovu ožívala a tak byla roku 1845 povýšena na městys a roku 1902 opět na město. Pro více informací mohu doporučit místní keše kolegy JPAgeo.

O starobylosti a významu města svědčí i jeho znak. Na svisle rozpolceném štítě se nachází dvě heraldické figury. V heraldicky pravém červeném poli je stříbrný dvouocasý lev bez korunky, v levém stříbrném poli je polovina černé orlice. Původ znaku není zcela jasný. První variantou je, že město převzalo znak vedlejší větve Přemyslovců nazvané Děpoltici podle Děpolta I., který byl druhorozeným synem českého knížete Vladislava I. Ti byli na začátku třináctého století na plzeňském hradišti údělnými knížaty a ve znaku měli právě polcený znak lva a orlice. Druhou možností pak je, že znak městu udělil Karel IV. a jedná se o českého lva a přemyslovskou orlici. Tato orlice však byla zobrazována jako plamenná se zlatou sponou. Pokud by se jednalo o orlici císařskou, tak by navíc musela být zobrazena ve zlatém poli. Pravděpodobnější původ znaku je tedy u Děpolticů. Městský znak si lze asi nejsnáze prohlédnout na budově radnice z roku 1845 (věž s hodinami z roku 1851) na jejímž průčelí je i s latinským nápisem Sigillum Oppidi Anticuae Pilsnae umě vyobrazen.

Při poslední opravě radnice byla poblíž znaku města nalezena schránka s dvěma řadami zdánlivě nesmyslných písmen. Nikdo nálezu nevěnoval větší pozornost. Pravděpodobně jde jen o nějakou škrabanici, ale kdo ví ...

fkzgctxqjtikwgrvBwugsihbowiex
wvatlelubprbgdabluvlishuuwqne


Zdroj:
https://www.oshr.cz/pamatky-ve-starem-plzenci/
http://infocentrum.hrad-radyne.cz/o-nas/mesto-stary-plzenec/
Kostely Starého Plzence; Soukup, Kilbergr,Velichová; 2009


a trocha GEOhistorie
(... snad nikoho nezabije, aneb volně laděný offtopic pro moji radost, který k luštění určitě neupotřebíte)

Stará Plzeň je rozhodně zajímavé místo i z pohledu historie geocachingu na Plzeňsku. Je mi jasné, že tu budu opakovat známé, ale chtěl bych se pokusit vidět historii z pohledu Staré Plzně tak, abych volně navázal na její historii ne-geocachingovou. V tomto bookmarku naleznete všechny dále zmíněné keše. Také jsem přiložil tři fotky historických suvenýrů "GeoHistorie_", které při luštění stejně jako celou tuto geohistorickou část neberte v potaz.

Vše začalo první keší v širém okolí Radyne - Emperor's new castle, kterou 26. 6. 2004 založil přespolní Toniczech. Ta se právem stala v podstatě povinnou krabičkou pro každého geocachera z okolí, který to z geocachingem myslí alespoň trochu vážně. Ani ne tři měsíce potom se o svůj první zápis do historie pokusil tým PaJa se svojí dnes už skoro mystickou Jane's View, která pro čtyřicetimetrovou kolizi v té době s jedinou keší v širém okolí (v Plzeňském kraji byly v té době tři keše) vydržela publikovaná pouze den a nikdy nezaznamenala nález.
V půlce roku 2005 přichází do naší geohistorie známý JPAgeo a do konce roku zakládá tři oblíbené keše našeho města. Jako první tradičku Stara Plzen / Old Pilsen na druhém nejzajímavějším místě v okolí a tedy na vrchu Hůrka. Druhou jeho tradičkou je Sedlecka skala, která má také své osobité kouzlo místa s výhledem do kraje. Před koncem roku pak dal vzniknout první multi Stary Plzenec, která vás provede velkou částí města mezi Radyní a Hůrkou. Právě na tuto trojici keší od JPAgeo jsem chtěl v úvodní části věnující se historii města upozornit. Od těch dob vzniklo v okolí mnoho dalších keší, ale ty už necháme stranou pro vaše vlastní objevování.

Rok 2006 totiž přinesl do Staré Plzně něco nového. Věc v kraji dosud nevídanou a to eventy. S těmi přišli Poník & team a JPAgeo. Na některých z nich alespoň malou měrou přiložili ruku k dílu geocacheři jako Mayinka, Dasty team, moje maličkost a možná i další. Světlo světa tak spatřil Plzenecky geopotlach v "první oficiální geohospodě Na jízdárne". Tam si dnes už bohužel za kupónek z místní multiny ani za peníze pivo nedáte. Po půlroce se na podzim konal druhý geopotlach, který byl mým prvním navštíveným. Na něm byla mimo jiné k vidění kompletní sbírka CWG - asi 45 kusů. Roku 2007 se obdobně konaly další dva. Třetí geopotlach na kterém se objevily první myšlenky na logo plzeňských geocacherů. A posledním, který naše město hostilo, byl pak geopotlach čtvrtý. Ten byl obohacen další místní novinkou eventovou mystery keší (CIRA + JPAgeo) a také představením prvního Plzeňského geocoinu. Ač logo i coin mají svoji vlastní historii, která se psala jinde, za zmínku určitě stojí, že na každé straně coinu i na logu je vyobrazena naše staroplzeňská Radyně. Každý event tedy přinášel něco zajímavého a postupně se zde scházela spousta lidí, kteří se do té doby u keší jen míjeli. Také návštěvy z jiných krajů při četnosti eventů v republice rozhodně nebyly výjimkou. Rodily se tak všemožné nápady a vznikala přátelství. Ale také se postupně v podstatě zopakovala historie celého města, když se geocachingový eventový život přesunul do čajoven a hospůdek ve větší Plzni. Přesto Plzenecké geopotlachy byly rozhodně důležité pro formování plzeňské komunity a jejích aktivit v dalších letech.
Tady bych už mohl končit, ale na závěr zmíním jeden z nejvydařenějších eventů, který se tu kdy udál. Plzenecké geoprase v dubnu 2008 bylo prostě tak pohodové setkání s přáteli na krásném místě a za krásného počasí, že na něj dodnes rád vzpomínám ;-).

Kdybyste v tom, co jsem tu napsal, zahlédli nějakou nesrovnalost, tak mi prosím napište. Zájemce o geohistorii z pohledu celého Plzeňského kraje pak odkážu na Adamovu Pilsner Oldies Challenge, kde o zajímavé čtení určitě není nouze.
Mějte krásný a pohodový den. Váš Mamut - 2vkjmch

Additional Hints (Decrypt)

[SIFRA] Ivtra. 1586 ; V=1 (cb qrxbqbinav) [FINALE] Fvcxn m yrir fgenal

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)