Skip to content

Virtual X Virtual Cache

Hidden : 8/14/2018
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Virtual X

Něco málo úvodem

Možná Vás napadlo, proč se tato virtuální keš jmenuje zrovna takto, proč je zrovna tady a možná ještě několik dalších proč. Na všechny tyto otázky bych mohl odpovědět stejně a to, proč ne. Prostě to tak je a nic s tím nenaděláte, aneb jak říká klasik: „Můžete o tom diskutovat, můžete s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno co s tím můžete dělat.“
Virtual X

Něco málo o místě

Tato virtuální keš Vás zavede na naprosto nezajímavé místo, které se od mnoha jiných vůbec ničím neliší. Ale upřímně si přiznejme, že všechna ta zajímavá místa keš již mají, tak proč tam přidávat další, mnohdy zbytečné keše. Navíc je trochu nespravedlivé, že tato opomíjená místa, na úkor těch známých, strádají. Takže to berte tak, že jsem se v tomto případě pokusil o morální nápravu.

Virtual X - stage
Ale abych se vrátil k tomuto místu, jak jsem již psal, nezajímavému. Turista sem nezavítá, a když, tak většinou omylem, nebo díky uzavírce na Císařské silnici, protože ho sem dovede objížďka. Cyklista po značené cyklotrase jen prosviští, aniž by se zastavil a hráč geocachingu tady také nesetrvá příliš dlouho, i když to se třeba někdy změní.

Něco málo o X

X je 24. písmeno latinské abecedy. V češtině se používá pro zápis cizích slov, v nichž označuje skupinu hlásek ks (text) nebo gz (exit). Některé další jazyky (např. polština) x nepoužívají a zapisují je jako ks, jistý čas bylo nahrazováno písmeny ks i v češtině (tekst, eksperiment). Stejně zapisovaný znak Х v alfabetě a cyrilici odpovídá písmenu ch v latince.

Asi nejznámější použití písmene X je v matematice. Řekl bych, že je to matematiků nejoblíbenější písmeno.

Virtual X - rovnice
Písmeno X má mnoho využití i v ostatních oborech. Nebudu Vás zatěžovat jejich výčtem, ale ti zvídavější se mohou podívat, co o tom ví tetička Wiki.

Něco málo o keši

Tato keš si neklade za cíl Vám něco ukázat, něco nového naučit, něčím vzdělat, dokonce ani pobavit. Prostě každý si na ní musí najít to své. Někdo opravdu objeví místo, kde nikdy nebyl, někdo se vrátí do známých míst, někoho to pořádně naštve, někomu bude připadat zbytečná, někdo ocení alespoň ten bod.

Něco málo o otázkách

Přišlo mi, že chtít po Vás tradiční: dojeď, vyfoť, odjeď, loguj a to v jakémkoliv pořadí, je málo a tak jsem přihodil něco málo otázek, neboli neznámých X.

První neznámá:
Část první neznámé "X" je možno získat již doma a je to zcela triviální. Ti všímavější zaregistrovali, že v listingu se nachází jednoduchá rovnice. Stačí tedy vypočítat jakou hodnotu má "x". Toliko k domácímu úkolu. Zbytek této první neznáme je možno získat až na místě samém. Stačí tedy dojet na výchozí souřadnice, neboli na waypoint s názvem Mapy. Již podle názvu je zcela jasné, co tam najdete. Ano, správně, mapy a to hned dvě, ale jen ta pravá je ta správná. Na jejím pravém dolním rohu je několik informací, jako třeba měřítko mapy, kdy byla vytištěna, jaké mapy byly použity a mnoho dalšího. Vás však bude zajímat jedno trojčíslí, které obsahuje právě to číslo, které Vám vyšlo z oné rovnice. Až je naleznete, tak vězte, že jste právě získali první neznámou X, kterou si můžeme pojmenovat třeba slovem "kód".

Druhá neznámá:
Když už jsme u těch map, tak by bylo škoda toho nevyužít. Když svůj zrak posunete o něco více doleva, přesněji řečeno do levého dolního rohu, najdete zde něco málo informací z historie obce. No a po přečtení budete zcela jistě znát další neznámou X. Možná namítnete, že jich je tam celkem hodně a vaše námitka je oprávněná a tak to upřesním. Kýženou neznámou naleznete, když si odpovíte na následující otázku, která zní: Od kterého roku se objevuje v pramenech jako majitel obce Mikuláš z Cidliny?

