Skip to content

SOKOLSKÉ DIVADLO V DALEŠICÍCH (030) Mystery Cache

Hidden : 6/17/2018
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:




SOKOLSKÉ DIVADLO V DALEŠICÍCH (030)


Historie sokolského divadla v Dalešicích

Sokolská jednota v Dalešicích vznikla v roce 1921 jako pobočka mateřské jednoty v Hrotovicích. Cvičení se odehrávalo v pronajatém sále místního zámku. Významným okamžikem pro sokolskou jednotu byl příchod Bohumila Nezvala na místo řídícího učitele na školu do Dalešic v roce 1922. Ten se intenzivně zapojil do práce v Sokole a byl hybnou silou, která činnost jednoty rozvíjela. Začal prosazovat myšlenku na zbudování vhodného stánku pro sokolskou činnost, protože provizorní prostory v zámku byly ke cvičení naprosto nevyhovující. Věci se daly do pohybu v roce 1923. Byla zakoupena bývalá stodola a po jejím zbourání se započalo s výstavbou nové sokolovny. Na úhradu nemalých částek potřebných na zaplacení výdajů započali agilní členové kromě pořádání sbírek a tanečních zábav také nacvičovat divadelní představení.

sokolovnam.jpg, 17kB


V roce 1924 jich sehráli rovnou pět. Po založení sokolské hudby se sokolští ochotníci nebáli nacvičit ani operety. A s velkým úspěchem. Obětavost a nadšení, které tehdy prokazovali, bylo obdivuhodné. Vše, co bylo třeba, si sami opatřili, včetně výroby kulis k jednotlivým hrám. Peněz na stavbu sokolovny a později na její vybavení se ale stále nedostávalo. Proto bylo každoročně sehráno několik divadelních představení, jejichž návštěvnost byla vysoká. Výtěžek z nich pak byl použit ve prospěch sokolovny. Představení sokolských ochotníků byla u obecenstva oblíbená a měla vždy velmi dobrou úroveň.
Vše ale změnila doba Protektorátu a období II. světové války, kdy tato tradice byla přerušena a nebyla obnovena ani po skončení války.

Ochotnické divadelnictví pak v šedesátých a sedmdesátých letech obnovila nová generace divadelníků pod hlavičkou Osvětové besedy Dalešice. Tradice sokolského divadla byla po mnohaleté přetržce oživena v roce 2000. Nejprve trochu nesměle dětským vánočním pásmem písní a koled a krátkou pohádkou „O dvanácti měsíčkách.“ I v následujících letech nacvičily cvičitelky Mgr. Věra Špačková, Magda Potůčková a Eva Čtvrtníčková Vánoční besídku, jejíž součástí byla pohádková divadelní hra s názvem „Sněhurka a sedm trpaslíků“ a rok na to „Mrazík.“ Úspěch, který doposud sehraná představení měla, povzbudil všechny aktéry, proto se pustili do náročnějších projektů, stále však v pohádkovém duchu.

snehurka 7 trpasliku
Z představení Sněhurka a sedm trpaslíků

V roce 2003 to byla pohádka „Lotrando a Zubejda“ kde účinkovalo 30 dětských herců. V následujících letech se soubor představil v pohádkových představeních s názvy „S čerty nejsou žerty“ a „Čertovská růže.“

certim.jpg, 51kB
S čerty nejsou žerty

V roce 2005 oficiálně vznikl divadelní odbor TJ Sokol Dalešice, který navázal na předchozí etapu sokolských divadelních ochotníků a ochotníků při místní Osvětové besedě. Následovala představení – „Popelka a princ“, „Čáry báby Cotkytle“ a hra „O Bedřišce a Kajetánovi,“ kterou přijel shlédnout sám autor Zdeněk Kozák. O zhlédnutém představení se vyjádřil velmi pochvalně.

kajetanm.jpg, 33kB
O Bedřišce a kajetánovi

Soubor se opakovaně zúčastnil divadelní sokolské přehlídky v Boskovicích a také v Třebíči.
Vedení divadelního souboru usoudilo, že herci dorostli k nastudování klasických divadelních her pro dospělé, proto soubor v roce 2009 rozdělil na dvě skupiny. Starší a mladší.
Mladší pokračovali v nastoupené tradici pohádkových her se zpěvy a uvedli hry „O perníkové chaloupce,“ „Dorotka a Pentlička,“ „Český Honza“ a „O princezně, která snášela zlatá vejce“.
Starší si dali název DUSOT, což je zkratka pro Divadelní umělecký soubor ochotný trpět. A poprvé se v roce 2010 představili se hrou „Elixír a Halíbela.“ Následovala hra „A je to v pytli“ , posléze náročná komedie „Dokonalá svatba“ a představení s názvem „Ó la la.“

pytelm.jpg, 38kB
A je to v pytli...

