Skip to content

monty python #3 Mystery Cache

Hidden : 8/3/2016
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


mp1

 

Připravil jsem si pro vás mysterku, která vás seznámí s tvorbou britské komediální skupiny Monty Python. Nebude se jednat o žádné složité luštění ani šifrování. Dokonce nebude muset ani vystudovat vysokou školu. Spíš by vás to mělo hlavně pobavit. Britský humor v této podobě nesnesou všichni a ne každému sedne. Ale pokud vydržíte a najdete si k Pythonům nakonec cestu, nebudete litovat. Teda aspoň někteří z vás. Než se pustíte do luštění, tak vám něco povím.

Už je to hodně dávno, kdy jsem jednou v sobotu po obědě přepnul další nudný program v TV a tam se najednou ozvalo: „...Albatros! Albatros!“. Jakýsi chlapík převlečený za prodavačku nabízí o přestávce v divadle albatrosa (Albatross). Dal jsem tomu šanci a za chvíli jsem zjistil, že se nekontrolovatelně směju. Až po skončení tohoto pořadu jsem zjistil o co se jedná - Létající cirkus Montyho Pythona. Do té doby jsem tento pořad přehlížel. Myslel jsem si, že televize vysílá záznam z nějakého cirkusového představení nebo jiný nesmysl. Nemohl jsem se dočkat, až se za týden bude vysílat další díl ……a tak to vše začalo a poznamenalo mě to na celý život.

Jsem si naprosto jistý, že bez těchto pánů by můj život vypadal jinak. Monty Python jsou jeden z pilířů, využitý při budování mé životní filozofie. Kdo zná, chápe, kdo nepoznal, nepochopí. Kdo poznal a nechápe...tak si aspoň může odlovit tuto kešku.

A kdo vůbec tvoří skupinu Monty Python? Jsou to: Eric Idle, Graham Chapman, Michael Palin, John Cleese, Terry Jones, Terry Gilliam. Postupně si o každém něco řekneme.

 

 

Ale začněme od počátku.

Postupně budete zjisťovat indicie a1 - f4, které doplníte do tabulky. Do předposledního řádku „Součet“, jak už správně tušíte, zapíšete součet v odpovídajících sloupcích (a1 + a2, atd.). To co vás bude nejvíce zajímat, je poslední řádek „Ciferace“, což není nic jiného než jednociferný součet čísel z předchozího řádku „Součet“.

Všechny odpovědi lze bez větších problémů nalézt v odkazech.

 

 

a

b

c

d

e

f

1

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

Součet

 

 

 

 

 

 

Ciferace

A = 

B = 

C = 

D = 

E = 

F = 

 

 

Rada na začátek. Nespěchejte s luštěním, čtěte pořádně listing, jinak to bude vaše noční můra.

 

Věděli jste, že Monty Python je anagram Terryho Jonese? Nebo že Johna Cleese přibral Terry Jones do Cirkusu původně proto, aby vařil čaj, a Grahama Chapmana zase coby jeho psychologa, protože John Cleese by čaj sám vařit rozhodně neměl? A vlastně, celý Létající cirkus je Terryho dílo, abyste věděli, ostatní se s ním jen svezli a náhodou se proslavili také. Málem pravda, ale není to tak.

Skupina legendárních komiků ovlivnila filmovou zábavu víc, než by se zdálo. Porušili základní pravidlo komediálního žánru, protože psali skeče bez pointy. Jejich skečům někdy chybí nejen konec, ale často i začátek nebo prostředek. Příkladem může být skeč Záchranný člun. Ztroskotanci se plaví už [a1] dní v záchranném člunu. Nejedli už od [b1].dne. Jak tohle může jenom skončit…

Komika této skupiny stojí zejména na absurdním podání (nebo vyústění) celkem běžných situací. Humor útočí na anglickou společnost bez rozdílu: policie, politici, soudci, středostavovské paničky, televizní reportéři, rádoby „zábavní“ konferenciéři a aristokracie. Skeč Závod zdegenerované britské aristokracie je jedním z mnoha. Pět finalistů letošního 127. ročníku podá určitě kvalitní výkony a bude se na co koukat. Trojmístné číslo [c1] je konečné pořadí borců podle jejich startovních čísel od prvního po třetí místo. Pozn.: první představovaný borec má startovní číslo 1, poslední 5.

