Skip to content

PM #18 Plzeňské mosty Mystery Cache

Hidden : 2/12/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítáme vás na sérii Pilsen_Matrix. Nápad na její vznik se zrodil v hlavě kačera zdehaje, který svou vytrvalostí a důsledností donutil nás ostatní, abychom mu ji založili. 😊 Ale teď vážně. Série začala vznikat od počátku roku 2017. Proběhlo několik pořadatelských eventů a vznikla závazná pravidla pro jednotlivé keše. Během následujících týdnů byly rozděleny jednotlivé D/T kombinace a mohlo se začít zakládat. Každý z ownerů dostal na starost tři keše, které luštěním odpovídají matrixovému D/T a zároveň mají svá vlastní témata. Přece jen se mezi námi ještě najdou tací, kteří si rádi přečtou pár řádek o místě, které navštívili. Takže se máte jistě na co těšit...

Všechny kešky v sérii mají některé společné vlastnosti. Jedná se o keše typu mystery a každá z nich má v listingu možnost ověření výsledku luštění. Výchozí souřadnice hledejte na řekách Mže, Radbuza, Úhlava, Úslava a Berounka. Nebo si můžete stáhnout tento bookmark. Keše nejsou nahuštěny na jednom místě, ale jsou rozmístěny v širším okolí Plzně. Proto bude lepší si na odlov celé série vyhradit více dní. Podrobnější informace k odlovu jednotlivých keší najdete vždy na konci konkrétního listingu. A pokud si nebudete vědět rady s luštěním, nebojte se kontaktovat ownera.

Spoluautoři série:
2vkjmch, bobrlinek, Bobryne, cichalm, Dennyšák_a_Baty, DULÍK & VOJTÍK, Fille.n15, Honomichlojc, foxcpg, Hrádci11, Jan Rais, JPAgeo, Kaštani Plzeň, Kometa, leguan82, lukyhonzik, M13JP, Mi-Lu-Ji, Mira83, Parisee, Petr%S, redymount & Kožich, RicTEP, Ritchier, Subajan & Ateliv, Tholy & Eve, Tomasook, TSEARTH, V_clav11 CZ, vytrvalec, zdehaj

Přejeme příjemný lov a mnoho zážitků při návštěvě série Pilsen_Matrix.





Úvodní slovo


Plzeň, významná metropole západních Čech (založena 1295), se rozkládá na soutoku čtyř řek - Mže, Radbuzy, Úhlavy a Úslavy. Už to předurčuje, že zde nalezneme celou řadu mostních objektů. O některých se jen letmo zmíníme, dalším jsou věnovány samostatné kapitoly. Nejstarší doložený klenutý kamenný most stával před Pražskou branou v Pražské ulici u Křižíkových sadů a byl postaven roku 1520. Pravděpodobně se jednalo o druhý Pražský most (přes Radbuzu). První Pražský most (přes mlýnskou strouhu) byl podle Willenbergovy veduty z roku 1602 krytý a pravděpodobně dřevěný. Poté byl někdy mezi polovinou 17. století a rokem 1750 postaven jako klenutý z pískovce. Dnes je tento první Pražský most, který po zasypání příkopu ztratil svou funkci, nejstarším dochovaným mostem v Plzni, když barokní plastiku Piety od Antonína Hericha z poloviny 18. století nahradila její kopie. K pozoruhodným mostům rozhodně patří tříobloukový Saský most se sochařskou výzdobou. Po osvobození Plzně americkou armádou v roce 1945 získal název Rooseveltův most. K vynikajícím technických památkám patří i Tyršův most z roku 1934 v Plzni-Doudlevcích postavený podle projektu profesora Faltuse, jeden z prvních ocelových, celosvařovaných mostů. 


Ve Škodových závodech v Plzni jsou dva mosty nazvané shodně Most Sever-Jih a rozlišené římskou číslovkou. Nás zajímá především most Most Sever-Jih II., který spojuje jižní a severní část hlavního závodu Škoda Plzeň a. s., rozdělené koridorem železniční trati (jeho jmenovec s číslem I se nachází o několik set metrů východněji, blíže k městu). Most Sever-Jih II. - jeho délka činí 49 metrů, volná šířka mezi zábradlím pak 9 metrů - byl svého času i největším svařovaným mostem na světě, jedním z prvních svařovaných mostů u nás a patřil mezi pět svařovaných silničních mostů, které představovaly nejodvážnější konstrukce na celém světě (mezi dalšími byl už zmíněný Tyršův most). Most v Plzni přes řeku Mži o délce 203 metrů je zase - s šířkou 31 metrů - naším nejširším železničním mostem. Původně nesl název most Antonína Zápotockého a byl otevřen v roce 1972, od roku 1990 nese název Most generála Pattona. Mezi nejpůvabnější mostní stavby patří Wilsonův most, který má i zajímavou historii stejně jako Masarykův most či tzv. Kalikovský most (most u Kalikovského mlýna).

