Skip to content

Zespół Szkół Łączności Traditional Geocache

Hidden : 4/22/2016
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

HISTORIA ZESPOŁU SZKÓŁ ŁĄCZNOŚCI 

We wrześniu 1949 r. Ministerstwo Poczty i Telegrafii powołało do życia czteroletnie Liceum Pocztowo-Telekomunikacyjne, z siedzibą w gmachu Liceum Handlowego przy ul. Felczaka. Samodzielną placówką, mieszczącą się w budynku Poczty Nr 2 przy ulicy Dworcowej, stało się w 1951 roku, a jego pierwszym dyrektorem został Tadeusz Mądry.

Najpierw utworzono trzyletnie Technikum Pocztowe i dwuletnie Technikum Telekomunikacji. Ten pierwszy okres "młodości" szkoły zamyka rok 1956, gdy zmieniona została nazwa na Technikum Łączności i Zasadniczą Szkołę Łączności o specjalnościach: eksploatacja pocztowa, eksploatacja urządzeń teletechnicznych, łączeniowych i przenoszenia. Rok później szkoła została przejęta przez Ministerstwo Oświaty.

W 1959 r. istniało już czteroletnie Technikum Pocztowe, a rok później czteroletnie Technikum Telekomunikacji.

W 1967 r. Technikum Pocztowe przemianowano na czteroletnie Liceum Ekonomiczne, a Technikum Telekomunikacji na pięcioletnie Technikum Elektroniczne. Ten podział pozwolił na wyraźne rozdzielenie funkcji pocztowych od telekomunikacyjnych. Natomiast w roku 1973 szkole nadano imię telegrafisty kaprala Michała Okurzałego.

W 1977 r. szkoły działające w gmachu Poczty połączyły się w Zespół Szkół Łączności im. kaprala Michała Okurzałego. Wtedy było to aż sześć szkół:

  • Technikum Łączności
  • Liceum Ekonomiczne
  • Technikum Łączności dla pracujących na podbudowie zasadniczej szkoły łączności
  • Zasadnicza Szkoła Łączności
  • Zasadnicza Szkoła Łączności dla pracujących OUTM w Szczecinie
  • Policealne Studium Zawodowe - pracownik eksploatacji pocztowo-telekomunikacyjnej.

 

W tamtych latach liczba oddziałów wahała się od 27do 30, a nauczycieli od 75 do100. Uczniowie zamiejscowi mieszkali w dwóch internatach: męskim i żeńskim. Szkoła zaczęła odnosić liczne zwycięstwa w różnych konkursach, w szczególności w kategoriach marynistycznych i sportowych.

Dynamiczny rozwój techniki, a szczególnie elektroniki i telekomunikacji, zobowiązywał szkołę do rozwoju bazy dydaktycznej. Utworzono więc nowoczesną pracownię informatyczną wyposażoną w komputery (siedem ZX Spektrum plus, Schneider 464, Sharp MZ 700). We wrześniu 1986 r. w szkole działało już osiem kół komputerowych, a w niedługim czasie informatyka została włączona do programu nauczania. Nauczyciele ZSŁ aktywnie uczestniczyli w tworzeniu nowych programów nauczania.

Teleinformatyków kształcimy od 20 lat - najpierw jako specjalność w zawodzie technik telekomunikacji, a od kilku lat jako niezależny zawód. Ten kierunek kształcenia na wielu uczelniach wyższych jest najnowszą propozycją.

W 1991 r., dzięki pracy nauczycieli kształcących dla potrzeb łączności, opracowano pod patronatem Ministerstwa Łączności nowe dokumentacje programowe dla zawodów:

  • technik eksploatacji pocztowo-telekomunikacyjnej
  • technik telekomunikacji
  • monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych
  • ekspedient pocztowy
  • pracownik ruchu telekomunikacyjnego.

 

Efektem dynamicznego rozwoju telekomunikacji było wyłonienie nowej specjalności w tej dziedzinie - teleinformatyki oraz rozbudowane kształcenie w dziedzinie techniki cyfrowej. Szkoła nadal mieściła się w budynku Poczty Nr 2 przy ulicy Dworcowej, a obietnice budowy nowego budynku szkoły lub przekazania szkole innego obiektu (np. przy ul. Mickiewicza), pozostały jedynie obietnicami.

