
…barevný svět v hrsti…
Proč je naše první keška o Lentilkách? Před mnoha eventy, za sedmero horami a devatero geopařezy, žila malá Lucinka, která pronesla tuto větu:
„Moje milé barevné čokoládové bonbonky, tímto Vám slibuji, že Vám zachovám svou lásku, úctu a věrnost, v dobrém i zlém, v bohatství i chudobě, v nemoci i ve zdraví, dokud nás smrt nerozdělí.“
S čistým svědomím mohu říci, že svůj slib poctivě plním dodnes a jen párkrát jsem se ocitla na cestě pokušení a ochutnala jiné sladkosti, ale to jen proto, abych se opět ujistila, že jste tou nejlepší laskominou, která mě v životě potkala.
Samozřejmě jsou součástí mého geobatohu a téměř každé kabelky. Dokonce mám lentilkové náušnice, náhrdelník, opasek, náramek a legíny J.

Tak, dost o moji úchylce a teď něco málo o této dobrotě.
Lentilky jsou čokoládové bonbóny ve tvaru čočky s různobarevným cukrovým potahem. V Česku a na Slovensku jsou známy pod tradičním názvem, v ostatních zemích se prodávají pod názvem Smarties.
Historie
Výroba začala už v roce 1907 v holešovském závodě, kde se z velké části vyrábějí dodnes. Jméno jim dal Philipp Kneisl, zakladatel holešovského závodu, když nechal název Lentilky registrovat. Jejich jméno pochází z latinského lenticula, což v překladu znamená čočka. Každý den se jich v tomto závodě vyrobí skoro šest milionů v sedmi barvách. Zvládli byste je vyjmenovat zpaměti? Trošku vám pomůžeme. Jsou žluté, červené, modré, zelené, fialové, růžové a oranžové. Možná si vzpomenete, že ještě v době vašeho dětství byla v krabičce i hnědá barva, ale ta se nahradila žlutou, která je nejoblíbenější.
Ukázalo se totiž, že dětem se hnědá barva líbila ze všech nejméně a dělala barevný mix smutnější. Proto tedy její výroba skončila. Nahrazena byla dvojitou dávkou žluté, které je naopak barvou nejoblíbenější. Důvodem, proč bylo nutné udělat u některé z barev dávku navíc je počet kotlů pro výrobu a technologie postupu. V dražírně se nacházejí čtyři výrobní kotle, otočné válce s malými otvory po stranách, kam putují hotové čokoládové čočky. Tam se na ně postupně nanáší vrstvy cukrového roztoku a barvy. V každém kotli se ale vyrábí jen jedna barva, takže na dopolední směně se vyrobí nejprve čtyři tmavé barvy a na odpolední pak čtyři světlé. Zdá se vám, že jsou dnes trochu jinak barevné, než tomu bylo dřív? Máte pravdu. Jsou totiž barveny výtažky z rostlin a zeleniny (spirulina, světlice barvířská, ředkev, citrón, mrkev).
Výroba
Lentilky vznikají v obřích míchačkách. Uvnitř se mezi jednotlivými technologickými kroky míchá čokoládová čočka. Na ni se nanáší specifická krusta. Bonbóny se tam gumírují, škrobí, polévají cukerným roztokem a nakonec se nabarví. Rachot z toho, jak se bonbóny mezi jednotlivými kroky v obří míchačce přesypávají, naplňuje celou halu. Celý cyklus se opakuje 65x, což zabere 8 hodin.
Každá krabička je originál
Když si vysypete krabičku, pokaždé v ní najdete jiný poměr barev. Je to způsobeno tím, že všechny barvy jsou smíchány do jednoho kotle, ze kterého linkou putují až k baličkám a do každé krabičky zde padá náhodný barevný mix. Proto je poměr barev v každé krabičce jiný.
Složení: mléčná čokoláda 53 % (cukr, kakaová hmota, sušené mléko, kakaové máslo, rostlinné tuky (palmový, Shea, Sal, Illipe, Kokum gurgi, olej z jader manga), emulgátor: slunečnicový lecitin; vanilkový extrakt), cukr, pšeničný škrob, lešticí látky (arabská guma, šelak, karnaubský vosk, včelí vosk), maltodextrin, barviva (anthokyany, směs karotenů, kurkumin, karmíny, beta karoten, měďnaté komplexy chlorofylů a chlorofylinů). Uff :-/

A nyní k samotné keši:
Jelikož miluji stromovky, tak naše první keška musela být prostě na stromě. Kolegové, co mě znají, tak dobře vědí tuto informaci a nejspíš se teď usmívají J.
Schránka je přidělaná na pevno, proto se ji nesnažte oddělat!!! Pouze ji prosím otevírejte shora a poté pořádně domáčkněte, ať se do ní nedostane voda. Do kešky nic nevkládejte, stejně se tam nic víc, kromě logbooku nevleze!