Skip to content

Rudolfinum Multi-cache

Hidden : 2/7/2018
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



Ahoj kačeři! Vítám vás na mé další keši. Tentokrát v centru Prahy u Rudolfina.

Hello geocachers! Welcome on cache about Rudolfinum!




Co Rudolfinum vlastně je?


Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb České republiky. Svým pojetím víceúčelového domu pro umění byla v době svého vzniku, před 120 lety, unikátem evropského významu. O nadčasovosti budovy a jejího dispozičního řešení svědčí, že je i dnes nejvýznamnějším centrem kulturního dění v Praze. Prostory Rudolfina jsou využívány pro koncerty orchestrální i komorní vážné hudby, je zde domácí scéna České filharmonie, své koncerty zde pořádá celá řada předních domácích i světových souborů a sólistů. Sály jsou využívány pro recepce, výstavy, konference, inaugurace a jiné slavnostní příležitosti.

Jak to všechno začalo...


Za svůj vznik vděčí finančnímu domu České spořitelny, která se v 19. století nazývala Böhmische Sparkasse. Tento nejstarší peněžní ústav v Praze tak chtěl oslavit 50. výročí svého založení. Nákladem 2 milionů zlatých byla postavena velkolepá budova hodná české kulturní tradice, která v sobě spojila provoz koncertních produkcí konzervatoře, galerie a muzea.
Je společným dílem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze, jejichž návrh zvítězil v soutěži, kterou roku 1874 vypsala Česká spořitelna. Pro oba architekty byla nejlepším doporučením jejich dosavadní práce. Josef Zítek stavěl Národní divadlo, Josef Schultz Národní muzeum. Stavbu provádělo pět pražských význačných stavitelů. Slavnostnímu otevření dne 7. února 1885 byl přítomen i rakouský korunní princ Rudolf, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinem. Po vzniku samostatného Československa a zejména po druhé světové válce byl uveden do života na tehdejší dobu přijatelnější název Dům umělců. V dnešní době se opět vžil krátký starý název Rudolfinum, který je uveden i na pamětních deskách budovy.
Bezprostředně po otevření začala budova sloužit svému účelu a stala se centrem české kultury. V galerii měla své stálé místo Obrazárna společnosti vlasteneckých přátel umění, jejíž kolekce se později stala jedním ze základů sbírek budoucí Národní galerie. Současně s Obrazárnou zde působila i Krasoumná jednota. Česká filharmonie datuje počátek svého zdejšího působení rokem 1896. Na svém prvním koncertě pod taktovkou Antonína Dvořáka hrála III. slovanskou rapsodii a symfonii Z nového světa. Na počest této události byla pak koncertní síň pojmenována Dvořákovou síní. Byly tu pořádány další koncerty, výstavy a prostory Rudolfina využívala pro své účely také Jednota pro zvelebení hudby v Čechách, Vlastenecká jednota přátel umění a Umělecko-průmyslovému muzeum.

A za Československa to bylo jak?


Od svého založení fungovala budova Rudolfina pro své původní účely 33 roků. Po vzniku Československa se hledala budova pro umístění Poslanecké sněmovny a volba padla právě na Rudolfinum. V letech 1919 - 39 tak v budově sídlila Poslanecká sněmovna Národního shromáždění ČSR, pro jejíž potřeby byly provedeny stavební úpravy, které znamenaly značný zásah do podstaty stavby. Zásadních změn doznala zejména galerijní část, uchráněn nebyl ani koncertní sál z něhož byly odstraněny varhany a nahrazeny parlamentní tribunou. Rovněž byly upraveny foyer a vestibul.
V severní budově bylo nutno vytvořit kanceláře, jídelny a poslanecké kluby. Za druhé světové války proběhla první rekonstrukce Rudolfina a jeho prostory začaly opět sloužit svým účelům, i když asi jinak než si jeho tvůrci přestavovali. Za okupace zde totiž působila Německá filharmonie. Po osvobození opět začalo Rudolfinum sloužit jako koncertní prostory se zázemím České filharmonie a jako výukové prostory Akademie múzických umění a konzervatoře. V r. 1946 se zde konal první ročník festivalu Pražského jara. Centrem prestižního mezinárodního festivalu Pražské jaro je Rudolfinum dodnes.
Za komunismu bylo Rudolfinum sídlem tří institucí – České filharmonie, Akademie múzických umění a Konzervatoře. V letech 1990-1992 byla budova od základu rekonstruována a modernizována. Podle návrhu Karla Pragera bylo vše obnoveno do původního dispozičního stavu a vzhledu. Všechny detaily, architektonické prvky, umělecká výzdoba dnes mají původní vzhled. Ale zejména a především se Rudolfinum vedle svého názvu vrátilo i k původnímu společnému využití pro koncertní a galerijní účely.