Jediným opakujícím se prvkem Létajícího cirkusu byly začátky celého pořadu, kdy Michael Palin v převleku za trosečníka, se z dáli přibližuje ke kameře a až přijde na rozpoznatelnou vzdálenost skrze klikaté cesty a křoviny, zazní vždy stejné "It's…" (To je … Monty Pythonův Létající cirkus) a začne úvodní znělka pořadu. Nejoblíbenějším je ale bezpochyby zakončení Johna  Cleese, kdy jako televizní reportét zcela formálně a slušně oblečený ukončí skeč se slovy: ,,And now for something completely different…" (A nyní něco úplně jiného...). Tato fráze se skutečně používala v britské televizi a rozhlase. Takže kolikrát celkově řekne M. Palin „it’s“ v této ukázce? To bude číslo [d1] (a vězte, že je to přirozené, celé, dvouciferné, liché číslo...a není to číslo 23).

mp2

 

 

Eric Idle – další člen Pythonů, opravdu hodně úspěšný herec, autor, skladatel, režisér a producent. Narodil se 29. března 1943 v South Shields, Anglie. Malý Eric se sice musel vyrovnat s dospíváním v neúplné rodině (otec, člen RAF, zemřel dva roky po synově narození). Na univerzitě v Cambridge vystudoval angličtinu a už během studia se v letech 1963 - 64 seznámil s kamarády, se kterým se zanedlouho proslavil.

Parodie, rozvíjení absurdních situací, rychle se střídající gagy, metoda volného propojování krátkých úderných skečů přinesla skupině rychlou popularitu, a to i přesto, že osobitý humor se často dostal do míst, kde se většinové publikum nepohybuje příliš jistě - ne každý se zasměje skeči s názvem Mimoúrovňová křižovatka na dálnici M2 budovaná postavami z Miltonova Ztraceného ráje. Právě tento typ humoru, který vyžadoval od diváka nejen smysl pro humor, ale i jistou úroveň vzdělání a přehledu.

 

Pythoni psali svoje skeče v týmech Cleese+Chapman, Jones+Palin, pouze Idle psal sám. Jeho skeče byly často monologem (dialogem), postaveném na slovních hříčkách. Jako např. ve skeči z cestovní kanceláře. Mimo jiné tam zjistíte jaké číslo bot má pan Hulvát [e1] - zaokrouhlete nahoru. Tento skeč nazavuje na rozhovor s Anne Elk, která nám představí svou teorii o dinosaurech. Ta nás ovšem zajímat nebude. Důležitý je ten obraz v pozadí, který namaloval: Johan Gambolputty von Ulm [f1 = -101], Zdeněk Burian [f1 = 6], Max Švabinský [f1 = 66].

 

mp3

Významný byl i Erikův hudební přínos. Postaral se prakticky o všechny stěžejní hudební čísla. Nejslavnější píseň, Always Look On the Bright Side of Life, zná skoro každý. Ostatně, s oblibou si ji pískali i vojáci v bitvě o Falklandy a běžela také v závěrečných titulcích oscarového filmu Lepší už to nebude.

Pythoni napsali v letech 1969 - 1974 pro BBC čtyři série skečů, které se zařadily mezi klasiku televizní zábavy 20. století, v podobném duchu pokračovali i ve svých filmech. Eric Idle samozřejmě pracoval i na samostatných projektech, nejzdařilejším jsou The Rutles, ve kterých si zahráli i Michael Palin, Geroge Harrison, Bill Murray nebo Mick Jagger. V dalších letech se objevil např. ve filmu Jeptišky na útěku nebo Dobrodružství barona Prášila. Je autorem divadelního představení Monty Python: Copak je to za mesiáše… Jeho muzikál Spamelot, získal v roce 2005 tři ceny Tony Award včetně ceny za Nejlepší muzikál.

Takovým klasickým Erikovým dílem je skeč Návštěvníci. Romantický večer Grahama Chapmana a Carol Cleveland přeruší nečekaný návštěvník - Eric Idle. S romantikou je rychle konec a taky přijde o život jedno milé zvířátko; tím je: kočka domácí [a2 = 87], axolotl mexický [a2 =7443], hroch obojživelný [a2 = 5].

Život je plný různých nástrah a nečekaných nehod. A Erik jako by tyto nehody přitahoval, takže během čekání na pana Thompsona přijde k úrazu: 1 služebná a čtyři sluhové [b2 = 15], 3682 policejních důstojníků [b2 = 22], alespoň jeden zahradník [b2 = 5]. Pro jistotu Erik příště raději jen zavolá.

