Skip to content

Poslední vozík uhlí z Dolu 9. květen Traditional Geocache

Hidden : 2/28/2017
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš je věnována šachtě, na které jsem poprvé zažil pocit, jaké to je fárat do dolu. Bylo to v r. 1979 a tehdy mi bylo něco málo přes 15 let.


Důl 9.květen byl druhým nejmladším dolem v rámci OKD. Jeho výstavbou se vyplnila mezera mezi tehdejšími doly Gottwald (dnes Důl František), Důl 1. Máj (Důl Barbora) a Dolem ČSM. Z těchto šachet by sice taky bylo možno vydobýt zásoby uhlí v podzemí, ale bylo by to náročné jak na dopravu horníků a materiálu na pracoviště, tak i odtěžení vydobyté horniny na povrch. Nemluvě o omezeném odvětrání nejvzdálenějších pracovišť.

Větrání dolu je totiž velice důležitá záležitost. Předně umožňuje, aby havíři měli ke své práci přísun dýchatelného ovzduší a zároveň napomáhá odvětrání výbušného plynu metanu, který se při ražbě chodeb či těžbě uhlí uvolňuje. O metanu je známo, že jej neradno podceňovat. Množství výbuchů v minulosti na zdejších šachtách je toho nechtěným důkazem. Jediná cesta jak zmírnit tohle nebezpečí, je snaha výbušnou koncentraci metanu co nevíce "zředit" čerstvými větry na přijatelnou mez a "vyhnat" jej z dolu ven. Pro tento účel má každý důl vyhloubeny minimálně dvě jámy, primárně označované jako vtažná a výdušná.

Běžné ovzduší s obsahem kyslíku 21% jako "čerstvé větry" proudí vtažnou jámou do dolu a výdušnou ty „vydýchané,“ z dolu ven nahoru. Mezi havíří se jim říká "výdušné větry". Tyto "větry"jsou vyhřáté teplem z dolu, bohatší o příměsy částiček prachu, metanu a jiných důlních plynů, zato ale zpravidla chudší nejméně o 1 % kyslíku. Je to následek toho, že důmyslný systém důlního větrání větry protáhl každým potřebným místem v dole. Dle jeho rozlohy může jít i o víc než dvě desítky kilometrů důlních chodeb.

Některé doly jámy mají tyto jámy hned vedle sebe, některé na koncích svého dobývacího prostoru. Zrovna v případě Dolu 9. květen došlo k situaci, že jako nový důl dostal do vínku už déle sloužící výdušnou jámu sousedního dolu Gottwald, který měl v té době dvě. Název Prezident Gottwald, zkráceně PG III, si přenesla z původního dolu i na Důl 9. květen. Jako vtažná jáma byla vyhloubena nová a byla pojmenována SU – STO I. Název vznikl zkratkou z názvu obcí, jenž právě na hranicích byla vystavěna. Tedy: Horní Suchá a Stonava.

Pohled na Důl 9.květen. Vlevo těžní věž nad jámou SU - STO I

Horníci tohoto dolu od počátku měli možnost využívat modernější technologii, než byla zavedena na sousedních šachtách. Na tomto dole byla velká snaha vybavovat poruby mechanizovanou štítovou výztuží. Jen v nejnutnějších případech, kdy užití štítové výztuže neumožnovaly geologické podmínky, se instalovala výztuž s technologií IHV (Individuální hydraulická výztuž). Tedy s výztuží porubů pomocí hydraulických stojek, které bylo třeba přemísťovat ručně, ev. pomocí malého vrátku. Jak to v takovém porubu s IHV vypadalo si můžeme představit, když se podíváme na některé budovy ve fázi výstavby. Stropy než zatuhne beton, bývají také podepřeny dřevěnými nebo železnými podpěrami, zpravidla ve vzdálenosti metr co metr. Akorát, že v dole mohly mít poruby s IHV někdy výšku od 75cm do 250cm. Pohybovat se v porubu dlouhém třeba 100m s výškou 75 cm opravdu nebyla žádná sranda. Natož tam ještě celou směnu i pracovat. Nemluvě o tom, že rychlý únik z těchto prostor v případě nastalého závalu, horského otřesu, či požáru byl značně omezený.

Modernější technologie ale nakonec přispěly i k tomu, že Důl 9. květen byl vydobyt podstatně dříve, než byl odhad. Možná by se dočkal i té kýžené kulaté „šedesátky“ věku, takto skončil o 4 roky před touto metou. Činnost Dolu 9.květen byla ukončena 24.března 2016. Hlavním důvodem byla nerentabilita další těžby. Tento den vyjel z dolu "Poslední vůz uhlí". Slavnostnímu momentu byl věnovám patřičný ceremoniál a byli pozváni mnozí hosté, včetně desítek starých havířů, kteří fárali na této šachtě. Nelze jim mít za zlé, že výjezd "Posledního vozu uhlí" vyvolal známky dojetí zejména u nich. Zažili zde spoustu dobrého i zlého, nejeden z nich přišel za ty roky o svého parťáka během neštěstí, které se v průběhu všech těch let staly. Emoce neutlumila ani hornická dechovka, spíše naopak. Doslova to viselo ve vzduchu, že až dozní havířské písně, které tento den zněly náražím, tak dozní i veškerý " provozní halas" a život v náraží utichne natrvalo.

