Skip to content

Filatelisticka - Protektorat Cechy a Morava Mystery Cache

Hidden : 1/27/2017
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jsme owneři pražské série filatelistických keší. Jedna z nich se věnuje poválečnému Československu, další České republice. Tentokrát jsem jako téma vybral Protektorát Čechy a Morava a keš umístil do blízkosti našeho bydliště.


Na počátečních souřadnicích krabička není. Souřadnice finálky získáte vyřešením šifry a dosazením do vzorce, který je uveden na konci listingu.

I v této nelehké době, kdy náš národ zažíval největší útlak v celé své historii, se vydávaly poštovní známky. Známky kromě svého primárního smyslu byly využívány také k propagandistickým účelům. Listing se týká převážně Protektorátu Čecha a Morava, ale řeč bude o celém Československu (včetně Zakarpatské Ukrajiny) a začneme už Mnichovem.

Listing obsahuje tři hlavní části:

  • Něco o historii
  • Stručný popis filatelie
  • Ukázka známek

Historie

Československo po Mnichově

Československo bylo v důsledku Mnichovské dohody (30. září 1938) značně okleštěno a obráno o pohraniční území. Velice se to dotklo i slovenské společnosti a Slováci začali stupňovat své požadavky na autonomii (Hlinkova slovenská ľudová strana). To se projevilo i v emisní politice známek, takže do března 1939 byly vydávány známky s názvem země upraveným jako "Česko-Slovensko". V lednu 1939 vznikl samostatný slovenský parlament a vznikla známka s přetiskem "Otvorenie slovenského snemu".

Dne 14. března 1939 vznikl samostatný slovenský stát (první Slovenská republika) a slovenské známky byly přetištěny nápisem "Slovenský štát". Brzy pak následovaly výplatní známky s portrétem slovenského vůdce, kněze Andreje Hlinky a nápisem Slovenská pošta.

Dne 15. března 1939 se odtrhla též Zakarpatská Ukrajina a vznikla známka přetištěná v azbuce (obrázek 1). Později, než byla Zakarpatská Ukrajina anektována Sovětským Svazem, fungovala krátce jako nezávislá republika s vlastními známkami (obrázek 2).

 

Vyhlášení protektorátu Čechy a Morava

Protektorát Čechy a Morava byla část našeho území, která byla okupována nacistickým Německem. Protektorát byl oficiálně vyhlášen dne 16. 3. 1939, kdy Adolf Hitler vydává na Pražském hradě "Výnos o zřízení Protektorátu Čechy a Morava". Československé známky se tehdy přetiskovaly příslušným nápisem v němčině a češtině.

V čele našeho státu stál prezident Emil Hácha (potřeboval ovšem důvěru Vůdce - Adolfa Hitlera). Skutečným držitelem moci byl Říšský protektor v Čechách a na Moravě. Zahraniční politiku zcela převzala Německá říše. Prezident Emil Hácha byl pod nátlakem nacistů v podstatě využíván jenom jako jejich figurka, a to zejména po atentátu na Reinharda Heydricha v květnu 1942, kdy již byl zdravotně, duševně i morálně zlomen. Po Heydrichově smrti byla v protektorátu vydána známka s jeho posmrtnou maskou.

Představitelé nacistického Německa po celé období trvání Protektorátu Čechy a Morava soustavně ignorovali a hrubě porušovali snad všechna ustanovení dosavadní československé ústavy týkající se lidských práv. Jak jsem již psal, jednalo se o největší ponížení našeho národa v historii. Německé okupační úřady vytvořením názvu Protektorát Čechy a Morava pominuly skutečnost, že kromě zbytku Čech a Moravy byla součástí protektorátu i malá část Slezska.

Jako zajímavost lze ještě uvést, že také byly vydávány zvláštní známky pro koncentrační tábor Terezín.

Protektorát Čechy a Morava zanikl v květnu 1945 osvobozením území spojeneckými vojsky a byla obnovena Československá republika (bez Zakarpatské Ukrajiny). Série s válečnými hrdiny byla vydána v již osvobozeném Československu v srpnu 1945.

Nejsem historik, za případné historické nepřesnosti se omlouvám.

Filatelie

Co je to?

sběratelství a studium poštovních známek a dalšího filatelistického materiálu

Čím se filatelie zabývá?

poštovní známky, kolky, svitky, archy, poštovní celiny (nejrůznější obálky s nějakým druhem natištěné známky), razítka atd.

Co všechno filatelisty zajímá?

vznik, vzhled, zobrazený předmět nebo téma, výroba, použití, tvůrci známek, historie poštovnictví, poštovní úřady, poštovní služby, obchodování, kluby, kongresy, výstavy

Co filatelisti zkoumají?

druhy papíru, způsob tisku (hlubotisk, knihtisk, litografie a ofset), lep, rytina, různé průsvitky (vodoznaky), přetisky, variace v odstínu barvy, různé druhy zoubkování, odchylky, chybotisky, luminiscenční znaky, identifikace známek, identifikace a sbírání padělků

Jaké používají pomůcky?

album, katalog, lupa, vzorník barev, zoubkoměr, pinzeta, kleštičky, nůžtičky, lepicí páska, zvýrazňovací roztok, detektor průsvitek, ultrafialová lampa, počítačový scanner, počítač a internet (tvorba karty do alba, popisky, online katalogy, aukce, nákupy, prodeje, diskuzní fóra, komunikace, sociální sítě, vyhledávání, databáze známek atd.)