Z przyczyn finansowych w szkole zredukowana została liczba oddziałów i nauczycieli, a internaty przy ulicach Kaszubskiej i Sikorskiego zostały zamknięte. Dalsze losy szkoły wyznaczyła podjęta 3 czerwca 1996 r. przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie decyzja w sprawie utworzenia Zespołu Szkół Zawodowych Nr 3 z siedzibą przy ul. Ku Słońcu 27/30 poprzez połączenie zlikwidowanego Zespołu Szkół Łączności przy ul. Dworcowej 20A i Zespołu Szkół Nr 4 przy ul. Ku Słońcu 27/30, w skład którego weszły:

  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa kształcąca w zawodach: monter elektronik, krawiec odzieży damskiej lekkiej, hafciarko-koronkarka, dziewiarz maszynowo ręczny
  • Liceum zawodowe kształcące w zawodzie: monter elektronik,
  • Technikum Łączności kształcące w zawodzie technik telekomunikacji o specjalności: telekomutacja, teletransmisja, teleinformatyka
  • Liceum Ekonomiczne kształcące w zawodach: technik eksploatacji pocztowo telekomunikacyjnej
  • Szkoła Policealna kształcąca w zawodzie technik teleinformatyk.

 

Od roku szkolnego 1995/1996 w klasach pierwszych technikum do oceny kompetencji stosuje się "metodę projektu". Wykonanie projektu na dany poziom nauczania pozwala ocenić wiadomości i umiejętności, które uczeń zdobył na różnych przedmiotach. Pozwala również na ocenę samodzielności w rozwiązywaniu problemów, umiejętności zastosowania wiedzy teoretycznej, wykorzystania umiejętności praktycznych, współpracy w grupie. Od roku 1994 szkoła była członkiem powołanej sieci szkół kształcących w zawodach telekomunikacyjnych i rozpoczęła współpracę z Blackburn College w Anglii. Wieloletnia współpraca, w której uczestniczyli nauczyciele i pracodawcy z całej Polski, przyczyniła się do rozwoju umiejętności w zakresie oceniania kryterialnego w kształceniu zawodowym, opracowywania materiałów dydaktycznych dla metody "open learning", opracowywania modułowych programów kształcenia zawodowego. Nauczyciele ZSŁ byli autorami programów modułowych dla wszystkich zawodów, w których szkoła kształciła - programy te były wpisane na listę MEN-u oraz pakietów edukacyjnych do tych programów opracowanych wspólnie z nauczycielami ZSŁ w Poznaniu.

W roku szkolnym 1997/1998 w Zespole Szkół Łączności kształciło się 729 uczniów w 23 oddziałach. Technikum było nadal pięcioletnie - dla najzdolniejszych szkoła prowadziła indywidualny tok nauczania umożliwiający im zrealizowanie pięcioletniego programu nauczania w ciągu czterech lat.

Szkoła zawsze dbała o odpowiednie - stosownie do rozwoju techniki wyposażenie laboratorium. Pracownie elektryczne, elektroniczne i telekomunikacyjne wyposażone zostały w nowoczesny sprzęt dydaktyczny, stanowiska multimedialne oraz klimatyzacje, co umożliwiało kształcenie młodzieży w zakresie nowoczesnych systemów telekomunikacji i wykonywanie ćwiczeń z zakresu cyfrowej techniki telekomunikacyjnej, światłowodowej i transmisji danych w paśmie podstawowym.

Rok 2002 był szczególnym rokiem dla szkoły. Rada Miasta Szczecin Uchwałą Nr XLIX/1000/02 z dnia 25 II 2002 r. przywróciła nazwę, a tym samym tożsamość szkoły poprzez przekształcenie z dniem 1 września 2002 r. Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Zespół Szkół Łączności. Wydarzenie to zbiegło się z obchodami 50 rocznicy działalności Zespołu Szkół Łączności na terenie województwa zachodniopomorskiego - był to zarazem 22 rok kierowania szkołą przez dyrektora Zdzisława Olejniczaka.

W skład Zespołu Szkół Łączności wchodziły:

  • Technikum Łączności
  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 9
  • IX Liceum Profilowane
  • Szkoła Policealna.

 

Ten stan utrzymał się przez trzy lata. Na miejsce Szkoły Policealnej Rada Miasta Szczecin Uchwałą z dnia 16 maja 2005 r. powołała Technikum Uzupełniające Łączności.

Kolejne lata obfitowały w nagrody i wygrane programy, szczególnie w zakresie projektów unijnych. Szkoła realizowała kilka programów równocześnie. Wygrane przez Zespół Szkół Łączności projekty pozwoliły na tworzenie nowych pracowni telekomunikacyjnych, teleinformatycznych i pocztowych (Phare 2001, Phare 2003) oraz dalszą modernizację bazy dydaktycznej. Zadbano również o możliwość wymiany doświadczeń w zakresie nauczania przedmiotów zawodowych z innymi krajami - program "Wspólna nauka Europy - ponadgraniczne kształcenie zawodowe w zawodach telekomunikacyjnych" to projekt współpracy polsko-niemieckiej w zakresie kształcenia zawodowego, dzięki któremu młodzież ZSŁ (80 uczniów przez dwa lata) miała okazję uczyć się wspólnie w ZSŁ w Polsce oraz w Berufliche Schule Stadt Neubrandenburg w Niemczech.