Bankovní lupič John Cleese vstupuje omylem do obchodu se spodním prádlem, kde je prodávajícím Eric Idle. John si svůj omyl celkem rychle uvědomí a snaží se v této trapné situaci vymyslet nějaké přijatelné řešení pro oba. Mimo jiné ve skeči zazní jedno motto, které používali: rytíři kulatého stolu [c2 = -4], soubor baráčnic z Batley [c2 = 2], havíři na šachtě [c2 = 0].

Poslední skeč, ve kterém se ještě jednou podíváme na Erica, bude o horolezectví. Expedice na oba nejvyšší vrcholky Afriky s cílem vystopovat loňskou výpravu nebude lehký úkol. Navíc když vedoucí výpravy má zvláštní oční vadu. Start expedice je [d2]. ledna.

 

 

Pokud si myslíte, že většina času Létajícího cirkusu byla jaksi hraná, budete příjemně zklamaní. Téměř každý druhý skeč byl prokládán animovanými parodiemi na ledacos. Slovy se to těžko popisuje. Autorem těchto animací je jediný Američan ve skupině - Terry Gilliam (narozen 22.11.1940, Minneapolis, Minnesota, USA). Studoval na Occidental College v Kalifornii fyziku a výtvarné umění.

Terryho animace byla pro Montyho obrovsky důležitá. Byla tak dobře provedená, s tak dobrým načasováním, měla ten správný humor, byla správně absurdní a její surrealismus přesně seděl. Zalepil hodně děr, když skeč neskončil ve správném místě, nebo mu třeba chyběl konec. Jeho koláže vytvořili úplně novou uměleckou formu. Díky němu se Monty Pythoni posunuli ze škatulky “velmi neobvyklé” do přihrádky “naprosto šílené”.

mp4

Terry Gilliam strávil víc času za kamerou než před ní. Krátce po příchodu do Británie začal pracoval na TV show pro děti Do Not Adjust Your Set, ve které prezentoval svoje kresby a koláže. Tento program byl spíše víc pro dospělé než pro děti, protože surrealizmus a černý humor, který se tady objevoval, byl většinou mimo dětské chápání.

V roce 1969 ho oslovil John Cleese, aby se přidal k Monty Pythonům. Kromě psaní pro ně vytvářel hlavně ilustrace. Nedostával žádné pokyny, ostatní mu jen řekli, kolik času je třeba vyplnit kreslenými předěly. Svoje vize zrealizoval i v prvním pythonovském filmu Svatý Grál. Gilliam ho režíroval spolu s dalším členem skupiny Terry Jonesem. Spolupracovali i na jejich dalším filmu Život Briana. Jako sólo režisér debutoval s filmem Žvahlav (Jabberwocky).

Potom, co roku 1983 spolu s Terry Jonesem natočili třetí a zároveň poslední pythonovský film Smysl života, začal pracovat na snímku Brazil, který dostal v Los Angeles ocenění kritiky za nejlepší film a řekl si i o nominaci na Oskara za nejlepší původní scénář. Jeho další úspěšné filmy byly Dobrodružství barona Prášila (1989), Král Rybář (1991) a 12 opic (1995).

V surrealistickém filmu Strach a hnus v Las Vegas (1998) si zahrál známý herec Johnny Depp, který v jedné scéně pod vlivem adrenochromu mumlá „La llama es un quadrupedo“, což je citát z jednoho skeče Letajícího cirkusu.

V roce 2000 začal Gilliam pracovat na filmu Good Omens. Měl to být humorný příběh o apokalypse, zůstal však nedokončený. Kvůli různým nepříznivým okolnostem se mu nepodařilo natočit ani film Muž, který zabil Dona Quijota. Scénář filmu nakonec ožil pod taktovkou Keitha Fultona a Louise Pepeho, kteří natočili dokumentární film Ztracený v La Mancha.

mp5
 

A teď něco úplně jiného….Život Čajkovského. Málokdy je Terry Gilliam vidět v nějakém skeči, málokdy něco řekne a málokdy je vidět více jak 15 sekund. Tady vystupuje jako světově uznávaný odborník na ruskou hudbu 19. století John Dlážděný. A hádejte co? Nebude vás zajímat tvorba Čajkovského, bude vás zajímat jeho tělesná stavba. Čajkovskij byl mnohem menší než Nelsonův sloup a jeho řídící modul byl velký jako [e2] hlavy velmi malých psíků.

