Skip to content

Dekuji, nekourim! Mystery Cache

This cache has been archived.

misha_in: Uvolňuji místo jiné keši...

More
Hidden : 5/31/2017
Difficulty:
5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tahle pětková mysterka se skládá z šesti luštících částí - některé Vám budou připadat snadné, ale u jiných strávíte dost drahoceného času. Nejdůležitější je, že jednotlivé části nelze přeskakovat, protože jedině postupně dávají dohromady příběh o vyléčeném kuřákovi. Přestat kouřit není nic snadného, ale když už to někdo zvládl, jít to přece musí, tak proč to nezkusit? No a když to zvládnete a s kouřením seknete, tak můžete svůj zdravý životní styl rozšířit o venkovní procházky.


Historie

Evropa se s tabákem začala seznamovat až po objevení Ameriky, samozřejmě díky Kryštofu Kolumbovi. Původně byl tabák součástí náboženských obřadů a rituálů, přičemž jeho historie sahá až do doby 6000 let př. n. l.

Kryštof Kolumbus pozoroval původní obyvatele, jak tabák kouří zabalený do tabákového listu nebo pomocí trubiček zvaných „tobago“. Během následujících let námořníci a diplomaté rozšířili dýmky a doutníky po celé Evropě. Paradoxem je, že kouření se zprvu využívalo k léčebným účelům – například při bolení zubů či migréně. Proto využíval rostlinu i Jean Nicot, francouzský vyslanec v Portugalsku, který se stal tak nadšeným propagátorem tabáku, že dal jméno návykové látce v něm obsažené.

Postupně prošlo kouření tabáku nejrůznějšími zákazy. Například v Rusku byly za kouření takové tresty jako useknutí nosu nebo rozseknutí horního rtu tak, aby už postižený nemohl nikdy kouřit.

Za zmínku stojí i to, že formu moderní cigarety začali jako první používat žebráci v Seville. Prostě balili nasbírané kousky tabáku do papírku. Zlom v rozvoji epidemie kouření pak nastal na konci 19. století, kdy byly do ulic zavedeny automaty na cigarety. Tabák se tak stal přístupnějším. K rozšíření tabáku vedl i volný příděl cigaret vojákům v obou světových válkách.

Spolu s masovým rozšířením kuřáckých návyků se začaly objevovat i negativní důsledky. Tím se kouření dostalo do popředí zájmu lékařů a v roce 1950 je publikován první odborný článek dávající tento zlozvyk do souvislosti s rakovinou plic.

Děkuji, nekouřím!

Tahle nabídka je výhodná jen na oko.

Pasivní kouření

Pasivní kouření (známé také jako druhotné kouření, nedobrovolné kouření či vystavení tabákovému kouři - nebo ETS vystavení, anglicky secondhand smoke) nastává, když kouř jedné osoby kouřící tabákové výrobky (či kuřákovy zplodiny) je vdechováno jinými. Současné vědecké důkazy ukazují, že pasivní vystavení tabákovému kouři způsobuje smrt, nemoci a (někdy i trvalá) chronická postižení vedoucí ke zdravotnímu postižení, mj. astma.

Pasivní kouření je jedním z klíčových problémů, které vede k zákazu kouření na pracovištích a veřejně přístupných vnitřních prostorách, včetně budování nekuřáckých restaurací. Usazené zplodiny jsou však dlouhodobě zdrojem zdraví nebezpečných látek - jedná se o tzv. thirdhand smoke.

Chceš si projít touto částí?

První cigareta

Vzpomínáte si ještě na svou první cigaretu? Nejčastější důvod, kdy se dospívající dítě snaží zapadnout do party, je velmi smutný. Je to Váš případ? Nebo jste začali kouřit ze stresu? To je totiž druhý nejčastější důvod.

Děti kuřáků, jsou mnohem náchylnější ke kouření, než ostatní děti. Svůj díl na tom má jednak pasivní kouření, díky kterému si rychleji na kouření navykají, ale hlavně přístup ke kouření jako takovému. Kouříte-li, těžko můžete dítěti zakazovat kouřit. Dítě cigaretu vnímá jako normální a bezpečnou věc a je jedno jestli mu tvrdíte opak, když Vás samotné pak vidí kouřit.

Ať už byla Vaše první cigareta jakákoliv, jistě nejste tak neomalení aby jste ji nabídli někomu jinému.

Chceš si projít touto částí?

Vytvoření závislosti

Přestat kouřit není jednoduché. Kouření není zlozvyk, ale pro většinu pravidelných kuřáků je to kromě psychické závislosti i tělesná závislost na nikotinu. Nikotin je návyková látka obsažená v tabáku a působí podobným mechanizmem jako ostatní tzv. tvrdé drogy.

