Skip to content

Cesky krater EarthCache

Hidden : 12/12/2017
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


CESKY KRATER


  V Zelezne Rude na Sumave vzniklo v roce 2016 v budove byvale zakladni skoly nove Enviromentalni centrum se stalou
expozici Cesky krater.



Cesky krater

Prstencovitá jizva v zemské kůře střední Evropy o průměru až 600 km je pozůstatkem po dopadu velkého tělesa v době před dvěma miliardami let. Z vnitřního kráteru o průměru cca 300 km zůstala zachována severní část dnes vyplněná starohorními (proterozoickými) usazeninami,přechodná dutina zahloubená až do zemského pláště (do hloubky 40km), alochtonní kráterová brekcie v erozivním řezu (v hloubce 1 - 1,5 km), překrystalované pseudotachylitové brekciované žíly,mikrodiamanty, moissanit, šokové křemeny, šokově postižené beryly, živce, apatity a grafitizovanénaftové pásti.

Zpevnění brekcie (cementace) je výsledkem intruze jemnozrnných aplitických až pegmatitických žil, sillimanitu, kyanitu, andalusitu a biotitu vzniklých z pneumatolytických roztoků.

Významný podíl na plošně rozsáhlé a masívní fluidní fázi naznačuje účast kometárních látek (vody a dalších). Na následném zlomovém porušení různých směrů se podílelo kadomské, variské,permské staro- a mladoalpinské vrásnění. V permské události byla odťata větší jihozápadní část stavby.
Výsledkem je dnešní kopcovitý obrys původního středového pohoří asymetricky položený prstencitřetihorních hraničních hor. Rozmístění a velikost rudních ložisek bylo hlavní měrou ovlivněno původní stavbou kráteru.


Vícekruhovitá pánev a mladší zlomové porušení v geofyzikálním obrazu

Koncentrická prstencovitá stavba Českého masívu a jeho okolí viditelná na mapě druhých derivací poruchového gravitačního potenciálu spočteného z modelu gravitačního pole Země EGM 08 zaznamenává výraznou vícekruhovitou stavbu Českého kráteru v rozsahu až do průměru 540 km nejvzdálenějšího prstence (270 km od předpokládaného středu kráteru). Lze odlišit zhruba devět pásem kruhovitých koncentrických uspořádání menších kladných a záporných anomálií.




Tíhové anomálie jsou nejvýraznější na severní, východní a jižní straně masívu. Uspořádání je méně čitelné na jz. straně, kde je zastřené (uťaté) výrazným zlomovým pásmem Francké linie a Šumavy a mladšími usazeninami alpského předpolí. Kruhy jsou centrovány kolem předpokládaného místa dopadu meteoritu, tj. kolem středového pahorku a prohlubně v zemském plášti , považované za stopu přechodné dutiny kráteru.
Mladší zlomy kadomského, variského, permského,
alpinského amladoalpinského cyklu se přizpůsobovaly zpevněné vnitřní stavbě kráteru a oživovalykruhovou)kráterovou stavbu.

Zlomy směru SSV – JJZ jsou předkráterové a byly oživeny hlavně v kadomském tektonickém cyklu. Jejich výskyt v celé studované oblasti poukazuje na malé porušení
(otáčení bloků) původní archaické kůry při mladších horotvorných pochodech.

Vznik současného reliéfu

Dnešní tvářnost oblasti je výsledkem tektonických proměn kráteru. Hory lemující jeho část jsou součtem mladších, hlavně třetihorních dějů. Analogovým modelováním porušení velkých částí zemské kůry s tuhou korovou uzavřeninou byly určeny dva převažující tektonické styly.Vznikají v různých teplotních podmínkách a pozorujeme je i ve stavbě Českého masívu. 


Pro intenzívní deformaci v prohřáté litosféře je typické vytvoření těsných podkov kolem vnitřního pahorkovitého kruhu a vnějšího obrysu kráteru. Osa symetrie této stavby má směr SV – JZ.Vzhledem k současnému provrásnění Barrandienské pánve a staršímu vrásnění sedimentů proterozoika se jedná patrně o projev variské (Frasn) a kadomské orogeneze. V podmínkách chladnější litosféry v regionálním přetvoření vznikají nejprve tečné zlomy na okraji zpevněného kráteru, které se později vyvinou do úplného kosočtverce. Stavba vnějšího kosočtverce  odpovídá nejprve působícímu napětí ve směru SZ – JV v permu a paleocénu a později ve směru SV – JZ v eocénu. Vnější kosočtverečná stavba je proto také výsledkem navzájem naložených, časově oddělených tektonických dějů. Vývin pouze tečných zlomů napovídá, že tektonický pohyb po okrajích masívu nepřevyšoval ca 20 km. Český masív napodobený pokusy ukazuje, že k převrásnění dopadových struktur nemusí dojít a obrys původního kráteru zůstává uchován i přes stlačení okolní litosféry.