U hudby ještě chvíli pobudem. Explozivní verzi valčíku Na krásném modrém Dunaji od Johanna Strausse ml. bude řídit uznávaný dirigent Graham Chapmann. Všech [f2] vrzalů bude hrát jen pro vás až do roztrhání těla.

Krátce ze sportu. Fotbalový zápas mezi gynekology z Bournemouthu a imitátory Dlouhého Johna Silvera skončil katastrofálním debaklem imitátorů v poměru 15:[a3]. Další souběžně hraný zápas mezi německými a řeckými filozofy skončil překvapivě 0:1 ve prospěch Řeků. Vítězná trefa začala u Sokrata, který celou akci také sám zakončoval. Jedinou kartu v zápase, za diskuze s rozhodčím, již po několikáté viděl: Nietzsche [b3 = 6], Marx [b3 = 209], Kant [b3 = 37] (zapni si titulky ve videu).


Následuje pořad Výměna manželek. Nejedná se o žádnou reality show, ale o vzrušující závod. Největší favoritkou na výměnu byla paní Parkinsonová s kurzem 7/4, dále paní Colyerová s kurzem 9/4 a paní Caseyová s kurzem 4/1. Parkinsonová však nesplnila očekávání a nakonec skončila na [c3]. místě.

Dělat televizního hlasatele přímo v BBC můžou jen ti nejlepší. Být dobře oblečen a mluvit krásně modulovaným hlasem umí totiž jen málokdo (Stolen Newsreader). Proto se nemůžete divit, že si semtam někdo takového hlasatele ukradne pro soukromé účely, a to přímo z Televizního centra BBC a vezou ho neznámo kam přes celý: Ipswitch [d3 = -9], Notlob [d3 = 73], Londýn [d3 = 1195]. Ale co pak s ním?


 

Když se mluví o Monty Pythonech, je nejčastěji uváděno 6 jmen. Ale je tady ještě někdo, kdo se nemalou mírou podílel na vzniku některých skečů. Je to Carol Cleveland, jejíž sladké přehrávání je nezapomenutelnou přísadou montypythonských skečů a filmů. Obecně lze říci, že ženské role v Létajícím cirkuse a v pythoňáckých filmech hrála Carol Cleveland pouze tehdy, když scéna výslovně vyžadovala, aby postava byla sexuálně přitažlivá (jinak zastupoval Eric Idle).

mp6

V některých epizodách a později ve filmu Životě Briana vzali myšlenku ještě o krok dále tím, že pythoni hráli ženy, které se vydávaly za muže (kamenovací scéna).

Svoje ženské křivky mohla Carol naplno ukázat ve skeči Scott ze Sahary. Z důvodu vysokých nákladů se původní film Scott z Antarktidy se točí v africké poušti. Tady začíná cesta polárníka Roberta Scotta na Jižní pól. Jeho výprava bude muset během svého putování překonat řadu překážek a vypořádat se z různými nebezpečími, mezi které nepatří: děsivý obří elektrický papoušek [e3 = -43], poblázněný pouštní lev [e3 = 228], lidožravý rolovací psací stůl [e3 = 39].

Ve skeči Únos letadla si zahrála letušku a vyloženě svým výkonem mezi pythony zapadla. Únosce Michael Palin chce po pilotech, aby okamžitě otočili letadlo do Lutonu, ale nechce jim dělat nějak moc velké problémy. Např., kdyby ho vyhodili v Harpendenu, tak by to autobusem měl do Lutonu jen [f3] minut, ale to by tam muselo být letiště…

Carol Cleveland a John Cleese jsou na jejich vysněné dovolené v Paříži. Nikým nerušeni společně v poklidu snídají, když v tom se u nich odněkud vyloupne reverend Bellig a obrátí jejich život naruby. Otázka zní: kolik CELÝCH talířů reverend rozbije [a4]. (liché číslo)

A konečně si taky dáme něco geocachingu blízkého. Semaforovou verzi románu britské spisovatelky Emily Brontëové Bouřlivé výšiny zahrají Carol Cleveland (Catherinne) a Terry Jones (Heathcliffe). Pro nás bude důležitý Heathcliffe a jeho první čtyři písmena vyslaná semaforovou abecedou směrem ke Catherine. Tyto písmena převeďte na čísla podle jednoduchého převodu A=1, B=2 … Z=26. Vznikne tak šestimístné číslo a to bude [b4]. Za odměnu se dále ještě můžete podívat na ukázky z filmů Julius Caesar signální lampou, Výstřely v O.K. Coral morseovkou a Páni mají radši blondýnky kouřovými signály.