  • Vyplavuje dopamin v mozku, v tzv. centrech odměny, což odpovídá příjemnému pocitu, který se dostaví při kouření cigarety.
  • Mozek, který si na pravidelnou dávku drogy zvykl, vyžaduje další přísun, jinak se dostaví abstinenční příznaky z nedostatku nikotinu.
  • Postupně se vytváří tolerance k dávce drogy. K vyvolání původního příjemného pocitu je třeba stále víc nikotinu. Nakonec už kuřák nekouří proto, aby mu bylo lépe, ale proto, aby se přestal cítit hůře (= aby neprožíval abstinenční příznaky). Závislý na nikotinu bude ten, kdo kouří.

Závislost na nikotinu vzniká velmi rychle, mechanizmus lze vyložit jako dynamický stereotyp na základě podmíněných reflexů z vnitřních a vnějších receptorů.

Složka psychosociální zpočátku převažuje nad složkou toxikomanickou (fyzická závislost), která začne převládat až po určité době. Závislost psychosociální se projevuje potřebou mít v ruce cigaretu, hrát si s ní, manipulovat s ní. Jedná se tedy o závislost na cigaretě jako na předmětu bez ohledu na účinky látky.

S odstupem přibližně dvou let se přidává závislost fyzická, která se projeví až u 80 % pravidelných kuřáků. Kouřením se totiž zvyšuje počet tzv. nikotinových receptorů. Ty pak reagují na nedostatek nikotinu a způsobují abstinenční příznaky v situaci, kdy se kuřák se svojí neřestí rozhodne skoncovat. Nejhorší bývají zpravidla první tři týdny, v průměru však tyto příznaky trvají tři týdny až tři měsíce. Důležité je však zdůraznit, že dříve či později abstinenční příznaky ustanou.

Chceš si projít touto částí?

Zdravotní problémy

V tabákovém kouři bylo odhaleno přes šedesát látek s karcinogenními účinky. Tyto látky jsou obsaženy přímo v tabáku nebo vznikají během hoření. Vyskytují se převážně jako malé částečky a jsou to látky jak organického, tak anorganického původu. Samotný tabákový kouř je zařazen do seznamu karcinogenů třídy I A, tedy nejvyšší nebezpečnosti.

Aktivní kouření má neblahý vliv na zdraví kuřáka. Významně se podílí na vzniku mnoha nemocí, nebo je dokonce přímo zapříčiňuje. Ovlivňuje také ještě nenarozený plod, ohrožuje děti i dospělé.

Rakovina

Mezi zhoubné nádory postihující kuřáky patří nejen ty plicní, ale i nádory v ústní dutině, nádory slinivky břišní, děložního čípku, ledvin a močového měchýře, střev a konečníku.

Rakovina plic

Srdečně - cévní systém

Kouření výrazně urychluje rozvoj aterosklerózy (kornatění tepen). Důsledkem jsou mozkové cévní příhody a srdeční infarkty.

Kornatění tepen

Kůže

Kouření má vliv na drobné tepénky kůže, čímž podstatně urychluje zevní projevy jejího stárnutí. Důsledkem kouření se zhoršuje pružnost pleti, zmenšuje se přirozená schopnost optimální hydratace, tvoří se více vrásek, pleť povadne a je našedlá.

Stárnutí kůže

Těhotenství

Kouření má velmi negativní vliv na vyvíjející se plod v děloze. Kouří-li matka v době těhotenství, zvyšuje se tím pravděpodobnost potratu, nižší porodní hmotnosti dítěte, narození dítěte s vrozenými vývojovými vadami. Přesto je překvapivé, že v těhotenství přestává kouřit pouze asi 20% žen.

Kouření v těhotenství

Mezi další nemoci a poruchy, které kuřáci obvykle mívají, můžeme zařadit:

  • vředovou chorobu žaludku a dvanáctníku
  • dřívější rozvoj šedého zákalu a stařecké hluchoty
  • poruchu potence a plodnosti u mužů
  • menstruační obtíže či neplodnost u žen
  • zhoršené hojení ran

Chceš si projít touto částí?

Odvykání kouření

Mnoho kuřáků uvažuje o tom, že by kouření zanechali, nebo se o to pokoušejí, někteří z nich opakovaně. Jisté je, že zanechat kouření není lehké a často to vyžaduje veliké úsilí. Každý kuřák je jiný a také každému bude vyhovovat jiný způsob pomoci.

Vy sami doma začněte tím, že si zodpovíte několik otázek. Ať už na papíře, nebo v hlavě si udělejte seznam všech pro a proti. Máte kuřácký kašel, a to zejména po ránu? Jste bez dechu, když máte vyjít schody? Máte popelavou pleť? Vyčleňuje vás kouření ze společenského života? Jsou vůbec nějaké body, které můžete zařadit do kategorie „pro“? Motivací pro vaše odvykání může být také úspora peněz a času. Kuřák, který vykouří 1 krabičku denně, utratí měsíčně více než 2 000 Kč. A pokud kouří 1 cigaretu pět minut, ztratí 100 minut drahocenného času denně.