DO DNEŠNÍHO DNE BYLA PŘEKŘÍŽENÁ HORNICKÁ KLADÍVKA, JAKOŽTO SYMBOL KAŽDÉHO ČINNÉHO DOLU, U TÉTO ŠACHTY "KRESLENA" KOVOVOU ČÁSTÍ NAHOŘE. OD TÉTO UDÁLOSTI SE UŽ BUDOU "KRESLIT" KLADÍVKA V SOUVISLOSTI S DOLEM 9. KVĚTEN JENOM V OBRÁCENÉ POLOZE, COŽ ZNAMENÁ UKONČENÍ PROVOZU. ZAŘADÍ SE TAK MEZI PŘEVÁŽNOU ČÁST DOLŮ OKR, KTERÉ UŽ NIKDY NEOTEVŘOU SVÉ BRÁNY HAVÍŘŮM, ABY Z HLUBIN DOLU "VYRVALI" TO ČERNÉ ZLATO. VIZ. OBR. NÍŽE

Poslední vůz uhlí z Dolu 9.květen. Vlevo foto ČTK, zachycující výjezd posledního vozu s uhlím z dolu a vpravo jeho konečná "štace" v areálu parčíku u PZKO ve Stonavě.

 

Info ke keši: NENÍ NUTNÉ VSTUPOVAT DO KOLEJIŠTĚ. KEŠ SE NACHÁZÍ MIMO TENTO PROSTOR. Keš je téměř DRIVE – IN, parkovat lze prakticky pár metrů od ní. Od keše je výhled na areál dolu, který je vzdálen cca 0,5 km.

Když některá z okolních šachet dospěla do stadia ukončení provozu, tak zpravidla netrvalo dlouho a většina povrchových staveb byla zlikvidována. Na Dole 9. květen si ale správce dává "načas". Při aktualizaci listingu v srpnu 2020 mohu doplnit, že do této doby byly zasypány obě jámy, zlikvidovány obě těžní věže a několik málo přilehlých budov.

Na závěr děkuji týmu kotva@skala za BETATEST, včetně korekce listingu a malorkovi za vstřícnost při posunu jeho STAGE 1 Bifröst - duhovy most GC62WQ9

NEZAPOMEŇTE SI OPSAT BONUSOVÉ ČÍSLO "D"!

 

Pokud tě tato keš zaujala, můžeš navštívit i mé další keše ze série, které tvoří bonusovou keš ŠACHETNÍ (BONUS) - NÁVŠTĚVA U PERMONÍKŮ

(CZ) - ŠACHETNÍ (BONUS) - NÁVŠTĚVA U PERMONÍKŮ

(CZ) - BÝVALÝ DŮL GABRIELA II (bonus číslo "A").
(CZ) - BÝVALÝ DŮL BARBORA (bonus číslo "B")
(CZ) - ORLOVSKÉ HRADČANY (bonus číslo "C").
(CZ) - POSLEDNÍ VŮZ UHLÍ Z DOLU 9.KVĚTEN (bonus číslo "D")
(CZ) - POSLEDNÍ VŮZ UHLÍ Z DOLU 9.KVĚTEN II. (bonus číslo "H")
(CZ) - QUO VADIS HAVÍŘOV? KEŠ O HAVÍŘOVĚ (bonus číslo "E")
(CZ) - PROČ V LOUKÁCH VLAKY JEZDÍ POMALU (bonus číslo "F").
(CZ) - SKIPOVÁ VĚŽ DOLU FRANTIŠEK (bonus číslo "G")
(CZ) - LANDEK TROŠKU JINAK
(CZ) - DOLNÍ A PROSTŘEDNÍ SUCHÁ - ohlédnutí zpátky

 

 

Další mé keše nebo wheriga mimo šachetní sérii:

(CZ) - LYSÁ HORA fotografická keš
(CZ) - FLYŠOVÝ ODKRYV NA POTOKU ŘEHUCÍ - EARTH keš v údolí Ostravice
(CZ) - CYKLOTRASA KOLEM ŘEKY OSTRAVICE

(CZ) - IOPAVA II - hra mírně upravená, adoptovaná po archivaci
(CZ) - IOSTRAVA !!!
(CZ) - ZÁMKY a HRADY MORAVSKOSLEZSKA
(CZ) - ZÁMKY a HRADY MORAVSKOSLEZSKA (hardcore verze)
(CZ) - TOUR PO VYHLÍDKÁCH NA LYSOU

LAB keše:
(CZ) - SOUTOKY" OSTRAVSKÝCH" ŘEK......zatím jenom ve stavu LAB, bez bonusové keše
(CZ) - KRÁSNÁ KRÁSNÁ
(CZ) - PROCHÁZKA PO ONDŘEJNÍKU

(PL) - I TĚŠÍN (CIESZYN)

(SVK) - JÁNOŠÍKOV ZABUDNUTÝ POKLAD


Flag Counter

ZDAŘ BŮH

Additional Hints (Decrypt)

Ir finuh. Xqr, ancbií oyrqrzbqeá cyrpubixn an yífpr, ir iýšpr 1,2z. Uyrqrw 0,7z bq yífxl iyrib. Xncenqí an MVCh, erfc. páfgv fcbwr cáfh ceb qbcenih huyí i qbyr. Mirqav FCBQAÍ bxenw cáfh, ilwzv cbxybc qb "šgbyl" n ilore fpueáaxh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)