Skip to content

Na Pilce Traditional Geocache

This cache has been archived.

geojezdec: Kešku už nebudu udržovat. Tak ji posílám do archivu.

More
Hidden : 7/17/2016
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Na Pilce

(čp. 102, k. ú. Šebetov)

V 40. letech 19. st. nechal majitel šebetovského panství Mořic Karel Wilhelm hrabě Strachwitz vybudovat v údolí říčky Bělé pilu na vodní pohon. Ve skutečnosti šlo o jednoduché strojní zařízení, tvořené jednolistou pilou, poháněnou přes vodní kolo. Práce s ní byla poměrně namáhavá. Jednorámovka totiž byla schopna uřezat pouze jedno prkno. Pokud chtěl dělník uřezat další, musel kládu ručně vrátit zpět, což vyžadovalo značné úsilí. Celá výroba byla navíc podřízena stavu vody v potoce, potažmo v náhonu. Když bylo vody málo či zamrzla, pila nepracovala.

Prostor, v němž se jednorámová pila nacházela, bezprostředně navazoval na hospodářské a následně i na obytné stavení. Zatím prvním doloženým pilařem na Bělé byl k r. 1868 František Dosedla z Jaroměřic.

V roce 1877 kupuje šebetovské panství vídeňský bankéř Mořic Königswarter a okamžitě se pouští do řady významných stavebních a hospodářských úprav. Tak mimo jiné nechává do dnešní podoby přestavět zámek v Šebetově či rozšiřuje Mořicův dvůr blízko Světlé. Krátce před rokem 1880 dává pokyn k výstavbě nové, tentokrát již parní pily níže po proudu říčky, v osadě Melkov. Vodní pila u Bělé je zrušena a objekt je nadále využíván jako služební byt pro zaměstnance velkostatku. K roku 1880 je zde doložen Josef Kavan ze Šebetova, který „pracuje s koňmi v lese.“ Status hájovny získává bývalá vodní pila krátce před rokem 1890, kdy sem přichází první hajný Josef Krajíček z Knínic.

K roku 1900 se na hájovně uvádí hajný Antonín Dlapa z Boskovic. Ten zde se svou rodinou žije přibližně do začátku I. svět. války. Poté se na hájovnu stěhuje Karel Pospíšil z Hor. Štěpánova, kterého v roce 1933 vystřídá František Martinek z Cetkovic. Martinkovi bydlí na hájovně do léta roku 1945. Jako poslední přichází na „Pilku“ hajný František Přikryl z Hor. Štěpánova. Slouží zde do roku 1956. V té době je již hájovna více jak deset let ve vlastnictví Československých státních lesů a statků, (šebetovský velkostatek byl konfi skován na základě Benešových dekretů v roce 1945), které nakonec v 60. letech prodávají objekt do soukromých rukou.

V soupisu majetku šebetovského velkostatku z roku 1931 se o hájovně hovoří jako o bývalé „Wilhelmově pile“, přičemž celková hodnota budovy je - včetně dnes již zří- cené stodoly - vyčíslena na částku 17 793 Kč. Název „Wilhelmova pila“ je v současné době pozapomenut. Objekt bývalé vodní pily, potažmo hájovny najdeme v mapách pod označením „Na Pilce“. Odtud také vzniklo pojmenování pro část údolí podél říčky Bělé.

Additional Hints (No hints available.)