Způsoby jak přestat kouřit jsou v podstatě tři:

  • Sami - Vaše šance, že se vám podaří přestat kouřit a vydržíte to rok, je asi 3%. Pravděpodobně se budete potýkat s abstinenčními příznaky, které jsou hlavním důvodem selhání při odvykání kouření.
  • S nikotinovými náhražkami vaše šance na úspěch vzrůstají, abstinenční příznaky se dostavují také, ale jsou mírnější.
  • S pomocí lékaře a léků na předpis máte nejvyšší šanci na úspěch. Kombinací odborné rady a podpory lékaře a moderních účinných léků se úspěšnost léčby výrazně zvyšuje. Dosahuje až 44%.

Kouření je naučené chování, ve většině případů jej kuřák fixuje několik let. Proto i odvykání je postupný proces. Během kuřácké periody dochází ke zvyšování počtu tzv. nikotinových receptorů v mozku, které již nikdy nezmizí. Proto také lidé, kteří již byli na nikotinu někdy závislí, nemohou být do budoucna pouze příležitostnými kuřáky. Jakmile totiž znovu sáhnou po cigaretě, riziko závislosti je tu znovu.

Chceš si projít touto částí?

Nekouření

Přestali jste? Tak se pojďte podívat jakých met můžete postupně dosáhnout.

  • 20 minut: klesne krevní tlak i tep na normální hodnoty a naopak se zvýší prokrvení rukou i nohou.
  • 8 hodin: obsah jedovatého oxidu uhelnatého klesne na polovinu a hodnoty nikotinu o 90%.
  • 10 hodin: v tuto chvíli začíná mírně klesat riziko infarktu, obsah kyslíku v krvi se postupně vrací k normálním hodnotám.
  • 1 den: tělo vyloučilo oxid uhelnatý, a protože se čistí dýchací soustava, začínáte kašlat. Mozek zoufale volá po další dávce jedu.
  • 2 dny: organismus se zbavil nikotinu. Mírně se vám zlepšuje čich a chuť. Nervová zakončení se začínají regenerovat, ale zároveň stoupá nervozita a podrážděnost.
  • 3 dny: lépe se vám dýchá, protože se pominulo křečovité sevření průdušek pod vlivem zplodin, které se vylučují močí. Prohlubuje se kapacita plic. Stoupá pocit neklidu, přichází první vážná krize.
  • 1 týden: denně prožíváte asi 3x denně strašnou chuť na cigaretu. Nálada nestojí za moc, prožíváte úzkost a depresi. Také vás bolí hlava a hůř zvládáte stres.
  • 3 týdny: pokud jste byli jen průměrným kuřákem, záchvaty chuti na cigaretu se snižují na asi dva za den. Točí se vám ale hlava, hůře spíte a neumíte odpočívat. Zato klesá riziko srdeční příhody a zlepšuje se funkce plic.
  • 1 měsíc: až po tak dlouhé době se vrací k normálnímu stavu prokrvení vašich dásní. Postupně odcházejí vzteklé nálady, vrací se klid a zlepšuje se soustředění, začínáte lépe spát.
  • 2-3 měsíce: zlepšuje se prokrvení končetin, přestávají typické svíravé bolesti v lýtkách. Lépe se vám chodí i běhá, méně se zadýcháváte. Pokud jste něco přibrali, teď už by to nemělo být nijak výrazné
  • 4-9 měsíců: postupně polevuje chronický kašel. Odchází také dušnost, chrapot a pískání na plicích. Býváte méně nemocí, protože dýchací cesty se regenerují. Máte mnohem víc energie.
  • 1 rok: Do jednoho roku se sníží na polovinu riziko cévních onemocnění, srdečního záchvatu a mrtvice. Zvyšuje se imunita, jste méně nemocní s běžnými nemocemi.
  • 5 let: klesne na polovinu nebezpečí infarktu
  • 10 let: se zmenší na polovinu možnost onemocnění rakovinou plic. Pravděpodobnost infarktu bude nyní stejná jako u nekuřáků. Totéž platí pro nádor na slinivce a vznik cukrovky. Ovšem teprve nyní začíná klesat riziko rakoviny jícnu, úst a krku
  • 13 let: pravděpodobnost, že přijdete o zuby, je nyní stejná jako u nekuřáků
  • 15 let: až nyní je váš kardiovaskulární systém v takovém stavu, jako byste nikdy nekouřili

Chceš si projít touto částí?

Schránka obsahuje tužku. Pokud by náhodou chyběla, upozorněte na to prosím v logu. K ničemu nepoužívejte sílu! Keš opouštějte v takovém stavu v jakém jste ji našli! Velký dík patří betatesterovi Danovi_240, který díky této keši začal kouřit 2x tolik. :D


Stupínky vítězů

Additional Hints (Decrypt)

yhfgrav: 1. arcerfxnxhw n crpyvir pgv 2. cbqibq gv arcbzhmr xrf: 1. xbhfrx bq máxnmh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)