Pověst o kvalitě divadelních představení dalešických sokolských ochotníků se rozšířila i do okolí a celá řada diváků v hledišti je z okolních obcí. Zcela zaplněné hlediště je tou největší odměnou jak pro herce, tak pro vedoucí ochotnických souborů. Nebylo tomu jinak ani při pohádkových představeních „Princezny a loupežníci, aneb zmatky kolem Katky,“ v roce 2013, „Jak se peklo zadlužilo“ v roce 2014, „Popelka“ v roce 2015 a „Krakonoš a zaječí fajfka“ v roce 2016.

princeznyloupeznicim.jpg, 28kB
Princezny a loupežníci, aneb zmatky kolem Katky

Zvláštní zmínku si zaslouží mimořádně úspěšné představení dospělého souboru v roce 2016 s hrou Z. Svěráka a L. Smoljaka „České nebe“. Že si soubor troufl nacvičit a perfektně předvést právě tuto náročnou hru, svědčí o jeho vysokých kvalitách.

ceskenebe.jpg, 18kB
České nebe


Všechna představení končí ovacemi a dlouhotrvajícím potleskem. Výkony obou souborů, elán a obětavé vedení jsou zárukou, že tradice sokolského divadla v Dalešicích nezanikne a bude pokračovat i nadále.




Ke keši:


Jelikož je motto Sokola: V zdravém těle zdravý duch! V mysli vlast, v paži sílu! Tužme se!
Bude potřeba vyvinou nějaké úsilí k dosažení kýžené krabičky a bodíku do statistik.
  1. úkol (procvičení mysli)
    Z listingu získejte kód k zámku ABCD chránícím keš proti mudlům
    A - poslední číslice z roku pořízení fotografie sokolovny Dalešice (první fotka v listingu)
    B - ve kterém roce oficiálně vznikl divadelní spolek TJ Sokol Dalešice? (ciferuj)
    C - poslední číslice roku uvedení hry „České nebe“
    D - poslední číslice roku rozdělení divadelního souboru na dvě skupiny

  2. úkol (procvičení těla)
    Dozvíte se po otevření skrýše. Ale je nutné vzít si s sebou 2x AA tužkové 1,5V baterie NEBO powerbanku s 5V USB výstupem
Prosím nezaměňujte zámky!!! Ten druhý je oranžový a jsou uvnitř i návodné cedulky.
Dalekozrací (co prd vidí na písmenka) nechť si prosím vezmou optiku, může se hodit :)

V kešce naleznete razítko a samolepky. Ty jsou potřebné pro hru, kterou Sokol v rámci projektu připravil. Zájemci si mohou vzít samolepku (1 kus na hráče) nebo si otisknou razítko do hrací karty. Jako ve všech keškách sokolské série, jsou i zde větší dřevěné placky, které si můžete brát bez výměny. Pro každého pochopitelně zase jenom jeden kus. Razítko prosím neberte, je součástí kešky.
Dále jsou zde tematická CWG ke keši a k sokolskému projektu. Ta jsou určena k výměně kus za kus.

Pro “bednaře” je navíc připravena drobná odměna.


Tato keš je součástí série *100 sokolských keší republice*,
kterou zakládá Česká obec sokolská prostřednictvím svých žup a jednot. Série vzniká ke stému výročí založení republiky v roce 2018.



Veliké díky patří RSTRST za celou myšlenku, osvětu, profesionální přístup a provedení většiny sokolských keší.
Bez jeho přispění, pomoci a nápadu by tato keš nikdy nevznikla

Additional Hints (Decrypt)

uarqn orqan, cbhmvw xbq 1 mnqrw xbq, mnzxrz znyvaxb phxav qbiavge n ira

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)