Stáří dopadu

Starohorní usazeniny (proterozoikum), které kruhovitým tvarem vyplňují severní část původního kráteru,spolu se stářím detritických zirkonů z proterozoických usazenin dobříšské skupiny snesenými z oblastimoldanubika a se zirkony z paleozoických usazenin dovozují stáří impaktu cca 2 miliardy let.

Stará kráterová stavba ovlivňuje rozmístění rudních ložisek

Obrysové stavby:

a) původního středového pahorku
b) obvodu kráteru pevnostního limitu a
c) rozevřených ssv. – jjz. předkráterových zlomů, tj. hlavně Blanické brázdy,

byly místy s tvorbou nejhlouběji zasahujících zlomů. To se odrazilo i ve vzniku nejvýznamnějších hydrotermálních projevů v Českém masívu. Proto zde vznikla i nejvýznamnější rudní ložiska.

Kontura středového pahorku (přechodné dutiny kráteru), obsahuje rudní ložiska: Jílové, Příbram, Kasejovice, Kometa u Albrechtic, Rudolfov, Jihlava, Havlíčkobrodsko a Kutná hora. Obrys původního vnějšího kráteru sledují ložiska Krušných hor, Ralsko, Dolní Rožínka, Mo zrudnění u Nové Bystřice, Kašperské Hory, Tachovsko, Stříbro. Vydatná ložisková oblast Krušných hor vděčí za své bohatství jednak poloze na okraji původního kráteru a dále vlivu permské tektoniky (zlomů), směřující od SZ k JV. Zlomy porušily v husté síti okraj zpevněné oblasti a dále nepokračovaly. Podél těchto zlomů pronikly permské porfyry a pneumatolytické roztoky (Sn ložiska). Obdobná tektonická situace se opakovala v senonu a ve svrchních třetihorách (fluoritová ložiska).

Třetihorní vyzdvižení hor vyjevilo v rovině střední Evropy starou vícenásobnou prstencovitou jizvu v zemské kůře o průměru až 600 km, pozůstatek po dopadu velkého vesmírného tělesa v době před zhruba dvěma miliardami let. Zpevněná jizva (astroblém), se tak kromě geofyzikálních polí stále připomíná obnovováním původní zlomové stavby vícekruhovité meteoritické pánve. Z vnitřního kráteru o průměru ? 300 km zůstala zachována severní část dnes vyplněná starohorními (proterozoickými) usazeninami, přechodná dutina zahloubená až do zemského pláště (do hloubky ? 40 km), kráterová brekcie v erozivním řezu v hloubce ? 1 - 1,5 km, překrystalované pseudotachylitové brekciované žíly, mikrodiamanty, moissanit, šokové křemeny, šokově postižené beryly, živce a apatity a grafitizované naftové pásti.

Zpevnění brekcie (cementaci) vykonaly v závěru kráterovacího pochodu jemnozrnné aplitické až pegmatitické žíly, sillimanit, kyanit, andalusit a biotit vzniklé z pneumatolytických roztoků. Významný podíl na plošně rozsáhlé a masívní fluidní fázi naznačuje účast kometárních látek (vody a dalších).

Na následném zlomovém porušení různých směrů se podílelo ponejvíce kadomské, variské, permské a alpinské vrásnění. V permské události byla odťata větší jihozápadní část. Výsledkem je dnešní kopcovitý obrys původního středového pohoří asymetricky položený vůči prstenci hraničních hor. Rozmístění a velikost rudních ložisek ovlivnila hlavní měrou původní stavba kráteru.

Otazky pro uspesne zalogovani Found it

1) Dukladne si prohlednete celou expozici a najdete horninu ktera dala nazev mestu Zelezna ruda.Hned vedle je hornina z Rudnan na Slovensku.O jakou horninu se jedna?
2) V jednom z rohu expozice se nachazi "sokovy" kremen po meteoritickem uderu.Z ktere oblasti kremen pochazi?
3) Vlastnimi slovy popiste jak vznikl Cesky krater.
4) Z listingu zjistete stari impaktu.
5) Ktere kraterove stavby ovlivnuji rozlozeni rudnich lozisek?
6) Jako nepovinny ukol prilozte foto Vas a GPS uvnitr expozice.

Logujte po odeslani odpovedi.Pokud nebude neco v poradku, tak se ozvu.
Logy bez odeslanych odpovedi bez upozorneni mazu.


Oteviraci doba Enviromentalniho centra : 
PO - NE , 9:00-12:30, 13:30-18:00


Velke podekovani patri RNDR.Petr Rajlich,CSC


Počítadlo vlajky

Additional Hints (No hints available.)