Skip to content

PM #49 Malá vodní elektrárna Mystery Cache

Hidden : 4/22/2018
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítáme vás na sérii Pilsen_Matrix. Nápad na její vznik se zrodil v hlavě kačera zdehaje, který svou vytrvalostí a důsledností donutil nás ostatní, abychom mu ji založili. 😊 Ale teď vážně. Série začala vznikat od počátku roku 2017. Proběhlo několik pořadatelských eventů a vznikla závazná pravidla pro jednotlivé keše. Během následujících týdnů byly rozděleny jednotlivé D/T kombinace a mohlo se začít zakládat. Každý z ownerů dostal na starost tři keše, které luštěním odpovídají matrixovému D/T a zároveň mají svá vlastní témata. Přece jen se mezi námi ještě najdou tací, kteří si rádi přečtou pár řádek o místě, které navštívili. Takže se máte jistě na co těšit...

Všechny kešky v sérii mají některé společné vlastnosti. Jedná se o keše typu mystery a každá z nich má v listingu možnost ověření výsledku luštění. Výchozí souřadnice hledejte na řekách Mže, Radbuza, Úhlava, Úslava a Berounka. Nebo si můžete stáhnout tento bookmark. Keše nejsou nahuštěny na jednom místě, ale jsou rozmístěny v širším okolí Plzně. Proto bude lepší si na odlov celé série vyhradit více dní. Podrobnější informace k odlovu jednotlivých keší najdete vždy na konci konkrétního listingu. A pokud si nebudete vědět rady s luštěním, nebojte se kontaktovat ownera.

Spoluautoři série:
2vkjmch, bobrlinek, cichalm, Dennyšák_a_Baty, DULÍK & VOJTÍK, Fille.n15, foxcpg, Honomichlojc, Hrádci11, Jan Rais, JPAgeo, Kaštani Plzeň, Kometa, leguan82, lukyhonzik, M13JP, Mi-Lu-Ji, Mira83, Parisee, Petr%S, RicTEP, Ritchier, Subajan & Ateliv, Tholy & Eve, Tomasook, TSEARTH, V_clav11 CZ, vytrvalec, zdehaj

Přejeme příjemný lov a mnoho zážitků při návštěvě série Pilsen_Matrix.

Obnovitelné zdroje energie jsou přírodní energetické zdroje, které mají schopnost částečné nebo úplné obnovy. Patří mezi ně především sluneční, větrná a vodní energie a biomasa. V některých částech světa lze využít také energii mořského přílivu nebo geotermální energii. V České republice má největší potenciál biomasa a vodní elektrárny. Pro využití sluneční a větrné energie ve větším měřítku zde nejsou vhodné podmínky.

Vodní energie vzniká při koloběhu vody na Zemi působením sluneční energie a gravitační síly Země. Při výrobě elektřiny se využívá kinetická energie vznikající prouděním vody a potenciální energie daná výškovým rozdílem hladin, případně jejich kombinace. Podle výkonu se rozlišují velké a malé vodní elektrárny. V České republice se za malou vodní elektrárnu považuje zdroj s výkonem do 10 MW, v Evropské unii do 5 MW. Potenciál velkých vodních elektráren je v ČR prakticky vyčerpán. Síť malých vodních elektráren je možné dále rozšiřovat, zejména v místě bývalých mlýnů, jezů, pil a podobně.
Orlická přehradaVodní elektrárny jsou v tuzemsku v současnosti dominantním obnovitelným zdrojem elektřiny. Významný podíl na tom mají především velké přehrady na vltavské kaskádě, největšími jsou Orlík, Slapy a Lipno. Vodní elektrárny mají velmi rychlý start a jsou proto využívány k vykrývání špičkových odběrů. Přehradní nádrž také dokáže zabránit menším povodním. Malých vodních elektráren je v současnosti na našem území více než 500 a jejich potenciál není vyčerpán. Výstavba těchto zařízení navíc nevyžaduje masivní zásahy do krajiny, ani enormní investiční náklady.
Tři soutěskyNejvětší vodní elektrárna na světě je součástí vodního díla Tři soutěsky na řece Jang-c'-ťiang v čínské provincii Chu-pej, které bylo dokončeno v roce 2012. Hráz má na délku 1725 m, výšku 185 m a šířku 126 m, a přehradní jezero má rozlohu 1084 km². Maximální výkon elektrárny je 22 500 MW, čímž překonává instalovaný výkon všech elektráren v ČR. Tento ohromující projekt je ovšem také kontroverzní. Stavební práce zasáhly devastujícím způsobem do krajiny i do toku řeky, a  existence přehrady pak naprosto změnila ekosystém v oblasti. Z dotčeného území bylo vystěhováno 1.3 milionu lidí, a pod vodou zmizelo 17 velkých měst a přes 3000 městeček a vesnic.
MVE Čeňkova pilaMalé vodní elektrárny se budují většinou na menších tocích, jejichž průtok se mění v závislosti na ročním období a úhrnu srážek. Na rozdíl od velkých vodních elektráren se přitom musejí obejít bez vysokých hrází zajišťujících potřebný spád a stálou zásobu vody, jejichž výstavba by byla nereálná z ekonomických i ekologických důvodů. Proto musejí být v daleko větší míře přizpůsobeny konkrétním podmínkám dané lokality, v níž se nacházejí. Nicméně, ve vhodné lokalitě a při správném konstrukčním řešení mohou patřit malé  vodní elektrárny mezi nejekologičtější a nejekonomičtější energetické zdroje vůbec.

MVE Starý Plzenec II   Úslava je 96 km dlouhá řeka v oblasti Plzeňského kraje. Po soutoku s Radbuzou v Plzni vytváří Berounku.
  Úslava není přiliš energeticky využívána. Na jejím toku je pouze 9 malých vodních elektráren a ani jedna z nich nepřekonává výkon 60 kW.

  Na výchozích souřadnicích této keše najdete jednu ze dvou MVE, ležících se v katastru obce Starý Plzenec.
  Vaším úkolem je spočítat kolik megawatthodin elektrické energie by vyrobila tato elektrárna při nepřetržitém provozu za přestupný rok :) Tím získáte číslo ABC.DE jehož číslice použijete ve vzorečku pro finální souřadnice.

Základní informace o MVE Starý Plzenec II
 Vodní tok  Úslava
 Říční kilometr  13
 Řešení MVE  jez dlouhý 27 m
 Spád  2,2 m
 Strojní zařízení  Francisova turbína o výkonu 30 kW a hltnosti 3.000 l/s
 Celkový instalovaný výkon  30 kW
 V provozu od roku  původně 1931, nyní 1992
 Provozovatel  Jan Kesl, Herejkova 385, Starý Plzenec
 Možnost návštěvy  ne


Finální souřadnice jsou:  N 49° 4A.(C-E)C(B+C)  E 013° 2(D+E).(A+D)(D+E)E

Zde si můžete ověřit výsledné souřadnice
GeoCheck.org

Additional Hints (Decrypt)

[final] bgriev mcenin, fcbpvgrw frtzragl (gb wfbh gl pnexl), bqrzxav

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)