Skip to content

Elektroenergetická Mystery Cache

Hidden : 1/9/2016
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keš věnována elektroenergetice a nějvětšímu géniu Nikolu Teslovi a jeho střídavé elektrorozvodné síti. 

EN: This cache is about genius Nikola Tesla
For more detail about cache a translation write me a message.


POZOR! Jedná se o noční keš! Potřebné finální souřadnice se vysílají pouze v noci a to denně od 20:00 do 06:00 a je potřeba speciální vybavení - dalekohled!

Úvod

Nebýt elektrorozvodné sítě a elektroenergetiky, nečetli byste tento listing! Takže si važme toho, že to někdo za nás vymyslel a my to můžeme využívat...

A jak se elektřina dostane do našeho počítače nebo mobilu?
Z elektrárny!

Základní schéma je velice prosté.

V elektrárně se vyrobí elektřina (v jaderné - štěpení jádra uranu, uhelné - spalováním uhlí, vodní - průtokem vody, větrné - překvapivě foukáním větru). Poté se pomocí transformátoru (krabice, do které se připojí napětí a vyleze z ní napětí menší, stejné nebo větší) energie přesouvá dále.

Účelné je přenášet co největší napětí, neboť, a teď mi promiňte trochu teorie, chceme aby ztráty na vedení byly co nejmenší. A jak jsme se ve fyzice učili, velikost ztrát závisí nejen na odporu vodiče (z kterého jsou dráty vedení a ty nikdy nejsou nulové), tak i na protékajícím proudu, a to dokonce na jeho druhé mocnině.

Q = U*I*t
a jak nám německý kolega Ohm vysvětlil:
U = R * I, tak poté Q = R*I*I*t
A proto: Q = R*I2*t
kde Q - tepelná ztráta, R - odpor (rezistivita) vodiče, I - proud a t - čas


Pokud to není úplně jasné, zkusme si dát příklad:

Chci po drátech rozsvítit sto žárovek (tepelných koulí) o výkonu 100 W každé z žárovek.
Takže chci přenést 10 000 W neboli 10 kW.
Buď použiji napětí 10 V a pak musím nechat téct vodičem proud ... jaký?

Výkon se vypočte: P = U * I, takže 10 000 W = 10 * I, a z toho plyne, že I = 10 000 / 10 = 1000 A.
To je tisíc ampér! A to je hooodně velký proud :-)

Nebo použiji napětí 10 000 krát větší, čili 10 000 V neboli 10 kV, tak mi stačí proud... jaký?

P = U * I, takže 10 000 W = 10 000 * I, takže I = 10 000/10 000 =1 A!
A hlavně, Q = R*I2*t, takže když zvýšíme napětí tisíckrát, klesne nám tepelná ztráta milionkrát! A to se vyplatí!!! :-)

Takže podle prvního obrázku vidíme, že z elektrárny z alternátoru jde napětí 6 300 V, to se transformuje na Velmi Vysoké Napětí 110 000 V (někdy 400 000 V, a ve světě i více), pak jde toto napětí po drátech hodně daleko (po polích a lukách) a opět do transformátoru, kde se zmenší na Vysoké Napětí 22 000 V.

Dle druhého obrázku vidíme, jak napětí pokračuje do lehkého průmyslu nebo do dalšího transformátoru a zmenšuje se na Nízké Napětí 230/400 V a to už nám jde do domečku nebo do menší firmy.

A proč se nepoužívá vyšší napětí než 400 000 V? Je to z několika důvodů. Při vyšším napětí je potřeba vyrábět odolnější izolátory, na hrotech vznikají korony a je třeba dodržovat větší vzdálenost od vodičů (takže by museli stavět vyšší sloupy atp.).

TESLA

Když se řekne elektřina, hodně lidí napadne žárovka a mnoho lidí se taky domnívá, že žárovku vymyslel Thomas Alva Edison. Často tuto informaci najdete i v učebnicích či na Wiki. Pokud si ale pročtete pár knih (nemám na mysli učebnice), tak zjistíte, že to až tak pravda není... Žárovka byla vynalezena dříve (Humphry, Göbel), ale Edison to uměl marketingově prodat. Navíc jeho "vynález" je přisuzován spíše některému z pracovníků Edisonovy laboratoře a ještě je tu i Jára Cimrman!
Takže pro mě je Edison jen obchodník a grázl (marketingové tahy k odrazení od střídavého proudu atp.).

Mým životním vzorem a člověkem zasluhujícím obdiv je ale Nikola Tesla. Ano, i František Křižík má můj obdiv, ale Tesla je pro mě nejvýše, ačkoli se o něm moc nemluví. Detaily o Teslovi psát nebudu, můžete si je přečíst třeba na Wiki: Nikola Tesla

Jen bych chtěl napsat, že Tesla myslel úplně jinak, než je obvyklé. Viděl hooodně dopředu a to se ostatním moc nelíbilo. Hodně věcí vynalezl, ale nezveřejnil a pro hodně lidí byl dost nebezpečný, hlavně svoji genialitou a taky tím, že svými vynálezy ohrožoval tehdejší petrochemický průmysl. Například v den smrti Tesly byla jeho laboratoř zapálená a ještě v noci srovnána buldozerem se zemí a zahrnuta hlínou, takže se nenašly jeho poznámky...

