Skip to content

Kto príde, tiež po vajci dostane Event Cache

This cache has been archived.

LaoC: Dávam do archívu, dovidenia na podobných akciách ...

More
Hidden : Tuesday, March 20, 2018
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Prijatelia, kešeri zblízka, či zďaleka. Pozývam Vás na krátky event pri významnom astronomickom okamihu.

Stretneme sa 20. marca (v utorok) 2018 o 17,00 hodine na parkovisku v Kvetnici.

Event potrvá minimálne do 17,30 CET.

Nebudú k dispozícii drevené kolieska ale iné drevené artefakty. Keď sa pošťastí, aj Morenu vynesieme ...

Niečo k udalosti

Rovnodennosť (ekvinokcium) je okamih, v ktorom Slnko počas svojho zdanlivého ročného pohybu prechádza priesečníkom rovníka s ekliptikou (má nulovú deklináciu). Vtedy je na celej Zemi deň rovnako dlhý ako noc. Pri prechode Slnka z južnej pologule na severnú nastáva jarná rovnodennosť (tohto roku 20. marca 2018, približne o 17.15 CET). Slnečné lúče dopadajú v mieste rovníka kolmo na zemský povrch, v našich podmienkach (na 49 rovnobežke) asi pod uhlom 41 stupňov. Tento jav je spôsobený sklonom zemskej osi a obehom Zeme okolo Slnka. V čase jarnej rovnodennosti sa začína na severnej pologuli jar, na južnej pologuli jeseň.

V deň jarnej a jesennej rovnodennosti je na všetkých miestach na Zemi deň s rovnakou dĺžkou slnečného svitu - 12 hodín (výnimku tvorí južný a severný pól). V tento deň na severnom póle prvýkrát po šiestich mesiacoch vychádza Slnko - končí sa polárna noc a nastáva polárny deň. Na južnom póle nastáva presne opačný jav. Slnko zapadá, končí sa polárny deň a nastáva polárna noc.

 

Príchod jari patril k najväčším sviatkom ľudstva v predkresťanskej ére. Na Slovensku sa najkrajšie ročné obdobie vítalo vynášaním Moreny, slamenej figuríny odetej do ženských šiat. Morena symbolizovala slovanskú bohyňu zimy a smrti. Figurínu nosili ľudia po dedine a nakoniec ju hodili do potoka alebo spálili. Verili, že takto odoženú od seba choroby a smrť. Tento zvyk si možno vykladať rôzne. Podľa jedných slamená figurína symbolizovala zimu, ktorej odchod mal otvoriť cestu pre nástup jari a po nej leta. Podľa iných bola Morena zosobnením smrti a jej likvidácia mala zabezpečiť prosperitu celej obci. Zvyk rozlúčky so zimou a privítania jari sa na Slovensku uchoval aj po prijatí kresťanstva.

Additional Hints (No hints available.)