Funkcionalistická stavba Husova sboru s modlitebnou, zvonicí a přilehlým objektem na Jeronýmově ulici ve Slezské Ostravě.
Slavnostní položení základního kamene bylo uskutečněno 13. července 1924 a zároveň mělo manifestovat 500. výročí úmrtí Jana Žižky z Trocnova. Kladení provázela velká slavnost zástupu krojovaných účastníků a alegorických vozů. Husův sbor byl vystavěn podle projektu firmy Jožy Dvořáka a C. Kučery ze Slezské Ostravy.
Jako raritu je možno jmenovat sochu 1. československého presidenta Tomáše G. Masaryka, která v Husově sboru stojí nepřetržitě již od roku 1924. Přečkala zde nejtvrdší dobu nacistické okupace a represivní komunistický režim a to jen díky tomu, že se všem zdejším farářům podařilo přesvědčit neurvalé úředníky, že jde o sochu spisovatele Aloise Jiráska.



Církev československá husitská (zkratky CČSH nebo řídce CČH, do roku 1971 pouze Církev československá, zkratka CČS) je křesťanská církev vyhlášená 8. ledna 1920. Jde původně o specificky českou národní církev, jejíž působení je omezeno prakticky jen na dnešní Českou a Slovenskou republiku. Při sčítání lidu v roce 2011 se k ní hlásilo v Česku 39 276 věřících a na Slovensku podle údajů z roku 2011 1 782 věřících. Je postavena na zásadách presbyterních s prvky episkopálními; od roku 1994 se hlásí k Leuenberské konkordii.
zdroje: hrady.cz, wikipedie, amo.ostrava.cz