Skip to content

TUNEL kontra OBCHVAT Virtual Cache

Hidden : 4/11/2018
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


(ČESKY)
Tato keš vás zavede přímo na severní portál železničního tunelu u Nové Paky s pěknou vyhlídkou na zářez trati ve skále před tunelem. Místo je (zatím) hodně zarostlé, takže odjinud prakticky není tunel a trať vidět.
Pozor! Není zde žádné zábradlí, takže nevstupujte na okraj zdi vjezdu do tunelu. Pokud se chcete podívat přímo po zdi dolů, tak si lehněte na břicho a vystrčte jen hlavu. Jestliže vezmete s sebou děti nebo čtyřnohé domácí mazlíčky, dobře si je po celou dobu hlídejte, ať se jim něco nestane.

Podrobné informace  o trati a tunelu naleznete níž v listingu.

A co má s tímto místem společného silniční obchvat města, na který Nová Paka čeká prakticky od druhé světové války? No, poměrně hodně:
- obchvat je už schválen a původní plán byl v roce 2019 zahájit stavbu, ale jak vidíte na konci listingu v bodech jak příprava skutečně postupuje, tak máme asi "trochu" skluz
- v místě kde je trať před tunelem zaříznuta do skály, bude koleje křížit silniční most
- stavba obchvatu patrně značně změní i okolí tohoto místa (vykácení stromů, terénní úpravy, pohyb stavební techniky)

Zde je výřez mapy již s umístěnou trasou obchvatu a mostem.

Více informací o stavbě obchvatu najdete zde:
Infoleták ŘSD Obchvat Nové Paky
Vizualizace Obchvat Nové Paky

Jak tedy na tuto keš?
Vašim úkolem je dojít na toto místo a pořídit fotku směrem k plánovanému křížení se silničním obchvatem. Focení si dobrovolně můžete vylepšit tím, že vyfotíte i vlak. Fotku (nebo víc fotek) přiložte k vašemu logu jako důkaz, že jste místo navštívili.

Nápověda: Ideálně si zde na nějaký vlak chvíli počkejte podle jízdního řádu. Je to trať č. 40 a její úsek mezi nádražím Nová Paka a zastávkou Horní Nová Ves.
Nechcete-li na skutečný vlak čekat, tak si klidně přineste s sebou (nebo improvizovaně vytvořte na místě) nějaký "vlak" vlastní. Fantazii se meze nekladou. Ale v tomto případě se ochudíte o dojem z průjezdu skutečného vlaku.

Cílem je vytvořit galerii fotek místa v různých ročních obdobích před a po zahájení stavby obchvatu a také to, jak se to tu postupně změní.
Zde je ukázková fotka, jak by záběr mohl třeba asi vypadat.

Takže zbývá popřát dobré světlo při pořizování fotek a pěkný zážitek z neobvyklého místa.

Postup přípravy stavby obchvatu Nové Paky:

  1. Na stavbu je od roku 2011 vypracována projektová dokumentace pro SP. V 09/2017 byla zpracována její aktualizace – změna 3.
  2. V roce 2017 bylo vydáno rozhodnutí, že akce nebude posuzována dle EIA.
  3. V srpnu 2018 bylo požádáno o SP. Dokončen je doplňkový GTP, pyrotechnický průzkum, aktualizace geodetického zaměření.
  4. V roce 2019 bylo zahájeno zpracování projektu PDPS. Koncem 05/2020 byl koncept předán k připomínkám.
  5. Dne 7. 11. 2019 KÚ KHK zrušil stavební povolení na tři SO na katastru Vidochova a věc vrátil stavebnímu odboru MÚ Nová Paka k novému projednání. Informaci o zahájení stavebního řízení (včetně opětovného projednání) zveřejnil SO 7. 1. 2020.
  6. Dne 27. 12. 2019 bylo vydáno SP na 32 stavebních objektů zahrnujících např. přeložky polních cest a silnic nižších tříd, dále stavbu křižovatek, mostů či protihlukových stěn.ne 14. 1. 2020 rozhodl KÚ KHK o přerušení stavebního řízení (kvůli doplnění podkladů) do 30. 4. 2020.
  7. Dne 26. 3. 2020 stavební odbor MÚ Nová Paka rozhodl o dalším přerušení stavebního řízení (do 30. 9. 2020). K přerušení došlo opět kvůli požadovanému doplnění podkladů.
  8. Dne 25. 5. 2020 však vydal KÚ KHK sdělení- -vyrozumění o pokračování stavebního řízení na 34 stavebních objektů (zahrnují např. hlavní trasu, mosty, protihlukové stěny či opěrnou zeď). Také byla oznámena možnost seznámení s podklady před vydáním rozhodnutí.
  9. Dne 26. 6. 2020 vydal KÚ KHK stavební povolení na 34 stavebních objektů zahrnujících např. hlavní trasu, mostní objekty, protihlukové stěny či opěrnou zeď.
  10. V průběhu 08/2020 však bylo proti vydanému SP podáno odvolání, a tak zatím nemohlo nabýt právní moci.
  11. Dne 30. 10. 2020 bylo vypsáno výběrové řízení na zhotovitele geotechnického a hydrogeologického monitoringu před, během a po stavbě.
  12. Dne 26. 2. 2021 MD odvolání zamítlo, a tak vydané SP nabylo právní moci. Proti rozhodnutí se nelze dále odvolat ani podat rozklad.
  13. V 05/2021 byla uzavřena smlouva na zpracování ZAV (záchranný archeologický výzkum).
  14. Dne 21. 5. 2021 bylo vypsáno výběrové řízení na zhotovitele stavby. Jako základní termín pro podání nabídek bylo stanoveno datum 22. 7. 2021. Kvůli opakovaným dotazům uchazečů byl ale termín prodloužen a vypršel 26. 11. 2021. Podáno bylo šest nabídek.
  15. Hodnotící komise vybrala víteznou stavební firmu PORR a.s. Stavební práce by se měly tedy rozběhnout počátkem roku 2022 a dokončení by mělo být v roce 2025.
  16. V 07/2022 byl dokončen archeologický záchranný výzkum a v rámci něho byla provedena skrývka vrstev zeminy a vykácení souvisejících stromů.
  17. V 08/2022 byla podlepsána smlouva se stavební firmou a práce na obchvatu mají naplno začít v 09/2022.
  18. Ke slavnostnímu zahájení stavby došlo 2. 9. 2022.
  19. Předání staveniště a vlastní stavební práce byly zahájeny 20.9.2022.

