Skip to content

Vzpominka na Dul Dukla Traditional Geocache

This cache has been archived.

krtek64: Tak bohužel keš musím poslat do archívu. Díky škůdci, co ji neustále zalepoval, ji nemá cenu provozovat dál. Na mou výzvu proč mu vadí nereagoval a tak s keší končím. Děkuji vám za každou vaší návštěvu keše i za pěkné logy.

More
Hidden : 5/25/2016
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Kvůli disablování keše uvádím bonusové číslo této keše zde: D - 7

"Brána jiné dimenze".

Původně jsem měl záměr, že svou Šachetní sérii vytvořím jen ze tří keší a bonusovky. Ale nemilá náhoda tomu chtěla, že jsem kvůli ničiteli keší musel opustit „plac“ v 15 km vzdáleném Paskově, kde jsem měl umístěnou svou keš Cyklotrasa Beskydy. Po zralé úvaze, zda svou poničenou keš obnovit a nebo přesunout jinam, jsem se rozhodl, že to raději zkusím na jiném místě. Materiál z této keše mi totiž bylo líto vyhodit, tím spíše, že keš si vedla celkem dobře. Potíž byla v tom, že schránka keše vyžaduje umístění na kovové konstrukci a v okolí cyklotrasy jsem nenašel další vhodnou.

Zato v okolí šachet je podobných konstrukcí celkem slušný výběr. Opustil jsem tedy téma cyklotrasní a vyměnil jej za šachetní. S tím, že si neplánovaně rozšířím svou dosavadní šachetní sérii. Zádrhel byl, že u těch, pro mne nejvhodnějších šachet, jsem již své keše měl. "Spásu" mi nakonec nabídlo, jen asi 4 km od mého domova vzdálené, okolí bývalého Dolu Dukla. Vhodná konstrukce se sice nachází cca 600m od hlavního areálu, ale jistě leží nad bývalými dobývanými „poli“, kde se kdysi těžilo uhlí v tomto dole. Takže přímou souvislost místo s tímto dolem má, byť z něj již není na lokalitu bývalé šachty vůbec vidět. Je to taková malá daň tomu, že odlov keše pro vás bude nerušený, dobře přístupný a nebudete nápadní, ani když při hledání strávíte víc času, než bývá obvyklé.

Důl Dukla zahájil svou činnost kolem roku 1907 a ukončil ji zhruba po 100 letech. Za tu dobu bylo z podzemí vytěženo na povrch asi 100 miliónů tun uhlí. Je to obrovské množství, ale naštěstí důlní pole této šachty leželo v oblasti, kde povrchová zástavba nebyla nijak obsáhlá a tak nedocházelo k obvyklým škodám na budovách, známých z karvinské části. Pokles poddolovaného území se tak stihl projevit hlavně v lesích mezi doly Dukla, František a Lazy. V proláklinách postupně vznikaly mnohé jezírka, která časem ožila nejen rybami, ale i vzácnými vodními živočichy. Jako nejčernější den historie dolu je zapsaný 7.červenec 1961. V dole vypukl nekontrolovatelný pořár a na jeho následky zahynulo 108 horníků. Dalšími smutnými dny se pak staly ty s posledním vytěženým vozíkem uhlí z 10. ledna 2007. A úplnou tečkou na závěr byl již níže zmíněný odstřel skipové věže 19. června 2008.

Co se týče bližších info o Dole Dukla, tak mi jako nejkomplexněší sbírka dokumentů a foto přijde tento web HISTORIE DOLU DUKLA . Mé osobní poznatky o Dukle jsou hlavně ty, které "říkají", že tato šachta byla druhá nejbližší z mého domova v Havířově a že byla jediná, která byla vidět i z okna mého bytu. Nějaký čas trvalo, než jsem si zvykl, že na obzoru chybí dominanta skipové věže Dukly. Její odstřel byl pro obyvatele Havířova velkou událostí. To odpoledne bylo dost obtížné najít přijatelné místo pro solidní zachycení děje samotného odstřelu. Po demolici skipové věže přišla na řadu také většina povrchových budov. Zbourání tak zůstala ušetřena jen hrstka objektů. (kompresorovna, zámečnická a kombajnová dílna a lampovna). Jejich využití pro připomínku historie dolu bude jistě vhod a navíc docela autentické. Dle posledního vývoje, po demolicích uvolněné další zdejší prostory, mají sloužit novému účelu a to na výrobu zdravotních pomůcek firmou Mölnlycke. Konstrukce nových hal se již nabírají konečnou podobu, výroba začne co nevidět

Abych se vrátil k hornickému tématu, posbíral jsem několik hornických výrazů, možná vám některé budou povědomé, některé už bohužel jsou pomalu zapomenuty:

Hajcmaňok – cca 1,2 m dlouhý kus kmene stromu, prům. od 10 – 20 cm
Hajcman – kovová oblouková výztuž
Špermas – univerzální měřidlo ze dvou tenkých dřevěných latí (cokoliv tenkého ze dřeva)
Kučerovka – výraz pro způsob provizorního zapojení el. spotřebiče na dole, nepovolený způsob. Jméno podle elektrikáře, který to začal používat
Dychtung – těsnění na potrubí (z němčiny z období II. sv. války)
Amatér – univerzální nástroj horníka v podobě cca 10 mm hrubé a cca 20 cm dlouhé tyčky. Jeden konec se špičkou, na druhém navařené očko pro manipulaci s ventily
Kvítko – pryžová gumová spojka mezi motorem a převodovkou dopravníku
Marcela – krátká hydraulická stojka Barbora – těžké kladivo, váha cca 5 kg
Krkačka, Hupcuk – řetězový zvedák
Štift – pérový kolík (z němčiny z období II. sv. války)
Bodka – zajišťovací prvek z výztuže ve stojkovém rubání, dnes už takřka nepoužívaný výraz
Dekalamitka – mazací lis
Cyp – nejpoužívanější hornické slovo ve spojitosti s nadávkou
Cindra – palník, spojovací drát, používaný při trhací práci
Peloušek – pneumatický utahovací nástroj na utahování šroubů
Pacholek – pneumatická podpěra pro vrtání vrtacím kladivem do kamene
Zic – sedadlo, dnes už takřka nepoužívané slovo
Zahrádka – součást dopravníku, aby nedocházelo k padání rubaniny mimo dopravník
Čert – speciální vrtací nástroj pro vývrt děr v uhlí o průměru cca 25 cm
Korunka – přípravek pro pevnější stabilitu kotvení mezi stojkou a rovnou TH výztuží
Gvint – závit (z němčiny z období II. sv. války)
Helfr – pomocník havíře, zpravidla „cyp“
Fedra – pružina
Tata/Mama – pojmenování koncového prvku hadic, resp.hydraulických převodů
Koberec – dopravník pro dopravu lidí, mající podobu pásu širokého cca 10m a dlouhého cca 12 m
Burčuľa, Zupa – polévka podávaná havířům před směnou
Burčuľa – taktéž umluvený havíř
Šoľ – těžní klec pro dopravu lidí a materiálu
Feľ, Okor – dřevěná deska, krom svého účelu sloužila havířům pod zadek, aby se dobře sedělo, když byla možnost. V dole často nedostatkové „zboží“
Brincpas – pásová brzdová spojka na vrátek, dnes už takřka nepoužívané slovo

Jak se ke keši dostat a další info o keši :

Nejbližší komunikace ke keši ulice "U školy" vede od silnice po ul. "Orlovské". Pokud chcete být hodně nenápadní, tak auto můžete nechat u železničního podjezdu, poblíž křižovatky těchto ulic. A nebo pojmout odlov drive - in a dojet přímo až ke keši. Místo na parkování je cca 6m od ní. Pro nemotorizované se nabízí použití havířovské MHD, linka č. 419. Keš se nachází přesně uprostřed mezi zastávkami Dolní Suchá, Sušanské rybníky a Dolní Suchá U zahrádek (vzdálenost chůze 320m)

Není třeba nikam lézt, zejména ne lézt na podpůrnou železnou konstrukci pro potrubí. Keš je zaměřena poměrně přesně. Po zalogování PROSÍM o uvedení úkrytu do původního stavu. PROSÍM také o nevkládání spoilerů do logů a fotogalerie. Děkuji. Keš obsahuje venkovní a vnitřní schránku a logbook..

NEZAPOMEŇTE SI OPSAT BONUSOVÉ ČÍSLO "D"

Pokud tě tato keš zaujala, můžeš navštívit i mé další keše ze série, které tvoří bonusovou keš SACHETNI (BONUS) - NAVSTEVA U PERMONIKU

BYVALY DUL GABRIELA (bonus číslo "A").

BYVALY DUL BARBORA (bonus číslo "B")
ORLOVSKE HRADCANY (bonus číslo "C").
VZPOMINKA NA DUL DUKLA (bonus číslo "D").
KEŠ U HAVÍŘOVA (bonus číslo "E").

Mezi Doly Gabriela a Barbora nedoporučuji průjezd autem nejkratší spojnicí po ul. Česká, Svobody a Sv. Čecha. Tyto komunikace jsou hodně rozbité, použij raději hlavní silnici Karviná - Havířov

Můžeš se také cestou do Beskyd zastavit i na nejvyšším kopci: LYSA HORA fotograficka kes

Additional Hints (Decrypt)

Oenan wvar qvzramr, cebuyrqrw cbqcheabh xbafgehpv "OENAL", bq mrzr arwilfr qb ilfxl bpv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)