Skeč s názvem Mlékař byl natočen dvakrát. Jednou pro Létající cirkus (s Thelmou Taylor) a podruhé pro film A teď něco úplně jiného, natočeného speciálně pro Ameriku, a který se skládal z nejúspěšnějších skečů z první a druhé série Letajícího cirkusu. Nás bude zajímat skeč z filmu, kde vystupuje právě Carol Cleveland. A otázkou je, kolik mlékařů [c4] přijalo její pozvání a to včetně Michaela Palina? (dvouciferné sudé číslo).

V roce 1982 sehráli již neexistující Pythoni 4 živá vystoupení v americkém Hollywoodu. Zároveň šlo o poslední vystoupení Pythonů ještě s Grahamem Chapmanem. Byla to velká show s účastí publika a bylo to pojato jako jeden velký mejdan. Všichni kolem popíjeli a kouřili vše možné. Pythoni měli na konci tolik děkovaček, že po 20. nebo 30. pustlili na plátno nápis "piss off".

Vystoupení bylo poskládáno z jejich klasických skečů a několika méně známých kousků. Mezi nimi byl i skeč o čtyřech zbohatlících, kteří si povídají o tom, jak to bylo krásné, když ještě nebyli bohatí. Např. takový Graham Chapman musel pracovat 20 hodin denně ve fabrice pouze za [d4] pence měsíčně. A ostatní na tom nebyli o moc lépe.

Další málo známý skeč je přímo od Svaté stolice. Jen málokdo ví, že skeč je založen na skutečné historické události. V roce 1573 namaloval Paolo Veronese obraz Poslední večeře, který si objednali dominikáni z benátského kláštěra sv. Jana a Pavla, aby nahradil Tizianův obraz zničený při požáru o dva roky dříve. Jedná se o snad největší plátno 16. století: 5,6 x 12,8 m. Po dokončení obrazu si Veroneseho k výslechu předvolala inkvizice a chtěla vysvětlit několik nesrovnalostí na obraze (sluha s krvácející nosem, 2 opilí němečtí ozbrojenci, šašek s papouškem na zápěstí, trpaslíci, …). Nakonec byl Veronese Svatým soudem donucen obraz na své náklady do tří měsíců přemalovat. On tak však neučinil a pouze ho přejmenoval na Hostinu v domě Léviho. Podobný problém má ve skeči i papež s Michaelangelovým obrazem. Trnem v oku mu je počet postav na obraze Poslední večeře. Číslo [e4] je součet všech apoštolů a spasitelů na předaném obraze.

A teď to nejdůležitější, co by měl znát každý správný geolovec - Jak správně nebýt viděn. V krátkém instruktážním filmu Královské civilní obrany č. 42 první pravidlo zní:  hlavně nenápadně [f4 = 81], skrčit se a přikrejt [f4 = 52], nevstávat [f4 = 1]. Takže teď už víte jak důležité je pro přežití nebýt viděn. Doporučuji toto pravidlo využít i při odlovu této kešky, jinak …

 


Teď už byste měli mít všechny indicie. Jen to dobře spočítat (pozor na znaménka) a můžete vyrazit do terénu. Pokud si nejste jisti finálními souřadnicemi, pošlete mi zprávu (většinou do 2 dnů odpovím). Pokud bude třeba, tak rád popostrčím nebo přímo poradím. Ale zadarmo to nebude, nějakou tu aktivitu budete muset vynaložit.

Keš najdete na souřadnicích:     N 49° 55.ABC E 016° 55.DEF

Takže přeji zábavné luštění a bezproblémový lov!

Do logu můžete uvést, který skeč vás pobavil nebo doživotně poznamenal. Do logů, prosím, neuvádějte žadné nápovědy, rady a ani fotky keše - ať z toho ostatní taky něco mají.

Keš otevírejte pomalu tahem k sobě. Nazavírejte nadoraz.

 

DŮLEŽITÉ!!!

URČITĚ SI DONESTE SVŮJ VLASTNÍ FUNKČNÍ ÚZKÝ LIHOVÝ FIX. BEZ NĚJ SE VÁM NEPODAŘÍ ZAPSAT SE DO LOGBOOKU. FOTOLOGY NEBERU A BUDU JE MAZAT. PROSÍM, ŠETŘETE MÍSTEM.

Additional Hints (Decrypt)

oyvmr x ibqr - armniverwgr qivexn anqbenm

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)