Skip to content

PM #11 Stenovicky pivovar Mystery Cache

Hidden : 4/24/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítáme vás na sérii Pilsen_Matrix. Nápad na její vznik se zrodil v hlavě kačera zdehaje, který svou vytrvalostí a důsledností donutil nás ostatní, abychom mu ji založili. 😊 Ale teď vážně. Série začala vznikat od počátku roku 2017. Proběhlo několik pořadatelských eventů a vznikla závazná pravidla pro jednotlivé keše. Během následujících týdnů byly rozděleny jednotlivé D/T kombinace a mohlo se začít zakládat. Každý z ownerů dostal na starost tři keše, které luštěním odpovídají matrixovému D/T a zároveň mají svá vlastní témata. Přece jen se mezi námi ještě najdou tací, kteří si rádi přečtou pár řádek o místě, které navštívili. Takže se máte jistě na co těšit...

Všechny kešky v sérii mají některé společné vlastnosti. Jedná se o keše typu mystery a každá z nich má v listingu možnost ověření výsledku luštění. Výchozí souřadnice hledejte na řekách Mže, Radbuza, Úhlava, Úslava a Berounka. Nebo si můžete stáhnout tento bookmark. Keše nejsou nahuštěny na jednom místě, ale jsou rozmístěny v širším okolí Plzně. Proto bude lepší si na odlov celé série vyhradit více dní. Podrobnější informace k odlovu jednotlivých keší najdete vždy na konci konkrétního listingu. A pokud si nebudete vědět rady s luštěním, nebojte se kontaktovat ownera.

Spoluautoři série:
2vkjmch, bobrlinek, cichalm, Dennyšák_a_Baty, DULÍK & VOJTÍK, Fille.n15, foxcpg, Honomichlojc, Hrádci11, Jan Rais, JPAgeo, Kaštani Plzeň, Kometa, leguan82, lukyhonzik, M13JP, Mi-Lu-Ji, Mira83, Parisee, Petr%S, RicTEP, Ritchier, Subajan & Ateliv, Tholy & Eve, Tomasook, TSEARTH, V_clav11 CZ, vytrvalec, zdehaj

Přejeme příjemný lov a mnoho zážitků při návštěvě série Pilsen_Matrix.


Štěnovický pivovar

Vaření piva ve Štěnovicích má překvapivě dlouhou historii. Ne sice tak dlouhou a bohatou jako blízká Plzeň, ale rozhodně slavnou a zajímavou. V Plzni původně náleželo právo vařit pivo všem obyvatelům, později se omezilo na zámožnější měšťany, ale do Štěnovic se pivo zcela jistě z Plzně prodávalo. A je také pravděpodobné, že se o vaření piva pokoušeli i místní.

Písemné doklady však máme teprve z roku 1651, konkrétně ze "Soupisu poddaných". V tomto díle jsou totiž uvedena i řemesla zapsaných poddaných. Ke štěnovickému panství je zapsán Jan Nedbalý - sládek a jeho žena Kateřina, oba jako poddaní probošta chotěšovského kláštera. Byl-li tu sládek (navíc zapsaný k panské čeládce) jistě se tu na panském dvoře vařilo pivo.

V historických dokumentech je zaznamenáno, že za panství Schirndingů na přelomu 17. a 18. století zde existolval "malý statkový pivovar", který vařil něco málo přes 100 hektolitrů za rok. A zjevně prosperoval. V roce 1765 byl položen základní kámen k novému areálu pivovaru na levém břehu Úhlavy, tedy v místech, kde lze budovy bývalého pivovaru nalézt dodnes. Postupně se na štěnovickém panství střídali majitelé (Michnové z Vacíkova, Matyáš Leština a jeho syn Karel Leština, Mladota ze Solopisk) ale skutečného vzestupu se pivovar dočkal pod vlastnictvím rodiny Fritschovy. Tehdy např. v roce 1873 uvařil pivovar téměř 7000 hektolitrů. Když panství v roce 1883 převzal JUDr. Ludvík Fritsch pustil se ihned do řady investic v pivovaru. Velkolepá rekonstrukce trvala téměř 10 let a mluvilo se o ní široko daleko. Vznikla nová varna, spilka, moderní chladírna. Modernizace pozvedla pivovar na výsluní, chválu sklízel i v odborném tisku, pivovar se stal cílem řady významných návštěv. Byl zde např. baron Škoda, profesor na sladovnické škole Karel Tiller, ale i řada delegací z Anglie, Ruska či Vídně. Razantně se zvýšila i výroba (v roce 1894 se vyrobilo už 32 000 hektolitrů piva. Jenže dr. Fritsch začal pomalu uvažovat o prodeji panství včetně pivovaru. Hledal kupce který bude mít k pivovaru vztah a skutečně jej i našel.

