Skip to content

Bludny balvan Oldrisov EarthCache

Hidden : 4/22/2017
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Ráda bych vás pozvala do zámeckého parku v Oldřišově, kde se nachází bludný balvan. Na Hlučínsku najdeme hned několik bludných balvanů, oldřišovská oblast však byla zasažena specifickým typem zalednění, proto jsem se rozhodla založit zde earthcache.

Bludný neboli eratický balvan


je blok horniny, který byl v době ledové přepraven ledovcem na velkou vzdálenost, kde byl po roztátí ledovce usazen v geologicky zcela odlišném prostředí. Tato teorie se objevila až koncem 19. století, do té doby se jejich výskyt vysvětloval potopou světa, vulkanickou činností či "činností" čertů, kyklopů a dalších bájných tvorů. Označení pochází z latinského slova erare, které znamená "bloudit".

Horniny ve Slezsku a na severní Moravě byly dopraveny pohybem pevninského ledovce ve starších čtvrtohorách v období haltštatském (cca před 470 – 430 tisíci lety) a v době sálského zalednění (před 230 – 170 tisíci lety). Původ pevninského ledovce byl ve skandinávských horách. Postupně se dostával přes dnešní Švédsko, Finsko a Baltské moře. Zasáhl celé Dánsko, velkou část Nizozemska, Německa a Polska a vnikl až do severního pohraničí naší republiky. Na východě zasáhl obrovské rozlohy někdejšího Sovětského svazu.
Bludné balvany najdeme ve Slezsku a na severní Moravě – od Javornického výběžku po Ostravsko a Těšínsko – a v severních Čechách ve Šluknovském a Frýdlantském výběžku.
V nálezech převažují žuly a ruly. Dále se vyskytují také migmatity, pískovce a vápence. Velikost balvanů se pohybuje od decimetrových až po metrové rozměry s hmotností několika tun.
Některé bludné balvany byly využívány jako pohanská kultovní místa. Ve středověku se stávaly materiálem pro stavby hradů, kostelů a hradeb. Dlažba, nejprve tzv. kočičí hlavy, později i dlažební kostky, se rovněž dělala z bludných balvanů. Ty se používaly kromě toho na dělové koule, mlýnské kameny, hraniční kameny, milníky, pomníky, památníky -  a za druhé světové války i na protitankové překážky. Ještě v 19. století se mnohé velké bludné balvany rozbily a kamenicky zpracovaly. 

Bludné balvany na Hlučínsku


Rovněž na Hlučínsku nacházíme doklady o bludných balvanech.
Největší bludný balvan na území Velkých Hoštic byl nalezen v roce 1964 v bývalé pískovně v Pekliskách. Jeho objem je 0,172 m3 , hmotnost 464,4 kg a rozměry 93cm x 66cm x 45cm. V rámci rekonstrukce návsi byl přesunut od školy před hasičskou zbrojnici.
Další bludné balvany se nacházejí v okolí Vřesiny, dvora Karlovce, Hatě a údolí haťského potoka. Velikost těchto balvanů je různá. Největší jsou právě balvany vřesinské o hmotnosti až 16,5 q. 
Při obrovském dubu v lese Dařanec je balvan z hrubozrnné žuly s nápisem "Mechtilden Eiche". V současné době je v obci znám ještě jeden bludný balvan v zemi vedle chodníku poblíž kostela, který by si zasloužil vyzvednutí a osazení na vhodném místě. 

Historie pevninského zalednění severomoravské oblasti


Kontinentální ledovec překročil v pleistocénu severní hranice ČR během dvou velkých ledových dob. Poprvé to bylo v době elsterského glaciálu, podruhé během sálského zalednění.

V moravskoslezské oblasti vyčleňujeme dvě samostatná zalednění. Starší opavské zalednění se třemi náporovými fázemi a mladší kravařské zalednění se dvěma ledovcovými nápory. Navzájem jsou odděleny otickým teplým obdobím s charakteristickým výskytem oglejených hnědozemních půd.