Když se vrátím k žárovce, Tesla vyvinul úsporné dlouhožijící zářivky, které se ale nevyráběly díky dohodě General Electric a Westinghouse Company, aby neklesl odběr elektřiny a prodávaly se obyčejné žárovky
Vzpomínám na jeho elektromobil poháněný bez baterií z roku 1900, který dokázal jezdit po okruhu rychlostí 140 km/h celý týden! Zatímco tehdejší elektro auta dosahují rychlosti 30 km/h a mají dojezd 150 km. Když to srovnám s dnešními elektromobily nebo s bezdrátovým nabíjením mobilu... Lidé Teslu označují za blázna a tento návrh si Tesla odnáší sebou a nikdy se již neobjeví. Zajímavá je taky zpráva z firmy Hitachi, kde dostávají TeslůV vylepšený elektromotor a poté vydávají zprávu, že z politických důvodů ukončují práci s tímto motorem. Následně se několik vývojářů firmy ztratí ze světa a již se nenajdou...

Další z mých oblíbených vynálezů Nikoly je bezdrátový přenos energie k letadlům a jejich řízení z Teslových věží.

Nebo přenos signálu skrz místnost ještě před tím, než s přenosem přišel Marconi. Mimochodem Marconi ukradl Teslův nápad na bezdrátový přenos a nechal si ho patentovat. Po mnohaletých soudech se v roce 1943 u soudu v USA rozhoduje o Teslově prvenství. Komu však dnes přisuzujete prvenství u bezdrátových technoligií? Většinou Marconimu.

Nicméně nakonec Tesla upadl v zapomnění, ačkoli vyhrál "válku proudů" a naproti Edisonovi prosadil přenos energie po střídavé síti namísto stejnosměrné. Ačkoli se Edison velmi činil a jako ukázku nebezpečnosti střídavého proudu jezdil po městech a nechal střídavým proudem zabíjet zvířata (psy, ale i slona) před zraky lidí.

I když některé vynálezy jako paprsky smrti nevidím jako reálné, přestože v roce 1935 ministrům Jugoslávice a ČSR na večeři v Praze tvrdí, že jsou již hotovy, díky výhledu do budoucnosti (předpovídal mobily, internet atp.) si Nikola Tesla zaslouží místo na zdi v mé pracovně.

A nyní ke keši:

Úvodní souřadnice jsou v místě elekrorozvodny v Otrokovicích. Pro odlov musíte splnit následující:
1) vyplnit kvíz buď z tepla domova nebo v terénu. Získáte souřadnice pozorovatelny.
2) Vzít si dalekohled a z místa pozorovatelny se podívat do kraje. Každý večer od 20:00 do 06:00 každých 10 minut jsou někde v okolí bezdrátově vysílány kvanta energie morseovou abecedou a ty Ti prozradí finální souřadnice.
Aby to nebylo moc těžké, vysílání je následující:
Třikrát tečka pro zahájení vysílání, pět sekund pauza, první číslo, sekunda pauza, druhé číslo, sekunda pauza, třetí číslo. Pak pět sekund pauza a vysílá se další tři čísla. Tím vysílání končí. Všech šest čísel pak dosadíš do vzorečku.
3) Dojít na místo finálky a zapsat se do logbůčku :-)

KVÍZ

Napětí vstupující (jedno) do a vystupující (několik) z Otrokovické rozvodny je:
A = 1) 400 kV/110 kV
A = 2) 400 kV/220 kV
A = 3) 400 kV/ 400 kV (mají tam krátké vedení)

Zkratka VVN znamená
B = 4) Velmi Vlivné Napětí
B = 5) Velmi Vysoké Napětí
B = 6) Víc Vám Neřeknu

Stojíte-li u brány rozvodny v Otrokovicích poblíž úvodních souřadnic, můžete vidět sloup pro VVN (se sedmi vodiči), který je tvaru:
C = 7) Jedle
C = 8) Soudek
C = 9) Donau

Jak velký proud (jmenovitý, po ustálení) teče 100 W žárovkou, která je připojena na napětí 230 V?
D = 10) když proud je 0.2 A
D = 11) když proud je 0.3 A
D = 12) když proud je 0.4 A

Součet všech proměnných je 26.

Souřadnice pozorovatelny jsou:
N 49°(C+3).(D*D)+(B*11)
E 017°(A+A+B+D+D).(A*B*C*D*2)-127
Dívejte se pod azimutem: (A*B*C*D)-130 stupňů.

Finální souřadnice jsou:
N 49°(C+3).MOR
E 017°(A+A+B+D+D).SE!

POZOR! Z důvodu ochrany před deštěm a mudly je finálka umístěna poblíž jiné krabice. Jedna krabice na magnetu, kterou lze sundat a je opatřena logem Geocachingu a jménem Génia, je pro Vás. Druhá krabice je elektrozařízení s přepínačem. NEPŘEPÍNEJTE tento přepínač, jinak budu muset keš zrušit! Tak nekažte hru ostatním! Díky.

Kontrola místa pozorovatelny:

Additional Hints (Decrypt)

PM: Cbq fgeíšxbh, uyrqrw wzéab Téavn! RA: Haqre pbire, svaq anzr bs Travhf!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)