Skip to content

Z klabavske historie Multi-cache

Hidden : 7/26/2016
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš vychází z historie obce Klabavy. Během získávání souřadnic se dozvíte něco málo a významných rodácích této obce, o bývalých železárnách, kapličce, atd.


Keš na výchozích souřadnicích nehledejte!

Z KLABAVSKÉ HISTORIE

ZMĚNA UMÍSTĚNÍ KEŠE!!!

Výchozí souřadnice vás zavedou před dům čp. 1. Nedaleko tohoto domu se nachází první stage, kde zjistíte důležité informace potřebné k vyluštění finálových souřadnic. Dále můžete pokračovat po silnici vedoucí z kopce. Po ní se dostanete k nově opravené kapličce. V roce 1833 byla na jejím místě postavena první dřevěná budova školy. Byla to místnost s malými okny, asi 6 m dlouhá, 5 m široká a 2,3 m vysoká a chodilo sem až 124 dětí z Klabavy a Ejpovic. Později byla škola postavena nad rybníkem. V roce 1903 navštěvovalo místní školu 188 žáků. Počet žáků se postupně snižoval, v roce 1982 byla škola zrušena a děti začaly jezdit do Rokycan. Budova školy byla přestavěna na mateřskou školu, v roce 2000 byl i její provoz zastaven pro nedostatek dětí.

Žáci Obecké školy v KlabavěŽáci Obecné školy v Klabavě

Po přesunu školy byla na místě dřevěné budovy postavena hasičská kolna se zvoničkou. V devadesátých letech byla osazena plechová vrata, takže stavba vypadala jako garáž, také tak byla využívána. Prostor pro zvoničku včetně vybavení byl v dezolátním stavu. V roce 2015 získala obec dotaci na obnovu kapličky. Obnova byla dokončena v červnu 2016. Stavba má novou fasádu, dřevěná vrata a do prostoru zvoničky byl umístěn zrenovovaný mobiliář, který si můžete prohlédnout z druhé strany kapličky.

Kaplička dříveKaplička dnes

Vaše cesta bude pokračovat dále po hlavní silnici (dolů). Po pravé straně uvidíte budovu obecního úřadu, kde je také pošta a knihovna. Po chvíli dorazíte před památník „padlým vojínům klabavským ve světové válce 1914 – 1918“. Zde zjistíte další indicie potřebné k získání finálních souřadnic. Odtud se opět vrátíte zpět ke kapličce, ale cestou se můžete zastavit u tabule, na které byly původně informace o významných rodácích obce. Bohužel je na místě nová cedule, tak jsem vymyslela jiný způsob získání informací. Prvním je Bohumil Stašek, který se narodil v Klabavě roku 1886 v domě čp. 59 (tento dům uvidíte po pravé straně, cestou na další stage). Studoval na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy. V roce 1933 se stal vyšehradským sídelním kanovníkem. 1. 9. 1939 byl zatčen Gestapem a byl krátce vězněn v koncentračním táboře Oranienburg. Poté byl přemístěn do tábora Dachau, kde prožil celou válku. Zemřel 8. 8. 1948 a je pohřben v Praze na Vyšehradě.

Bohumil StašekPamnětní deska

Dalším rodákem byl František Mikulík, který se narodil 26. 3. 1869 v Klabavě. Jeho otec byl mlynář, v roce 1870 převzal mlýn ve Strašicích, kde František od útlého dětství vyrůstal. Studoval na České vysoké škole technické v Praze. V roce 1896 se stal městským elektrotechnickým inženýrem v Praze na Smíchově, smíchovskou elektrárnu vedl až do roku 1926. František se také zajímal o těsnopis, nakonec byla metoda Mikulík-Heroutova v roce 1921 uznána Ministerstvem školství a zavedena na středních školách. Je také autorem Strojnického německo-česko-slovenského slovníku. Jeho vnukem je český herec a dabér Dalimil Klapka. Zemřel 27. 4. 1952 v Praze na Smíchově. Jeho rodný dům čp. 31 již nestojí, byl zbourán kvůli výstavbě klabavské přehrady.