W 2005 r. Zespół Szkół Łączności uhonorowano tytułem "Zachodniopomorskiej Szkoły Jakości".

W 2007 roku powstały "Pijawki" - koło mające na celu rozpowszechnienie i propagowanie wśród młodzieży idei honorowego krwiodawstwa. Akcja od lat cieszy się powodzeniem wśród uczniów oraz absolwentów Zespołu Szkół Łączności.

Zespół Szkół Łączności w Szczecinie od dnia 1 września 2007 r. obejmuje:

  • Technikum Łączności
  • Technikum Uzupełniające Łączności
  • Zasadniczą Szkołę Zawodową Nr 9.

 

Rok szkolny 2008/2009 przyniósł zmiany: odchodzącego na emeryturę dyrektora Zdzisława Olejniczaka mianowano Honorowym Dyrektorem Zespołu Szkół Łączności. Dyrektor Zdzisław Olejniczak był związany ze szkołą od 1976 roku, stanowisko dyrektora objął w 1980 roku i pełnił je z powodzeniem przez 28 lat.

Stanowisko dyrektora objął nauczyciel, zarazem absolwent "Łączności", mgr inż. Bartosz Stolarczuk. W tym samym roku szkoła obchodziła jubileuszową, bo XX edycję konkursu "Najlepszy w zawodzie", podczas którego najzdolniejsi uczniowie prezentują swoje zainteresowania i umiejętności zawodowe. Uczniowie mieli okazję także poszerzać wiedzę i umiejętności zawodowe w ramach projektu "Rozwój zainteresowań młodzieży w kierunku zawodów elektryczno-elektronicznych".

W 2008 roku Zespół Szkół Łączności nawiązał współpracę z radami osiedli Świerczewo i Gumieńce, czego efektem stały się: organizacja festynów, Biesiad Gumienieckich i wiele innych działań.

W czerwcu 2009 roku w Zespole Szkól Łączności został powołany Uczniowski Klub Sportowy UKS EŁKA, którego założeniem jest organizowanie pozalekcyjnego życia sportowego uczniów w celu wszechstronnego rozwoju ich sprawności fizycznej i umysłowej.

Od roku szkolnego 2010/2011 Zespół Szkół Łączności (na podstawie Decyzji Ministra Edukacji Narodowej z dnia 4 sierpnia 2010 r.) prowadzi eksperyment pedagogiczny o nazwie "Kształcenie na potrzeby usług bankowych i ubezpieczeniowych: polegający na prowadzeniu kształcenia w zawodzie "technik usług bankowych i ubezpieczeniowych". Celem eksperymentu jest dostosowanie kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy.

ZSŁ jest Certyfikowanym Laboratorium Edukacyjnym ECDL, w którym odbywają się egzaminy na Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych. Jest także ośrodkiem egzaminacyjnym egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe - aktualnie posiada akredytację dla zawodów: technik teleinformatyk, technik telekomunikacji, monter elektronik.

Obecnie Zespół Szkół Łączności wyposażony jest w nowoczesne pracownie umożliwiające kształcenie zgodnie z wysokimi wymaganiami rynku pracy. Większość z nich jest ze sobą sprzężona urządzeniami teleinformatycznymi wraz z okablowaniem strukturalnym.

W Zespole Szkół Łączności kształci się obecnie ponad trzystu uczniów w zawodach:

  • technik teleinformatyk
  • technik telekomunikacji
  • technik ekonomista
  • technik usług bankow

 

 

HISTORIA HYDROMY-BUMAR 

 

Firma "Bumar Hydroma" powstała w 1944 roku w województwie lubelskim pod nazwą Państwowe Przedsiębiorstwo Traktorów i Maszyn Rolniczych. Z upływem czasu zasięg przedsiębiorstwa rozszerzył się na tereny zachodnie. W czerwcu 1945 roku powstał oddział w Koszalinie i Stacja w Szczecinie. Rok później odział koszaliński przeniósł się do Szczecina i zaadoptował obiekt przy ulicy Santockiej, gdzie do tej pory mieści się siedziba przedsiębiorstwa. W dniu 15 marca 1947 roku –data uważana za datę powstania zakładu - zakończono przenosiny. Dyrekcję przejął Pan E. Błaszczyński.