Třetí neznámá:
Když se od map podíváte směrem doprava, uvidíte přístřešek s posezením. Kdo by netrefil, tak mu pomůže waypoint s názvem Pergola. Tady zúročíte svoje matematické schopnosti. Původně jsem si říkal, že byste mohli spočítat počet suků ve všech trámech, ale to jsem zavrhl, protože bych i já musel tuto proceduru podstoupit, abych znal správnou odpověď. Tak jsem otázku pro získání další neznámé trochu zjednodušil a zní asi takto: Kolik stran má podstava zde stojící pergoly?

Čtvrtá neznámá:
Pokud jste si řádně prostudovali mapu, tak pro Vás nebude problém dorazit na další waypoint, tentokrát s názvem Památník. I zde by se dalo najít několik čísel, které by mohly být hledanou neznámou, ale opět jsem si řekl, že to nebudu komplikovat Vám, ale hlavně sobě a tak následuje velmi jednoduchá otázka: Ve kterém roce byl památník věnován padlým?

Pátá neznámá:
Pokud budete stát při hledání čtvrté neznámé čelem k památníku, tak po pravé ruce, případně může být i noze, budete mít zvoničku, která kdysi svolávala lid k robotě. Ta Vás však zajímat nebude, protože hned vedle stojí kříž. Mimochodem i zde může pomoci waypoint s překvapivým názvem Kříž. Na podstavci již zmíněného kříže je cosi napsáno a to je to, co Vás zajímá. Otázka je opět velmi jednoduchá a postačí základní znalosti z matematiky. Ti, co spočítali rovnici z první neznámé, by tady neměli mít sebemenší problém. Ale zpět k otázce, která je následující: Kolik písmen je na posledním řádku na podstavci kříže?

Šestá neznámá:
A jdeme do finiše, tedy obrazně řešeno, protože Vy půjdete na waypoint s názvem Hasičárna. Je to zcela logické, protože waypoint finiš u této virtuální keše není. Zde Vás čeká poslední neznámá. Stojíte tedy před hasičárnou, nebo také před hasičskou zbrojnicí. Ve štítu můžete vidět patrona hasičů. Jestli pak víte od kdy je Sv. Florián tím patronem? Nevíte? No, naštěstí to na hledání poslední neznámé nemá vliv. Vás bude zajímat úplně něco jiného. Postavte se čelem k hasičárně a podívejte se doleva. Tam spatříte sloup elektrického vedení, popojděte tedy k němu a pozorně se dívejte. Najdete na něm malou cedulku se třemi čísly a hledanou neznámou je to spodní, přesněji nejspodnější.

Něco málo o logování

K tomu, aby bylo možné zalogovat tuto keš, je nutné splnit následující dvě podmínky:
  • odeslat všechny zmíněné odpovědi, neboli všechny neznámé X,
  • vyfotit sebe, GPS, mobil, xWG, nohu, ruku, tužku, razítko, případně cokoliv Vašeho na jednom (klidně i na všech) z waypointů, a jak jinak, tyto fotografie přidat k logu
  • dobrovolně pak můžete pořídit jednu, nebo klidně i více, fotografií čehokoliv a kdekoliv v obci, kde se tato virtuální keš nachází, vítány jsou i historické fotografie.
A jak a kam získané neznámé odeslat? Zde je několik možností:
  • nejjednodušší způsob jak zaslat Vaše odpovědi, je přes webové rozhraní této virtuálky, které najdete na adrese xichtovo.cz, tato varianta skýtá několik výhod, jednak hned budete vědět, zda jsou Vaše neznámé správně a taky určí bednaře,
  • druhý způsob je, zaslat odpovědi na mail virtualx[zavináč]xichtovo[tečka]cz,
  • pokud odpovědi pošlete přes mail v profilu, taky to přežiju, ale nedoporučuji,
  • no, a poslední možnost je přes centrum zpráv, sice je nemám rád, ale pravidla hovoří jasně.
Jak většina ownerů píše, tak pokud nebudou splněny všechny podmínky k uznání logu, bude log smazán bez váhání a ani mi to nebude líto.

Když do logu napíšete důvod Vaší návštěvy, a proč jste vyfotili právě to, co jste vyfotili, budu moc rád, berte to jako sociologický výzkum.
Když tuto keš pohaníte, rozhodně mě to nenaštve, spíš to čekám, takže zklamáním bude spíš pochvala. To si pak řeknu, kde jsem udělal chybu.

Logo Xichtovo.cz

Virtuální odměna - 2017/2018

Tato Virtuální keš je součástí limitované série virtuálek vytvořených mezi 24. srpnem 2017 a 24. srpnem 2018. Pouze 4000 vlastníků keší dostalo příležitost vytvořit virtuální keš. Více o této "Virtuální odměně" se dozvíte na Geocaching Blog.

Virtual Reward - 2017/2018

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between August 24, 2017 and August 24, 2018. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards on the Geocaching Blog.


Additional Hints (No hints available.)