Skip to content

Siegfried Mystery Cache

Hidden : 7/24/2016
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

! ! ! ! ! THIS CACHE IS ONLY IN CZECH LANGUAGE ! ! ! ! !

Severské eposy, jako jsou Edda, Píseň o Nibelunzích a Sága o Völsunzích, byly inspirací pro dílo J. R. R. Tolkiena. Na jejich základech vznikly knihy Hobit, Pán prstenů a další díla, která tento autor napsal.
V oblasti vážné hudby existuje také jedno dílo obrovského rozsahu, které je stejnými severskými ságami rovněž inspirováno. Jedná se o operní tetralogii (cyklus čtyř oper) Prsten Nibelungův skladatele Richarda Wagnera. Tento cyklus je epos o stvoření a zániku světa, přeplněný bohy, skřítky a magií, vyprávěný Wagnerovým nenapodobitelným hudebním stylem.
Ponořte se do příběhu, o kterém jste možná nikdy neslyšeli. Odměnou vám budou souřadnice čtyř kešek, které jsou umístěné v lese u Tachova. Proč právě zde? Přece vás nebudu nutit vyrážet na odlov do severských zemí na skutečná místa... je to daleko!

Keš se nenachází na výchozích souřadnicích!

----------------------------------------------


Siegfried

Siegfried


je třetí opera z tetralogie Prsten Nibelungův, pocházející z let 1856 - 1871. Tato opera má tři jednání.


První jednání - "Les"

Sieglinda našla skutečně útulek v lese a to v dílně kováře Mimeho, kterého už známe ze Zlata Rýna. U něho přivedla na svět Siegfrieda, ale při porodu zemřela. Mime pečoval starostlivě o dítě, aniž tušil, koho to vychovává. Má s tím v průběhu rekova dospívání také stále větší obtíže. Siegfried je prudké, dobrodružné povahy a toulá se nejraději v lese ve společnosti divokých zvířat, která se mu jeví sympatičtější než ošklivý trpaslík. Neprojevuje také žádnou vděčnost za péči, kterou mu Mime věnoval a věnuje, především instinktivně nevěří Mimemu, že je jeho syn. Ten proti tomu namítá, proč by ho jinak po léta zadarmo živil a šatil. Mime má však závažnější problém. Sieglinda mu předala kusy roztříštěného zázračného meče Nothungu. Mime brzy vypátral, jaký poklad má v ruce, jen mu nejde na rozum, proč on, z kovářů nejlepší, není schopen dát dohromady tuto zbraň. Kdyby se mu to podařilo, mohl by Siegfried zabít Fafnera a Mime by se mohl patrně lehce zmocnit prstenu. Protože však dospěl definitivně k názoru, že se mu  obnova meče nemůže zdařit, svěřuje se Siegfriedovi. Ten reaguje bouřlivě a žádá Mimeho, aby meč dal co nejrychleji opět dohromady. Nechce však u toho asistovat a odkvapí do lesa. Mime je zoufalý, bojí se, protože ví, že se mu nepodaří, co Siegfried žádá a co on sám chce.
V tom vstupuje do jeskyně Wotan, převlečený za poutníka. Chce nabídnout kováři určitou šanci a navrhuje vzájemnou hru odpovědí na tři otázky. Mimeho, který netuší, koho má před sebou, nenapadá zeptat se, jak by zrekonstruoval meč. Wotan Mimeho porazí poslední otázkou, na kterou nezná trpaslík odpověď, totiž že Nothung může ukovat pouze ten, kdo nezná strach. Mime v tom vidí pro sebe spásu, protože drak, ve kterého se Fafner převtělil, aby každého zájemce o svou existenci odradil, strach vyvolat jistě dokáže. Mime pro jistotu uvaří jedovatý nápoj, kterým by Siegfrieda otrávil, kdyby setkání s drakem mělo jiný, než očekávaný výsledek.
Když se Siegfried vrací, oznamuje mu s lítostí, že žádný meč není a navrhuje výlet do lesa k Fafnerovi. Siegfried souhlasí, před tím se však chce sám pokusit o výrobu nového meče. Jako nebojácný člověk získává pilováním úlomků surovinu, z níž pak nově taví a ukuje meč na Mimeho kovadlině, kterou pak první ranou meče Nothungu rozpůlí.