V kravařském zalednění vyčleňujeme dvě náporové fáze oddělené muglinovským teplým úsekem. Prvnímu náporu odpovídá v Polsku glaciál san 1 (v západní Evropě je označován jako elster 1 nebo glaciál B v rámci cromerského komplexu). Tilly tohoto zalednění byly v Polsku datovány na zhruba 600 až 580 tis. let. Druhý nápor je v Polsku označován san 2 (v záp. Evropě mu odpovídá elster 2). Maxima dosáhl asi před 500 tis. lety. V průběhu kravařského zalednění sedimentovala patrně spodní štěrkopísková akumulace hlavní terasy. Terasa je vyvinuta na řadě míst podél toků řek Odry, Ostravice a Opavy. V předpolí ledovce se objevuje jezero opavsko-hlučínské. Ledovec kravařského zalednění dosáhl až k okraji Podbeskydské pahorkatiny a do oderské části Moravské brány a zanechal na našem území hnědě a šedě zbarvené tilly. Velmi intenzivní je také glacifluviální sedimentace jejíž uloženiny druhé náporové fáze jsou až 15 m mocné (Bolatice na Hlučínsku). Během druhého náporu vzniká také jezero mezi Oldřišovem a Opavou. Mocnosti jílů, které se v něm uložily se pohybují až kolem 6 m.

Po oteplení v průběhu holsteinu zasáhlo severní okraj ČR druhé velké (sálské) zalednění. V moravskoslezské oblasti jej dělíme na starší palhanecké a mladší oldřišovské zalednění. V prvním vyčleňujeme dvě ledovcové transgrese, v druhém tři nápory ledovce.

Staršímu sálskému (palhaneckému) zalednění odpovídá glaciál liwca v Polsku nebo Cooling v Bělorusku, kde bylo datováno na 370–330 tis. let. V záp. Evropě se označuje jako zalednění fuhne. V postupové fázi staršího sálského zalednění byla završena tvorba hlavní terasy sedimentací svrchní štěrkopískové akumulace. V západní části moravskoslezské oblasti ledovec pronikl až na Stěbořickou pahorkatinu Nízkého Jeseníku. V jižní části se dostal až do Moravské brány. Ukládaly se tilly, glacifluviální sedimenty a také glacilimnické sedimenty. Před jeho čelem se ukládaly sedimenty sandrového typu.

Mladší sálské (oldřišovské) zalednění začíná rozsáhlou glacifluviální akumulací štěrků a písků o průměrné mocnosti okolo 15 m. Dále se pak ukládaly žlutohnědě zbarvené tilly bazální a náporové morény a glacilimnické sedimenty o maximální mocnosti do 20 m. Vzniká také náporová moréna táhnoucí se od okolí Oldřišova na Albertovec, Chuchelnou a Píšť . Tato moréna je složena ze tří poloh tillu. Pásmo náporové morény dosáhlo vrcholu v poslední transgresi ledovce. V záp. Evropě mu odpovídá zalednění drenthe, v Polsku se označuje jako oderské zalednění, kde bylo nově datováno na 150−160 tis. let. Maximální pozorovaná mocnost sedimentů oldřišovského zalednění na Opavské pahorkatině je 40 m. Oldřišovské tilly mají nižší obsah křemene a naopak vyšší obsah nordických hornin. 

Z obou zalednění jsou zachovány uloženiny několika stadiálů a jejich mocnost dosahuje až několika desítek metrů, výjimečně až 150 m v přehloubených korytech toků, vytvořených před elsterským zaledněním. V eratickém (souvkovém) materiálu jsou přítomny horniny severoevropského původu, zejména ze Skandinávie a Pobaltí, k nimž patří i známé bludné balvany.

 

Podmínky k zalogování

Mým cílem není udělat z vás odborníky na geologii, ale chci, abyste si přečetli listing, ve kterém najdete odpovědi na většinu otázek a poctili návštěvou zmíněný balvan (vezměte si s sebou metr). Odpovědi mi pošlete zprávou přes profil a následně můžete logovat Found it. Nečekejte na odpověď, ozvu se jen v případě, že bude něco v nepořádku.

Otázky:

  1. V sálském glaciálu se vyčleňují dvě zalednění. Která?
  2. Jaká je maximální pozorovaná mocnost sedimentů oldřišovského zalednění na Opavské pahorkatině? (v metrech)
  3. Vyjmenuj alespoň dvě další místa na Hlučínsku, kde můžeme také nalézt bludné balvany.
  4. Přes které dnešní státy k nám zřejmě doputoval tento balvan?
  5. Jaká je výška balvanu? (v centimetrech)
  6. Fotografie vás u balvanu nebo poblíž v parku potěší (nepovinný úkol)

Použité zdroje:

ŠIMÍČEK, Daniel. Kvartérně-geologické a geomorfologické studium vybraných lokalit Osoblažska. Brno, 2006. Bakalářská práce. Masarykova univerzita v Brně.
moravske-karpaty.cz
hlucinsko.eu
natura-opava.org
chuchelna.com
wikipedia.cz

Additional Hints (No hints available.)