Třetím klabavským rodákem byl František Šeracký, který se zde narodil v roce 1891. Studoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a stal se profesorem psychologie. Publikoval řadu studií, českou psychologii obohatil v oblastech experimentální psychologie, psychotechniky, psychologie dítěte, vnímání a volby povolání. V letech 1927 – 1934 byl ředitelem Psychotechnického ústavu Masarykovy akademie práce. Zemřel 26. 9. 1942 v Praze. Jeho rodný dům čp. 91 stojí v Klabavě dodnes.

Odtud budete pokračovat zpět ke kapličce. Po pravé straně si jistě všimnete vysokého komínu. Na tomto místě byly dříve železárny a to díky velkým ložiskům železné rudy. V roce 1637 byla zahájena stavba první tavicí pece. Za třicetileté války byly železárny vydrancovány Švédy. Roku 1670 objevil Jan Hájek z Budějovic další bohatá ložiska železné rudy a tak vznikla u Klabavy štola svatého Antonína Paduánského, která byla hlavním zdrojem železné rudy pro železárny v Klabavě. Postupem času se vyvíjela technologie, železárny měly 2 vysoké pece a 3 zkujňovací pece. Pracovaly až do roku 1926 a poté byl provoz převeden do železáren v Rokycanech. V roce 1940 koupil objekt železáren Karel Šůla a zřídil zde porážku dobytka, udírnu a konzervárnu. Od roku 1948 sloužil objekt jako výrobna a sklad uzenářských výrobků. Po znárodnění v roce 1949 připadla část objektu obci Klabava. Tento pozemek s domem propůjčila obec sdružení chovatelů v obci a v roce 1993 jej prodala panu Miroslavu Kozelkovi, který zde zřídil hostinec a prodejnu potravin. Dnes zde můžete najít „hospodu U Komína“.

Pracovníci v železárnáchVýrobky z klabavských železáren

Odtud budete pokračovat na další stage. Po několika metrech budete po pravé straně míjet rodný dům Bohumila Staška. Dům byl opraven a 2. 4. 2011 zde byla odhalena pamětní deska Msgre. Bohumila Staška. Když bude pokračovat dále po cestě, tak zanedlouho uvidíte vodní nádrž Klabava.  Stavba přehrady proběhla v letech 1954 – 1958 a měla za úkol chránit před velkou vodou nedaleký lom na železnou rudu. Po několika letech byla činnost v lomu ukončena a v roce 1975 lom zatopen. Vodní nádrž tak ztratila svůj původní význam a dnes slouží k zajištění minimálního průtoku, ochraně před velkou vodou a k rekreaci. Hráz nádrže je sypaná zemní o délce 404 m a výšce 12,6 m. Celkový objem je 5,664 mil. m3 a zatopená plocha 128 ha. Odtud už vám zbývá ujít jen pár metrů a dorazíte na poslední stage, kterou je Husův pomník.

Vodní nádrž Klabava

KEŠ

Nejprve zjistěte několik důležitých informací, které vás dovedou ke keši.smiley

N49° 4A,BCD E013°3E,FGH

A - Za kolik kilometrů můžete dojít do Rokycan (na nádraží)?

B - Kolik značek na tomto rozcestníku ukazuje na zelenou turistickou trasu?

C - Ciferace roku narození muže, jehož iniciály jsou R. Ch.

D - Počet mužských jmen na střední části pomníku děleno počtem příjmení začínajících na Č.

E - Kolikátého července sloužil Bohumil Stašek mši na Vršíčku?

F - Kolik let navštěvoval František Mikulík Obecnou školu ve Strašicích plus kolik let studoval na České vysoké škole technické v Praze?

G - Kolik let působil František Šeracký jako středoškolský profesor?

H - Počet řádek textu na desce Husova pomníku (letopočty nepočítej).

K FINÁLNÍM SOUŘADNICÍM KEŠE PŘIPOČÍTEJTE: N0,017 a E0,219

Hodně štěstí při lovu.smiley

http://klabava.rokycansko.cz/

Additional Hints (Decrypt)

Mqáaí xynzr. (arwfrz qbyr)👈

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)