Druhé jednání - "Hluboký les"

Alberich se včas dozvěděl o Mimeho a Siegfriedově výpravě a dostaví se před nimi před Fafnerovu sluj, aby tak či onak získal prsten zpět, jehož byl přece prvním majitelem. K Alberichově zděšení se dostavil i Wotan, ale spíš jako rezignovaný pozorovatel, než jako kandidát na trofej. Vševědoucí Wotan ví, že Siegfried prsten získá. Aby jeho výlet nebyl úplně bez efektu, probouzí Wotan Fafnera a varuje ho. Ani Alberichovo varování není úspěšné . Zkouší to po dobrém, snaží se Fafnera přimět k tomu, aby mu vrátil prsten, než spolu s ním ztratí život. Fafner odmítá s arogancí bohatých.
Přicházejí Siegfried a Mime. Mladý hrdina je vyčerpán dlouhým pochodem a odpočívá chvíli ve stínu stromu. Přemítá o své minulosti, kdo byl jeho otcem a zda matky musí při porodu zemřít. Siegfrieda atmosféra lesa dojímá, všímá si štěbetání lesního ptáčka, s nímž chce, marně, navázat komunikaci prostřednictvím narychlo vyrobené píšťalky z rákosu. Větší úspěch má se svým rohem, jehož signály aspoň vylákají Fafnera v podobě příšerného draka. Siegfried, který neví, co je strach, se pouští do boje s netvorem a smrtelně ho raní. V posledním tažení varuje Fafner Siegfrieda před kletbou, která lpí na prstenu a též před zlými úmysly Mimeho. Siegfriedovu ruku potřísnila Fafnerova krev a když ji Siegfried z prstu olizuje, rozumí najednou hlasu lesního ptáčka, který ho nabádá, aby si z pokladu v jeskyni vzal jen prsten a zlatou přilbu.
Alberich a Mime zděšeně pozorují dění a vymýšlejí úklady jeden proti druhému, pak spolu, jak připravit Siegfrieda o život. Chytřejší alberich vzdává tuto šanci a spoléhá na jinou. Mime se snaží lstí, sliby, sladkými řečmi přimět Siegfireda, aby mu dobrovolně odevzdal, co si v jeskyni vzal. Po chvíli handrkování dělá Siegfried krátký proces a mečem zabije Mimeho, další oběť boje o zakletý prsten.
Unaven uléhá Sigfried pod stromem. Spokojen, že je v lese nyní úplně sám, postřehne lesního ptáčka nad sebou a žádá ho o rady. Ptáček navrhuje, aby se Siegfried pokusil o získání nejnádhernější ženy. Ta spí na vysoké skále obklopena ohněm, kterým může  projít jen ten, kdo nezná strach. Siegfried odpovídá, že se to na něho výtečně hodí a že dobrodružství podstoupí jen, když ho ptáček dovede k oné skále.


Třetí jednání - "Divoká krajina na úpatí skaliska"

Pod skálou, kde spí Brünnhilda, čeká Wotan, který postupně ztrácí kontrolu nad vývojem událostí. Volá na pomoc bohyni Erdu, Brünnhildinu matku. Erda však nechce radit, odkazuje Wotana na sudičky, zvané Norny, které jsou nyní odpovědny za osud světa. Erda vyčítá Wotanovi, že potrestal Brünnhildu a nakonec mu vmete do tváře, že už není tak silným bohem, za jekého se vydává. Wotan přerušuje nepříjemný bezvýsledný rozhovor a posílá Erdu do její podzemní říše. Patrně mu nic nezbude, než se vzdát vlády a dát věcem volný průběh, i když lituje, že by Siegfried získal Brünnhildu, což přece on v zájmu spásy světa sám zosnoval.
Přichází Siegfried a klestí si cestu lesem ke skále a dívčině loži. Wotan ho chce zastavit slovy a pak svým božským kopím. Siegfriedův meč to kopí rozdrtí několika ranami a cesta je volná. Wotanův poslední pokus o zachování své vlády skončil neúspěšně. Vláda bohů minula, Země a vesmír patří lidem.
Siegfried projde ohněm, který poslušně zhasne. Polibkem probouzí Brünnhildu, jejíž první pozdrav patří slunci. Když pak sděluje Siegfriedovi, že ho vždy milovala a že všechny její starosti patřily jen jemu, domnívá se mladík nedříve, že je jeho matkou. Nový pocit lásky, který v něm Brünnhilda probudila, chce najít své naplnění v milostném spojení s ní. Brünnhilda potvrzuje přísahou, že se vzdává všech výsad dcery bohů, valkýry, obyvatelky Valhally a šťastně svírá Siegfrieda ve svém objetí.


