Skip to content

Poutni misto Velehrad Virtual Cache

Hidden : 12/24/2017
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Velehrad patří k nejvýznačnějším poutním místům v České republice. Je úzce spojen s tradicí cyrilometodějskou. Kult slovanských apoštolů sv.Cyrila a sv.Metoděje, kteří jsou se sv. Benediktem spolupatrony Evropy, činí z Velehradu místo přesahující významem hranice našeho státu.
Staroslovanský velehradNázev Velehrad vznikl z praslovanského „vejbl gorz“ což znamená veli grad (velký hrad).
Další dochované jmena jsou Welgrad 1209, Welegrad 1220, Willegrad 1232, Welehrad 1247 což jsou již varianty původního názvu až k dnešnímu Velehrad.
Jak dokládají archeologické nálezy, tak oblast, kde stoji dnešní Velehrad byla obydlena již v neolitu a době bronzové.

Cyril a MetodějV 9.století se stal Velehrad politicko-správním centrem Velkomoravské říše a měl zde i sídlo první arcibiskup sv. Metoděj. Ale podle archeologických nálezu byl velkomoravský Veligrad situován v oblasti dnešního Starého města a Uherského Hradiště.
Po zániku říše velkomoravské význam lokality pomalu upadal a znovu nabyl svůj původní význam až v 13. století, kdy moravský markrabě Vladislav Jindřich a jeho bratr Přemysl Otakar I. a olomoucký biskup Robert nechal poblíž původního Veligradu (dnešního Starého Města) zbudovat cisterciánský klášter, který byl mnichy obydlen v roce 1205.
Za husitský válek došlo k prvnímu zničení kláštera. Většina mnichů před husity utekla, ale opat kláštera a další čtyři mniši byly chyceni a upáleni na hranici.
Teprve 150 let po skončení husitských válek došlo k obnově a přestavění kláštera. Ten byl posléze opět téměř zničen, když duševně nemocný mnich založil požár.

Bazilika v 2.polovině 17.stoletiNásledky požáru byly odstraňovány dalších 50 let a při těchto opravách byl klášter přestavěn v barokním slohu.
V době josefínských reforem byl klášter zrušen. Budovy připadly náboženskému fondu, část armádě a část byla pronajata.
Význam Velehradu začal opět stoupat až 19.století, v době národního obrození a hledání národnostních kořenů ve velkomoravské tradici.
Roku 1869 proběhla na Velehradě národní a církevní pouť k 1000. výročí úmrtí sv. Cyrila a vyhlášení moravsko-panonské diecéze. V roce 1883 Velehrad znovu získala církev a roku 1885 se tady uskutečnila mohutná pouť k miléniu sv. Metoděje, které se zúčastnili i věřící z okolních zemí a ze zámoří.
Za účasti velkého množství lidu byl roku 1923 v chrámu pohřben olomoucký arcibiskup Antonín Cyril Stojan.
Papež Pius XI. ocenil cyrilometodějský a unionistický význam Velehradu a r. 1927 udělil zdejšímu chrámu titul a výsady menší baziliky (bazilika minor).
V r. 1950 klášter opět zrušen, po čtyřiceti letech se r. 1990 znovu navrací řád Tovaryšstva Ježíšova (jezuité), aby v tomto významném poutním místě zajišťovali duchovní službu.

Zlatá růžeRoku 1985 v rámci oslav 1100. výročí úmrtí sv. Metoděje se na U příležitosti jubilea 1100. výročí úmrtí sv. Metoděje v r. 1985 věnoval papež Jan Pavel II. bazilice Zlatou růži.
Tuto vysokou poctu obdrželo jen několik křesťanských chrámů na světě. V tomto roce se na Velehradě uskutečnila mohutná pouť, které se zúčastnilo na 300 tisíc věřících. Pouť se tak změnila na mohutnou manifestaci proti vládnoucímu totalitnímu režimu.
Dne 22. dubna 1990 uskutečnila se zde návštěva hlavy římskokatolické církve papeže Jana Pavla II. Návštěva se uskutečnila na výslovné přání papeže.
Památkou na tuto událost je obrovský kříž s jeho znakem stojící na nádvoří před Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje.