Novým majitelem se stal v roce 1899 Šebestián Klička, který přišel i s rodinou z Příbrami. Klička už od roku 1902 pokračoval v modernizacích, nechal postavit i pivovarskou restauraci. Když Šebestián Klička v roce 1910 zemřel, činil výstav již 54000 hl piva ročně. Rodina ale nenašla pokračovatele ani kupce na velkostatek a pivovar současně. Pivovar tak koupili kupci dva, totiž Agrární a Plzeňská banka, a to za 2 200 000 korun. Obě banky pak vytvořily akciovou společnost, která převzala vedení pivovaru. Během několika let se ale dravější Plzeňská banka stala hlavním akcionářem, došlo k přesunu síla do Plzně. Vznikl tak "Štěnovický akciový pivovar v Plzni". Sotva noví majitelé převzali pivovar už řešili závažný problém - spor o značku piva Převor. Zvolili nakonec postup, že moudřejší ustoupí. Zákazníci si štěnovické pivo našli i tak, důležitá pro ně byla kvalita a ne pojmenování piva. Těsně před první světovou válkou byl výstav už 68 000 hl piva.

Jenže válečný konflik byl doslova pohromou, pivovar přišel o část zaměstnanců, kteří byli povoláni na frontu, byl citelný nedostatek surovin i všeobecná chudoba. V roce 1917 se uvařilo jen 4230 hl. Hned v prvních letech po válce ale Štěnovický akciový pivovar prokázal že je firmou se stabilním kapitálem i dobrým podnikatelským potenciálem. V roce 1925 převzal pod svou správu měšťanský pivovar v Rokycanech. V roce 1928 pak podobně měla proběhnout fúze hned tří firem: Štěnovického akciového, Staroplzeneckého akciového a Prvního plzeňského akciového pivovaru. Od roku 1929 se tak Štěnovický pivovar stal součástí svazku Prvního plzeňského akciového pivovaru, známého též jako Gambrinus. Tehdy byl štěnovický pivovar na 45. místě z 327 pivovarů v Čechách s ročním výstavem 42000 hl piva. V třicátých letech pokračovala "pravidelná" modernizace, produkce byla stabilní.

Druhá světová válka zpočátku produkci neovlivnila, ale nakonec došlo opět k úpadku. V letech 1943 až 1945 byl dokonce pivovar uzavřen. Ihned po válce se výroba rozběhla. Štěnovický pivovar převzal výrobu piva Gambrinus, protože provozy pivovaru Gambrinus byly po náletech v závěru války značně poškozeny. Jenže provoz ve Štěnovicích utichl už v roce 1946, konkrétně 18. března. Výroba Gambrinusu se vrátila do opraveného závodu do Plzně a ve Štěnovicích na rok vznikl sklad piva.

No a pak už jen chátral jako vojenský objekt (od roku 1950), částečně jako sklad nábytku (od roku 1957), v roce 1966 byly odstřeleny dva komíny, v roce 1969 následovala demolice varny... V roce 1971 začaly sklepy užívat Vinařské závody jako sklad. V roce 1996 se zchátralý areál stal majetkem obce Štěnovice. Pivovar už zde ale nejspíš obnoven nebude.

Jak na kešku?

Protože tato mysterka je svou obtížností z těch nejlehčích, tak pro vyluštění stačí pozorně číst listing. Zjisti, z kterého roku je první písemný doklad o vaření piva ve Štěnovicích. V letopočtu jsou 3 různé číslice, ty seřaď od největší po nejmenší a máš hodnotu XYZ. Kód XYZ budeš potřebovat k otevření kódového zámku na keši. No a souřadnice místa, kde je keš umístěna, snadno dopočteš dosazením do vzorce: N49°40.[Z×2][X][Y+1] E 013°23.[Y][Z-1][X+2]


Additional Hints (Decrypt)

qboer cvib uyrqrw ir fxyrcr mn fzepxrz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)