Něco z historie trati a tunelu:

Celá trať 040 byla vystavena společností Rakouské severozápadní dráhy (ÖNWB = Österreichische Nordwest Bahn) a stavba probíhala ve dvou časových úsecích. 21. prosince 1870 byly zprovozněny dvě části tratě, a to z Chlumce n.C. do Ostroměře a z Trutnova do Kunčic nad Labem. O půl roku později 1. června 1871 byl zprovozněn i stavebně náročnější úsek z Ostroměře přes Starou Paku do Kunčic n.L., který oba úseky propojil do souvislého provozního celku.
Původně trať 040 začínala už ve Velkém Oseku, proto i kilometráž podél trati je tak dodnes značena a v Chlumci nyní začíná 22 kilometrem. Z Chlumce vede trať poměrne rovinatým zemědělským krajem k Novému Bydžovu, Smidarům a do Ostroměře. V Ostroměři se kříží s tratí 041 z Hradce Králové do Jičína a Turnova.
Z Ostroměře vcházi trať do hlubokého údolí říčky Javorky, kde protíná Hořický chlum a pak již míří podkrkonošským krajem k Lázním Bělohrad. Odsud začiná táhle stoupat přes kopce a také jediným tunelem do Nové Paky a dál do Staré Paky, železničního uzlu regionu.
Ze Staré Paky trať pokračuje hornatým krajem do Martinic. Zde se odděluje trať 042 do horskeho městečka Rokytnice nad Jizerou. Trať dále pokračuje do Kunčic, kde odbočuje trať 044 do Vrchlabí. Z Kunčic je to jiz poměrně kousek přes Hostinné do koncové stanice Trutnov.

Novopacký tunel je zajimavý hned několika svými parametry. Severní část je zhotovena jako přímá, ale jižní konec se stáčí do oblouku východně, aby trať plynule navazovala na vhodný sklon terénu. Tím je způsobeno, že tunelem není vidět na druhý konec a i když celková soucasná délka tunelu je "jen" 347,9 metru, zdá se být podstatně delší. Druhá změna, která v tunelu nastává, je sklon trati. Po vjezdu do tunelu koleje klesají o 8‰, ale již asi po 50-ti metrech se sklon zvětší na 14‰. Třetí zajimavostí tunelu je to, že každý jeho konec patří do povodí jiné řeky. Jižní část patří do povodí Cidliny a severní čast do povodí Jizery. Severní vjezd do tunelu je také druhým nejvyšším místem celé trati 040 (výš je jen část úseku u Martinic).