Pro mě to je koníček - prohlížet si známky, dávat dohromady série. Díky známkám znám dobře nejenom zeměpis světa, ale zajímám se i o věci, které jsou na známkách vyobrazené. Ze známek znám osobnosti (např. prezidenty USA), historii, umění apod.

Ukázka protektorátních známek

Známky zobrazené v tomto odstavci pocházejí z mé sbírky. Kliknutím na známky si můžete zobrazit větší obrázek.

1939

Než byly vydány "pravé" protektorátní známky, používaly se známky Československé (z let 1929 - 1939) a opatřovaly se přetiskem "BÖHMEN u. MÄHREN / ČECHY a MORAVA", nápis Československo byl přeškrtnutý, viz známka s Masarykem zobrazená výše.

Každý, kdo někdy sbíral známky, určitě natrefil na známky s lipovými listy. Je trochu paradoxní, že na protektorátní známky byl použit český národní strom. Prvních osm známek bylo vytištěno hlubotiskem. Známky na třetím řádku byly vydány později (1941) a byly tištěny ocelotiskem. Na zmenšené fotce rozdíl vidět není, ale ve skutečnosti je dosti patrný.

1940

První emise známek ze série "Krajiny, hrady a města" proběhla už v roce 1939. Další známky byly vyrobeny v roce 1940, třetí vydání proběhlo v roce 1941. Na známkách jsou vidět i dvojjazyčné názvy měst na razítkách.

1941

V roce 1941 byly vydány 4 známky ze série "Pražské veletrhy". Dvě známky zobrazovaly oráče, další dvě vysokou pec.

K 150. výročí úmrtí W. A. Mozarta byly vydány 4 známky. Dvě zobrazují umělce, dvě Stavovské divadlo v Praze. Známky byly opatřeny pěknými kupóny s vyobrazeným nástrojem, resp. s notovou osnovou vztahující se k opeře Don Giovanni.

1942

Od roku 1942 se na známkách začal objevovat i Adolf Hitler. První emise známek proběhla 20.4. při výročí jeho 53. narozenin. Další emise obsahovala 18 známek (plus 4 známky většího formátu v hodnotách 10, 20, 30 a 50 K):

Kdo aspoň trochu někdy sbíral známky, určitě měl fialového Hitlera za 60. Byla to jedna z nejrozšířenějších známek, aby ne - těchto známek bylo vytištěno 54 718 800. Z této série byly ve velkém nákladu tištěny i další známky. Náklady jiných známek se ale pohybovaly řádově v jednotkách miliónů.

1943

Od založení keše se mi podařilo získat 4 známky z roku 1943. První dvě známky byly vydány ke 130. výročí narození hudebního skladatele Richarda Wagnera, třetí známka vyšla k 1. výročí úmrtí R. Heydricha, čtvrtá známka je neměcký červený kříž.

1944, 1945

Od roku 1944 mám ve sbírce bohužel pouze jednu známku, a dokonce ani není celá. Tato známka byla vydána k 500. výročí založení chrámu sv. Víta. Všimněte si nápisu nahoře - nyní už se jedná o "Velkoněmeckou říši".

V roce 1945 byla vydána jediná známka, a to "Hitler 4,20 K (zelená)". Ta mi do sbírky Hitlerů chybí.

Speciální známky

Kromě uvedených výplatních a příležitostných známek existovaly i další speciální druhy, jakou jsou novinové, pro obchodní tiskoviny, doruční, doplatní a služební. Ukázka novinových, resp. služebních známek:

Kompletní seznam známek lze najít zde: INFOFILA - Protektorát Čechy a Morava 1939 - 1945.

Emil Hácha

Předpokládám, že každý sběratel známek má v oblibě (tak jako já) známky s prezidenty. Málokomu se ale daří sehnat známku s Emilem Háchou. Jak to s ním bylo? Kde ty známky jsou?

Musím vás zklamat, Emil Hácha byl jediným československým prezidentem, kterého Češi na známce nikdy neviděli. Emil Hácha byl prezidentem v období druhé republiky (od 30. listopadu 1938), potom byl Státním prezidentem protektorátu Čechy a Morava. V období, kdy byl na Hradě, se místo něj lepil na dopisy Adolf Hitler.

Na filatelistické burze se objevil aršík s prezidentem Háchou. To vybízelo k otázce, nebyla-li přece jen vytištěna sada známek, která se musela na poslední chvíli na příkaz nacistů skartovat. Filatelisté uvažovali, jestli se náhodou někomu nepodařilo pár kousků zachránit. Ale skoro jistě šlo o padělek. Už proto, že tak vzácný aršík by nemohl stát jen čtyři sta korun.

Souřadnice keše

Je potřeba určit hodnoty A až G:

A=

B=

C=

D=

E=

F=

G=

a spočítat umístění finálky:

N 50° 12.A(B-C)D   E 014° 49.EFG

Další filatelistické keše

Pokud vás filatelistické téma zaujalo, navštivte i některou keš z filatelistické série, která se na vás těší v Praze a Čelákovicích:

Pokud máte nějaké známky navíc, rád povyměňuji.

Additional Hints (Decrypt)

FVSEN: cvfzran wfbh wrqabpvsrean pvfyn SVANY: wqv cb fpubqrpu qb gergvub cngen

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)