W połowie 1947 roku nastąpiła reorganizacja przedsiębiorstwa w wyniku, której powstały: Państwowe Przedsiębiorstwo Technicznej Obsługi Rolnictwa i Warsztaty Okręgowe TOR, prowadzące remonty kapitalne ciągników amerykańskich.

W 1948 roku w firmie funkcjonowały już podstawowe działy takie jak: demontaż, myjnia, obróbka mechaniczna, dział podwoziowy. Od 1951 roku rozpoczęto produkcję części zamiennych do ciągników i maszyn rolniczych, części przyczep dla Fabryki Motocykli Junak oraz maszyn sterowych i wind trałowych dla Stoczni Szczecińskiej. W kolejnych latach rozszerzył się zakres kooperacji. Firma produkowała pompy smołowe, urządzenia czerpakowe, pompy olejowe i elementy maszyn papierniczych i urządzeń chłodniczych ( prasy, wentylatory).

W 1959 roku zakład produkował w ramach Zjednoczenia Przemysłu Maszyn Budowlanych jako Fabryka Urządzeń Budowlanych "Hydroma" - producent elementów hydraulicznych: pomp wielotłokowych, osiowych i cylindrów dwustronnego działania.

W związku z nową produkcją zaistniała potrzeba stworzenia Biura Konstrukcyjnego. Już w 1960 rozpoczęto wykonywanie pierwszych prototypów pomp o stałej wydajności. W 1960 roku rozpoczęto projektowanie hydraulicznego żurawia samochodowego HDS-1, którego prototyp wystawiono na Targach Poznańskich. W następnych latach importerami żurawi były: Jugosławia, Anglia, NRD, Indie, Węgry. Podobnie jak produkowany później żuraw HDS-3 - pierwszy uzyskał znak jakości "1".

W 1974 roku w celu optymalizacji produkcji pomp i cylindrów hydraulicznych produkcję żurawi przeniesiono do FUB w Toruniu. W tym też roku włączono zakład do Kombinatu Maszyn Budowlanych "Bumar" z Warszawskimi Zakładami Maszyn Budowlanych im. L. Waryńskiego jako zakładem wiodącym.

Lata 1970-76 to okres dużych inwestycji. Zbudowano przyzakładową szkołę z warsztatami, halę produkcyjną o powierzchni 3000m2, chromownię, malarnię, sprężarkownię oraz budynek administracyjny. Wprowadzano do produkcji wysokowydajne obrabiarki sterowane numerycznie. Była to działalność pionierska na Pomorzu Zachodnim.

W 1975 roku wprowadzono do produkcji seryjnej zmodernizowane cylindry hydrauliczne CHB własnej konstrukcji, a w latach następnych rozpoczęto produkcję cylindrów o długich skokach. Dzięki fińskim urządzeniom rozpoczęto chromowanie długich tłoczysk we własnym zakresie.

1 stycznia 1978 roku do fabryki włączono zakład w Choszcznie, który zajął się produkcją tulei, tłoczysk do cylindrów długich i o średnicach tłoków powyżej O180.

W latach 1981-85 opracowano dokumentację konstrukcyjną i wykonano prototypy pomp podwójnych zmiennej wydajności z sumową regulacją wg zasady stałej mocy oraz silników hydraulicznych stałej wydajności do koparek .W tych latach stanowisko dyrektora naczelnego FMB był Pan Stanisław Oczkowski .

Przedsiębiorstwo Państwowe Fabryka Maszyn Budowlanych Bumar-Hydroma z siedzibą w Szczecinie zostało przekształcone w Jednoosobową Spółkę Akcyjną Skarbu Państwa w dniu 18 lutego 1995 roku aktem notarialnym za Repertorium A Nr 1912/95.

W dniu 29 kwietnia 1995 roku Fabryka Maszyn Budowlanych Bumar-Hydroma S.A. została wpisana do rejestru Handlowego Sądu Rejonowego w Szczecinie w Dziale B pod numerem 4480.Prezesem Spółki został Pan Leopold Sześciło, który zarządzał firmą do 17.06.1997 roku.

Od 17.06.1997 roku stanowisko Prezesa Spółki przejął Pan Mieczysław Rozemberg .

Aktem notarialnym z dnia 27 grudnia 1995 roku za Repertorium 7745/95 46.200 akcji Spółki zostało wniesionych przez Skarb Państwa do VII Narodowego Funduszu Inwestycyjnego im. Kazimierza Wielkiego. Zgodnie też z ustawą o Narodowych Funduszach Inwestycyjnych i ich prywatyzacji, 20.982 akcje zostały przekazane uprawnionym pracownikom.

Do roku 2003 większościowym udziałowcem firmy był Skarb Państwa.

 

 

 

 

Additional Hints (Decrypt)

Cvrejfml bq ebth, zntarglx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)