Jak je to s výzdobou?


Na atice a kolem budovy jsou opět restaurované sochy slavných hudebníků jako je např. Georg Friedrich Händel, Ludwig van Beethoven, Wolfgang Amadeus Mozart nebo Johann Sebastian Bach. Jsou zde hudební múzy, dvojice lvů a sfing na jejichž hrudi je včelka jako symbol spořivosti České spořitelny, mecenáše stavby. Interiéry budovy jsou značně rozsáhlé, v Rudolfinu je na 80 místností, které zabírají osm tisíc čtverečních metrů plochy. Objekt má obdélníkový půdorys, který je výrazně rozdělen do dvou částí, jižního křídla a severní části s několika sály.
Dominantou jižní části Rudolfina je Dvořákova síň se skvělou akustikou, ve které se skoro každodenně konají koncerty. je v ní 1023 míst k sezení z toho je 417 křesel na balkóně, 81 sedadel v prostoru u varhan a 606 křesel v hledišti v přízemí. Vedle Dvořákovy síně je bývalý Malý sál, dnes Sukova síň s 211 místy, která slouží přes sto let komorní hudbě. Celá severní část Rudolfina je učena k výstavním účelům. Ústředním prostorem této části budovy je velká dvorana se slavnostním schodištěm. Budova, která je národní kulturní památkou,je v dnešní době sídlem České filharmonie a také galerie Rudolfinum.




What is it?


The Rudolfinum is a building in Prague, Czech Republic. It is designed in the neo-renaissance style and is situated on Jan Palach Square on the bank of the river Vltava. Since its opening in 1885 it is associated with music and art. Currently Czech Philharmonic Orchestra and Galerie Rudolfinum are based in the building. Its largest music auditorium, Dvořák Hall, is one of the main venues of the Prague Spring International Music Festival and is noted for its excellent acoustics.

Overview


The Rudolfinum has been the home of the Czech Philharmonic Orchestra since 1946 and is one of the main venues of the Prague Spring International Music Festival held each year in May and June. The building was designed by architect Josef Zítek and his student Josef Schulz, and was opened 8 February 1885. It is named in honour of Rudolf, Crown Prince of Austria, who presided over the opening. Between 1919 and 1939 the building was used as seat of Czechoslovak parliament.
The Rudolfinum's Dvořák Hall is one of the oldest concert halls in Europe and is noted for its excellent acoustics. On 4 January 1896 Antonín Dvořák himself conducted the Czech Philharmonic in the hall in its first ever concert.




Keš


Na úvodních souřadnicích stojíte u sochy Jana Palacha (A=3), Josefa Suka (A=6) nebo Antonína Dvořáka (A=9)?
Nyní se otočte k čelní straně Rudolfina a spočítejte na ní B lamp a C vlajkových stožárů nahoře na zábradlí.
Finálku najdete na N 50°05.(B)(C-B+1)(C-B-1) E 14°24.(A)(A/3)(C-B-1).

Česká část listingu byla převzata z http://www.atlasceska.cz/praha/rudolfinum-dum-umelcu/.


Cache


At starting coordinates you will find statue of Jan Palach (A=3), Josef Suk (A=6) or Antonín Dvořák (A=9)?
Now turn to the front of the Rudolfinum and count on it the B lamp and the C flags above the railing.
Final cache is placed at coordinates N 50°05.(B)(C-B+1)(C-B-1) E 14°24.(A)(A/3)(C-B-1).

English part of the listing was taken over https://en.wikipedia.org/wiki/Rudolfinum.
Mapa série PraGeo / Map of PraGeo series.

Additional Hints (Decrypt)

[CZ]: arav gb arfzlfy? [EN]: vf abg gung abafrafr?

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)