Skip to content

Druzec Traditional Geocache

This cache has been archived.

cimpolomokosan: Po několika letech kdy keška fungovala a byla několikrát ukradena jí dávám k archivaci. Při kontrole jsem zjistila, že ji někdo sebral.

Ráda bych pokračovala, ale bohužel následkem něčího přičinění jsem se musela odstěhovat do Prahy a nerada se vracím do zdejšího kraje a už je pro mě obtížné keš opravovat.

More
Hidden : 12/1/2016
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keš věnovaná obci Družec.


Družec

  Zjistila jsem, že této historicky zajímavé obci dosud není věnována žádná keška, a proto jsem se rozhodla k nápravě.

    Družec se nachází ve středních Čechách asi 7 km na jihozápad od města Kladna. Rozprostírá se v nadmořské výšce  375-400 m (střed 375 m) kolem potoka Loděnice (Kačáku), západně od vrchu Veselov (429 m).Obec má rozlohu 7,12 km2 a čítá 1047 obyvatel (rok 2016).

 

Historie

  První zmínka o Družci se datuje r. 1320, fara se poprvé připomíná v roce 1352. kdy Zdislav z Dobré, královský zemský písař, obdržel Dobrou a Družec.

  Od 14. století patřila větší část ke Křivoklátu; čeští králové zde vykonávali podací právo; královský statek.Roku 1466 daroval Jiří z Poděbrad Družec Bořitovi z Martinic.

  Družec býval poutním místem, při cestách ke kostelu byly barokní sochy světců.

  Hlavní památkou je zde tedy  poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který  je původně gotický z 1. poloviny14. století, později barokně přestavěný a zvětšený kolem roku 1690.Od roku 1636 byl patronem kostela Karel IV.

 

  Kostel byl spolu s obcí za třicetileté války (v roce 1634) vypleněn a vypálen Švédy.

  Na oltáři kostela je kopie pověstmi opředené gotické sošky Panny Marie s Ježíškem (originál z doby kolem r. 1400),  která se Jako zázrakem  tehdy z plamenů zachránila.

  Je to gotická dřevěná plastika z počátku 15. století.  Pro své zázračné zachránění se stala předmětem úcty  a její prestiž byla velmi vysoká. Když v druhé polovině 17. století  vznikala tzv. Svatá cesta z Prahy do Staré Boleslavi, řetěz kaplí, vyzdobených svatováclavskými  motivy  a také obrazy, připomínajícími známá českomariánská poutní místa, vyobrazení Panny Marie Družecké mezi nimi nechybělo.

   

  K Panně Marii Družecké je z jedné strany připojeno vyobrazení člověka s rukou, zdviženou k přísaze a z druhé strany obrázek kamene lidských rysů, s naznačenou hlavou a končetinami. Křivě přísahající člověk, působením Panny Marie Družecké proměněný v kámen! A právě tento kámen stojí u farního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Družci dodnes, opřen o hřbitovní zeď. Je štíhlý, bělošedý, vysoký jako člověk. Někdy se o něm říká, že je to jen omšelý náhrobní kámen.

  Ze starých vyobrazení je však známo, že původně stával před  kostelem, byl opatřen stříškou a také nápisem "Falešně přísahající člověk zde v kámen obrácen". Nejstarší  písemná zmínka o něm pochází z roku 1664, ale není vyloučeno, že na svém místě stával podstatně dříve.

  Význam Družce jako mariánského poutního místa od konce 19. století značně poklesl, vinou prudkého průmyslového rozvoje Kladenska. Pouti k Panně Marii Družecké se nicméně konají dodnes - ta hlavní vždy na počátku července. Za družeckým Zkamenělcem se chodí po celý rok. Milovníci menhirů jsou neúnavní a věrní.  

  Zázračná byla podle pověsti také studánka pod kostelem, jejíž léčivá voda uzdravovala.

  Ve věži kostela je zvon z roku 1484 ulitý pražským zvonařem Hanušem.  Druhý zvon ulil František  Antonín Frank v Praze roku 1772. Když byla v roce 1883 prováděna výměna dlažby, byly pod tou původní  nalezeny hroby. V kostele jsou v rámci výzdoby vidět znaky rodu Martiniců - bývalých majitelů panství.

  Kostel původně obklopoval farní hřbitov. Dnes ze zrušeného hřbitova zůstala jen část. Je zde mimo jiné i netypický barokní náhrobní kámen z r. 1721 ve tvaru srdce (vypadá to, že se náhrobek nedochoval celý).

  Před kostelem stojí pískovcový mariánský sloup se sochou Panny Marie, vztyčený roku 1674, práce Jiřího Grana ze sousedních Dokes.

  Dnes je kostel filiální a je spravován Římskokatolickou farností Unhošť. Pravidelné bohoslužby bývají v neděli dopoledne. Celý areál kostela je kulturní památkou.

 

  V těsné blízkosti Družce, ale již na katastru sousední Velké Dobré leží přírodní památka Veselov, malé chráněné naleziště Koniklece lučního.

  Nedaleko obce, na křižovatce lesních cest, se na stromě nachází obrázek Panny Marie. Z iniciativy rodiny Matějkovy byl obrázek v květnu 2015 obnoven a posvěcen unhošťským farářem Jaroslavem Ptáčkem.Po obrázku je pojmenována nedaleká chatová osada U Obrázku.

  V Družci se dále nachází socha Ježíše Krista, socha sv. Petra z Alkantary, křížek na podstavci bývalé sochy  sv. Tadeáše z Judy, Koubovic křížek při cestě do Žiliny, pomník padlých na návsi, busta Fr. Bakuleho a Družecká Kalvárie.

 

  Současnost

  Podoba obce se za dobu jejího trvání samozřejmě hodně změnila. Dnes má obec prodejnu potravin a smíšeného zboží, restauraci u které se nachází dvě hřiště. Dále zde je mateřská škola s prvním stupněm školy základní.

  Obcí prochází kromě turistických tras také trasy cyklístické.

 

Družecká šlápota  

  Každoročně se v Družci pořádá tradiční Družecká šlápota.Historie tohoto pochodu pořádaného  v obci má již svou dlouholetou tradici. Poprvé se zde turistický výšlap do okolí obce ve své jarní variantě konal r. 1992. Tradici založila tehdejší ředitelka místní školy Věra Bůžková, která s dětmi chodila často do přírody a má největší zásluhu na tom, že se pochody dodnes konají.

  Přípravy pochodu začínají zhruba pět týdnů předem získáním různých povolení, od lesů počínaje a mysliveckými sdruženími konče.

  Trasu si může každý zvolit dle svých možností a sil. Jsou vždy pořádány trasy kratší i delší a také cyklotrasy.

  Od r. 1999 přibyla k jarní Družecké šlápotě i šlápota zimní. Tato si také získala velice rychle velkou oblibu.

 

Zdroj:

http://kladensky.denik.cz/zpravy_region/druzecka-slapota-ma-novy-rekord-v-poctu-ucastniku-20131230.html

http://www.rozhlas.cz/planetarium/tajemnamista/_zprava/druzec-krivopriseznik-v-kamen-obracen--428977

http://eldar.cz/archeoas/lokality/druzec.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Dru%C5%BEec

http://www.turistika.cz/mista/druzec-kostel-nanebevzeti-panny-marie

 

Additional Hints (Decrypt)

ir fgebzr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)