Významná data v historii Velehradu:

863 příchod věrozvěstů na Moravu
874 sv. Metoděj křtí českého knížete Bořivoje na Velehradě
885 6. dubna umírá na Velehradě sv.Metoděj
906 Velehrad zničen vpádem Maďarů
1205 moravský markrabě Vladislav Jindřich,Přemysl Otakar I. a biskup Robert zakládají klášter
1421 12.ledna chrám zničen husity z Nedakonic
1587–95 chrám obnoven opatem Ekardem ze Schwabenu
1629 klášterobnoven opatem JanemGreifenfelsem
1681 27. prosince chrám zničen požárem
1685 začátek stavby barokního chrámu opatem Petrem Sylaveckým
1718 16. července chrám opět poškozen požárem
1735 2. října dokončený chrám vysvěcen
1784 velehradský klášter zrušen císařem Josefem II.
1881 Velehradu byly věnovány ostatky sv.Cyrila
1952 klášter přeměněn na charitní ústav Vincentinum
1985 2. června papež Jan Pavel II. vydává encykliku "Slavorum apostoli"
1985 28.června papež Jan Pavel II. věnoval bazilice velehradské Zlatou růži
1990 duchovní správou Velehradu opět pověřen řád Tovaryšstva Ježíšova
22.dubna papež Jan Pavel II. celebruje mši sv. na nádvoří před bazilikou
2004 prostory kláštera přebudovány na Stojanovo gymnázium

Co můžete na Velehradě navštívit:


Bazilika Velehrad

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje

Je to významné duchovní centrum, místo církevních poutí a cyrilometodějských oslav. Místo přesahující duchovní, náboženské a kulturní dědictví. Klenot moravského baroka,trojlodní bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje s bohatě zdobeným interiérem patří k nejvýznamnějším poutním místům u nás. Jako většina cisterciáckých kostelů přijal patrocinium Nanebevzetí Panny Marie. Spolupatronát Cyrila a Metoděje byl připojen až v roce 1932 dekretem papeže Pia XI. Titulem bazilika byl kostel vyznamenán v roce 1928 z rozhodnutí papeže Pia XI. Bazilika je celoročně volně přístupná. Prohlídka není dovolena, probíhá-li bohoslužba.

Podzemí baziliky ve Velehradě

V prostorách pod bazilikou a klášterními objekty se nachází základy původního cisterciáckého kláštera ze 13. století

Poutní cesta růžence

Nedaleko kláštera se nachází Poutní cesta růžence se 20 zastaveními. Poutní cesta růžence spojuje velkomoravský Veligrad (Staré Město u Uherského Hradiště) s Velehradem, který se stal v průběhu dějin nositelem cyrilometodějské tradice.

Velehradský klášter a Stojanovo gymnázium

Bývalý cisterciánský klašter dnes slouží jako katolické gymnázium a sídlí zde i Ústav sociální péče Vincentinum.

Kostelík Zjevení Páně

Malý kostelík postavený ve 13.století. V současné době je kaple po generální rekonstrukci a jsou zde instalovány sezónní výstavy.


Dále zde naleznete množství drobných sakrálních památek. Jejich popis je již nad rámec tohoto listingu. Zájemci si informace jistě najdou sami.

Informace o otevírací době,vstupném atd. naleznete na http://www.velehradinfo.cz


Co bude vaším ůkolem u této keše:

Na prostranství před bazilikou naleznete na zdi konventu kláštera sluneční hodiny.
Jedná o svislé hodiny s šikmým nodem a číselníkem, který má rozsah IV - XI. Číselník nese i latinský text „IN MEDIA EXORTVS SOL VALLE EX AXE PEFVLCET (Slunce vyšlé uprostřed údolí září z nebeské klenby), ve kterém je ukryt i časový údaj 1747,což je pravděppodobně rok vyhotovení.


Vašim úkolem je vyfotografovat s těmito slunečními hodinami Vás, případně vaši GPS. Fotografii vložte do logu.

Logy nesplňující podmínku budou smazány.


Virtual Reward - 2017/2018

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between August 24, 2017 and August 24, 2018. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards on the Geocaching Blog >>

Additional Hints (No hints available.)