Zde je část popisu o výstavbě tunelu (zdroj: Monografie Novopacko, třetí část, 1929):
Stavbu prováděl němec Jung v letech 1870-71 způsobem tou dobou obvyklým. Když byl vykopán kus asi 5 m dlouhý, obkládaly se stěny pískovcovými kvádry z lomu nad Lány, kde se již dříve trať stavěla, aby se mohlo zdivo dovážeti do tunelu. Z Heřmanických studní ztratila se voda, proto byla poškozeným vyplacena náhrada. Voda z tunelu odváděna je směrem k jihu do potoka Heřmanického, tedy do Javorky a Cidliny. Šířka u základu 4,3 m, pod klenutím 4,54 m, výska 6,64 m. Kolik hmoty bylo odvezeno pri stavbě, vysvitne z těchto čísel: pro vlastní tunel musilo se vylámati 13.398 m3 kamene, v zářezu severním asi 90.000 m3 a v zářezu jižním asi 18.000 m3, tedy více než 110.000 m3, což by činilo 607 vlaků po 20 vagonech, kdyz do vozu vejde se 10 m3.

Musíte uznat, že za dva roky to byl úctyhodný výkon, když na stavbě nebyla použita žádná těžká technika a po odstřelu se vše nakládalo lopatami a odváželo ručně pomocí koleček na přistavené povozy. Odtěžený materiál posloužil na stavbu náspů v okolí tunelu, ale hlavně materiál ze severního zářezu tvoří plošinu pro novopacké nádraží, kde bývala původně hluboká rokle.
Tunel sloužil v původní podobě 78 let a poté prošel rozsáhlou opravou v roce 1949, kdy byl prodloužen na obou stranách o cca 2x10m, zlepšilo se odvádení průsakové vody a byly vystaveny nové vjezdové portály se zachytnými stupni proti padání kamenů. Tato přestavba je nejvíc patrná zevnitř tunelu, kde jsou jednotlivé části původní vyzdívky členěny do 43 číslovaných úseků cca po osmi metrech. Nové úseky přistaveneho tubusu mají označení mimo tuto řadu a to P1 a P2. Současně s rekonstrukcí vlastního tunelu byla i razantně odebrána zvětralá skála v severním zářezu, která hrozila sesunutim. Problémy se zvětráváním skal v těchto místech si vyžadují čas od času drobnější zásah. Tunel ale slouží od této opravy bez problémů a zdá se být, i přes svůj věk, ve vynikající kondici.
Pěkné video s průjezdy vlaku tunelem si můžete prohlédnout zde: Video z okoli Novopackeho tunelu.

Ze stavby tunelu se mi podařilo najít jen jednu fotografii, která zabírá staveniště jižního zářezu, nad kterým je vidět pár domů v Heřmanicích. Vyhloubený zářez je dnes porostlý vzrostlými stromy a křovinami. Povšiměte si zcela jiného tvaru průřezu tunelového portálu, ktereý byl při rekonstrukci po druhé světové válce změněn.

Druhá archivní fotografile je pořízena ve výjezdu ze severního  zářezu směrem k nádraží v Nové Pace zhruba v místě kde dnes stojí vjezdové návěstidlo (vedle rybníka Zaďák). Opět je zářez ještě málo zrostlý pouze mladými břízami a tak je trať dole dobře vidět.

------------------------------------------------------
(ENGLISH)
This cache takes you directly on northern portal of railway tunnel near to Nová Paka. From this point you can enjoy nice view on the rails cutting the rocky surroundings. The place is overgrown with bush so the tunnel and rails are practically invisible from another spot.
Beware! There’s no railing so do not step to the very edge of the portal. Pay attention to the kids and pets.

Detailed information about the tunnel you can find in description of another cache:
Novopacky tunel - The Tunnel of Nova Paka (GC21M71)- you can look for this cache as well.

Nová Paka municipality is planning to build a traffic bypass around the town since the WW2. How is it connected to this place? Well, quite considerably:
- construction of the bypass should start in 2019
- there will be traffic bridge in the place where the rails are cutting the rock
- construciton will have quite huge impact on this area

You can have a look on map where the bypass is shown.

More information about bypass:
Infoleták ŘSD Obchvat Nové Paky
Vizualizace Obchvat Nové Paky

How to find this cache?
Your task is to visit the place, take a photo (or more photos) of train on rails in front of the tunnel a attach the photo to your log.
Hint: It’s good to organize yourself according to the train schedule. It’s the rail n. 40 between the stations Nová Paka and Horní Nová Ves.
If you don’t want do wait, you can bring your own “train”. There are no limits for your fantasy. It’s necessary to capture the surroundings of the rails.

The aim is to capture this place in different seasons, before and after the construction beggins.

I wish you good light during the photo session and hope you’ll enjoy this unusual place!

--------------------------------------

Virtuální bonus - 2017/2018

Tato Virtuální keš je součástí limitované série virtuálek vytvořených v období 24.8.2017-24.8.2018. Pouze 4000 vlastníků keší dostalo příležitost vytvořit virtuální keš. Více se můžete dozvědet na blogu Geocachingu Geocaching Blog.

Virtual Reward - 2017/2018

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between August 24, 2017 and August 24, 2018. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)