 

Rooseveltův most


Kamenný tříobloukový silniční most s plastickou výzdobou původně nesl označení Saský most. Jeho výzdoba pochází jednak z dílny K. a L. Widmanů ze 30. let 18. století, přičemž autorství Lazara Widmana je spolehlivě doloženo jen u sochy sv. Judy Tadeáše, u ostatních soch se uvádí, že pochází z Widmanovské dílny a u sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Františka Serafínského je autor (autoři) neznámý. Sousoší u Kalvárie ze druhé třetiny 18. století je dílem především A. Hericha, který je autorem jak nalevo umístěné P. Marie, tak vpravo umístěné sochy sv. Jana, uprostřed se pak nachází litinový, pozlacený krucifix, který byl ulit roku 1852 v plaské huti. Ve druhé polovině 80. let byl most zcela přestavěn. Přes určitou snahu po evokaci původního vzhledu znovuosazením soch světců, kamenným obkladem, atypickým zábradlím apod. je výsledek rekonstrukce po estetické stránce značně problematický.



Tyršův most


Silniční obloukový most, který byl prvním úplně svařovaným obloukovým mostem na světě. Jeho ocelová konstrukce byla vyrobena a smontována mostárnou Akciové společnosti, dříve Škodovy závody v Plzni. Autorem smělé konstrukce byl prof. F. Faltus, který byl v té době zaměstnán jako konstruktér ve Škodovce. Rozpětí jeho oblouku činí 50,6 metru a most patřil i mezi pět nejodvážnějších konstrukcí světa své doby.



Wilsonův most


Osvobození Plzně americkou armádou v roce 1945 se odrazilo i na pojmenování zdejších mostů. Po prezidentovi Rooseveltovi a generálu Pattonovi spjatých se 2. světovou válkou je jiný most pojmenován po dalším prezidentovi, jehož jméno je zase spjato se vznikem samostatného Československa. Původně tento most z roku 1913, který vystavěla firma Müller a Kapsa podle projektu ing. V. Mencla, nesla název Most císaře Františka Josefa I. Za první republiky byl přejmenován na Wilsonův most, po roce 1948 nesl nějakou dobu název Stalinův most. Kamenný most se dvěma segmentovanými klenbami a nárožními pavilónky s vyhlídkami nad středním pilířem. Jeho stavba je datována do roku 1913 a most překonává Řeku Radbuzu. Jedná se zároveň o unikátní příklad skloubení vynikající architektonické i umělecko-řemeslné kamenické práce.



Masarykův most


Rozhodnutí o vybudování moderního mostu pro bouřlivě se rozvíjející průmyslovou Plzeň padlo v roce 1915. Most, jehož konstrukci tvoří vetknuté dva oblouky ze železobetonu s vypjatou mostovkou, má 2 stejné otvory o světlosti 56,8 metru a je 6,4 metru široký. Zábradlí před oběma konci mostu a nad středním pilířem zdobí dvojice vysokých, štíhlých pylonů, které slouží zároveň jako kandelábry. Překonává řeku v severovýchodní části města, z Jateční ulice v blízkosti železničního mostu někdejší Plzeňsko-březenské dráhy (dnes trať Plzeň-Žatec). Již při stavbě bylo pamatováno na jeho možné rozšíření, a to na povodní straně. Stavba sice začala už v roce 1915, ale především z důvodu války se protáhla až do roku 1918 a kolaudován a dán do užívání byl až v roce 1922. Ve své době to byl údajně největší betonový most u nás, a také proto byl pojmenován po prezidentu Masarykovi.



Most u Kalikovského mlýna


Silniční železobetonový most trámového typu s balustrádou zdobenou dekorativními prvky. Most pochází z počátku 20. století - z roku 1905 - a překonává řeku Mži na severozápadním okraji města, mezi Radčickou ulicí a silnicí do Radčic. Ve své době se jednalo o největší železobetonový trámový most na území celého Rakouska-Uherska.




Ke keši


Jak se dalo již dopředu očekávat, tato krabička se nachází pod jedním z mnoha plzeňských mostů. Ale je to jeden z těch jmenovaných, nebo ještě nějaký jiný? To se jistě brzy dozvíte. Finální souřadnice hledejte na pilířích výše zmiňovaných mostů. Schránka není umístěna nikterak vysoko v porovnání s běžnými T5, k odlovu postačí klasický teleskopický žebřík nebo zdatný kolega na ramenou. Užijte si luštění i odlov!

Additional Hints (Decrypt)

L, ir 3 - 4 zrgerpu. Mroevprx arob xnznenqn f frobh .

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)