----------------------------------------------


Jak na keš:

K získání souřadnic keše stačí odpovědět na šest otázek, které si pokládali Wotan s Mimem. Tři otázky položil Mime Wotanovi a tři otázky položil Wotan Mimemu. Kdo z nich poprvé neuhodne, ztratí hlavu. Wotan znal všechny odpovědi, Mime neznal odpověď na poslední otázku...jak dopadnete vy? Výsledek zadejte do ověřovátka, které vám řekne, jak postupovat dál...


První Mimeho otázka:
"Jaké pokolení pobývá v hlubinách země?"
Wotanova odpověď:
"V hlubinách země jsou (...)!"
Hadi (A = 46) Nibelungové (A = 56) Wälsungové (A = 63)

Druhá Mimeho otázka:
"Které pokolení hoví si na zemi?"
Wotanova odpověď:
"Na zemi tíživé spočívá (...) pokolení!"
Obrů (B = 25) Elfů (B = 50) Skřetů (B = 56)

Třetí Mimeho otázka:
"Jaké pokolení sídlí v oblačných výšinách?"
Wotanova odpověď:
"V oblačných výšinách sídlí (...)!"
Wälsungové (C = 921) Bozi (C = 880) Draci (C = 334)

První Wotanovo otázka:
"Které je pokolení, jež Wotanu připadá špatné, které však přesto miluje?"
Mimeho odpověď:
"Milý ten rod jsou (...), jež Wotan zplodil a něžně má rád, i když mu nepřízeň vyjevují!"
Nibelungové (D = 016) Gibichungové (D = 055) Wälsungové (D = 006)

Druhá Wotanovo otázka:
"Nibelung Mime chrání Siegfrieda, ten má mu skolit Fafnera, aby on získal si prsten, a tak ovládl poklad. Kterým mečem Siegfried Fafnera usmrtí?"
Mimeho odpověď:
"(...) se jemnuje ten meč jedinečný; Wotan jej zabodl do kmene jasanu; má slušet jen tomu, kdo z kmene jej vytrhne!"
Narsil (E = 49) Nothung (E = 20) Gurthang (E = 59)

Třetí wotanovo otázka:
"Kdo z těch velikých kusů svaří meč?"
Mime odpověď nezná. Tu se dozví až poté, co mu Wotan sdělí, že svou hlavu právě ztratil. Správná odpověď tedy je:
"Jen ten, (...), znovu vyková meč!"
kdo je královského rodu (F = 354) který se zřekl lásky (F = 616) kdo nepoznal, co je strach (F = 480)


Souřadnice ve tvaru "N A° B.C W D° E.F" zadejte do ověřovátka!

Keš je přikrytá kamenem (opatrně při zpětném ukládání aby neprasklo víčko) ... kešku po zalogování prosím uveďte do původního stavu, ať zůstane pro mudly neviditelná. Děkuji a přeji úspěšný lov!



GeoCheck.org


----------------------------------------------


Doporučené nahrávky pro poslech kompletního Prstenu:
  • Der Ring des Nibelungen, dir. Hans Knappertsbusch, BAYREUTH 1957
  • Der Ring des Nibelungen, dir. Herbert von Karajan, Berliner Philharmoniker 1967 - 1970
  • Der Ring des Nibelungen, dir. James Levine, The Metropolitan Orchestra and Chorus 1990
Partituru Siegfrieda si můžete stáhnout zde:

Tabulku motivů použitých v opeře si můžete prohlédnout zde:


Použité zdroje:
  • Richard Wagner, Prsten Nibelungův (libreto). Státní opera Praha, 2002
  • Richard Wagner, Prsten Nibelungův (brožura vydaná k uvedení kompletní tetralogie v Národním divadle). Národní divadlo v Praze, 2005
  • Anna Hostomská, Průvodce operní tvorbou. Svoboda, 1999


----------------------------------------------

Informace o krabičce:
Místo: 1.
Logbook: 1.
Krabička 1.
Poslední kontrola: 21.4.2019


Additional Hints (Decrypt)

h obebivpr ... ir ilxyraxh cbq fxnybh ... cbq xnzrarz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)